چطور همبرگر رژیمی درست کنیم؟

به نظر شما همبرگر غذای ناسالمی هست؟ وقتی رژیم دارید، نباید همبرگر بخورید؟ چه چیزی همبرگر را غیر رژیمی می‌کند؟
تیم تغذیه خورشاد معتقد است که «نباید غذاها را به دو دسته خوب و بد تقسیم کنیم».

به نظر شما همبرگر غذای ناسالمی هست؟ آیا وقتی رژیم دارید، نباید همبرگر بخورید؟ چه چیزی همبرگر را غیر رژیمی می‌کند؟

اتفاقا همبرگر می‌تواند که یک غذای خیلی سالم و خوب باشد. تیم تغذیه خورشاد معتقد است که «نباید غذاها را به دو دسته خوب و بد تقسیم کنیم». خورشاد به صورت تخصصی غذاهای رژیمی تولید می‌کند و در ده سال گذشته حدود دویست نوع غذای رژیمی، صبحانه، سالاد و دسر رژیمی طراحی کرده‌است. یکی از این غذاها هم همبرگر رژیمی است. برای درست کردن همبرگر خانگی سالم، نکات زیر را رعایت کنید:

۱) انتخاب و نحوه پخت گوشت

برای درست کردن همبرگر رژیمی، اول از همه، انتخاب نوع گوشت اهمیت زیادی دارد. حتما گوشت لخم استفاده کنید. توجه کنید که حتی اگر چربی‌هایی که با چشم دیده می‌شوند را از گوشت جدا کنید، لابلای بافت گوشت، چربی وجود دارد. درصد چربی در قسمت‌های مختلف گوشت خیلی متفاوت است. در خورشاد، مغز ران گوساله مصرف می‌کنیم که از کم‌چرب‌ترین قسمت‌های گوشت قرمز است. بعد از پاک کردن گوشت، ۷۰ گرم آنرا چرخ کنید و ادویه‌های معمول، پیاز، سیر و یا هر ادویه و چاشنی که دوست دارید به آن اضافه کنید. از هر روش بدون روغنی برای پخت می‌توانید استفاده کنید مثل گریل یا فِرپز. اگر چنین امکانی در منزل ندارید، کف تابه را خیلی کم با اسپری و یا قلم‌مو چرب کنید و برگر را تفت دهید.

برگر گوشت رژیمی
برگر گوشت رژیمی

۲) انتخاب نان

برای نان، حتما از غلات کامل مانند نان سبوس‌دار، جو و یا چاودار و امثال آن استفاده کنید. برای لاغری، یادتان باشد که میزان کالری نان‌هایی که کنجد و یا مغزهایی مانند تخم آفتابگردان دارند زیاد است. پس نان ساده برای لاغر شدن بهتر است. نانی انتخاب کنید که حدود ۵۰ گرم وزن داشته باشد (تقریبا اندازه یک کف دست).

نان همبرگر
نان همبرگر

۳) مخلفات کم کالری و پر حجم

بعد از انتخاب گوشت و نان، نوبت به سبزیجات می‌رسد. به اندازه دلخواه هم کاهو و گوجه فرنگی در نظر بگیرید. سبزیجات خیلی مهم هستند. چون حجم غذا را بیشتر می‌کنند، سبب سیری می‌شوند و فیبر خوراکی خوبی دارند. از مصرف هر نوع شورجات خودداری کنید. اگر دوست داشتید می‌توانید قارچ، فلفل دلمه، کدو، بادمجان یا پیاز گریل استفاده کنید.

حجم دهی با سبزیجات کم انرژی
حجم دهی با سبزیجات کم انرژی

برای چیز برگر یک و یا نیم ورقه پنیر گودای کم چرب مصرف کنید. هرگز از سس‌های آماده مصرف نکنید، حتی کچاپ! چون مقادیر زیادی روغن، نمک و شکر دارند. در دوران رژیم لاغری، لازم نیست خودتان را از خوردنی‌هایی که دوست دارید محروم کنید. خیلی از غذاها از جمله همبرگر را می‌شود رژیمی تهیه کرد.

بسته غذاهای رژیمی خورشاد اپلیکیشن رژیم خورشاد برای iOS ‌و اندروید پایش رشد کودکان

محاسبه ارزش غذایی و کالری

البته در خورشاد، همه غذاهای رژیمی که طراحی و تهیه شده‌اند دارای فرمولاسیون دقیق بر حسب گرم و حتی دهم گرم هستند و جدول ارزش غذایی مشخصی دارند. مطالبی که اینجا مطرح شد صرفا به عنوان یک روش خانگی ساده بود. اگر می‌خواهید میزان دقیق کالری و مواد مغذی غذایی که درست کرده‌اید را بدانید، می‌توانید از اپلیکیشن رایگان رژیم خورشاد کمک بگیرید. در قسمت لیست غذاها، وارد «غذاهای من» شوید و غذای مورد نظر خود را بسازید و ارزش غذایی آنرا محاسبه کنید. جدول زیر مربوط به همبرگر رژیمی خورشاد است.

جدول ارزش غذایی همبرگر رژیمی خورشاد
جدول ارزش غذایی همبرگر رژیمی خورشاد

خورشاد حدود دویست نوع غذای رژیمی طراحی کرده‌است که اتفاقا چندین ساندویچ و برگر پرطرفدار هم دارد، از جمله برگر مرغ، ساندویچ مرغ، ساندویج مرغ یونانی، ساندویچ ماهی و ساندویچ مرغ عربی. ساندویچ‌ها و برگر ها اگر از مواد اولیه خوب و با روش‌های درست تهیه شوند، غذاهای خیلی خوبی برای رژیم لاغری هستند، چون بیشتر گروه‌های هرم غذایی را دارند؛ غلات، پروتئین، سبزیجات و لبنیات.

برگر و ساندویچ‌های رژیمی
غذای رژیمی – برگر و ساندویچ‌های خورشاد

 پس واقعا نباید غذاها را به دو دسته «خوب و بد» تفکیک کرد. مثلا خورش فسنجانی که در منزل تهیه می‌شود و یا جوجه‌کباب رستورانی مقدار زیادی کالری و درصد بالایی چربی دارند. همینطور اکثر سالادهای رستوران‌ها از جمله سالاد سزار اصلا رژیمی نیستند. در همان اپلیکیشن رژیمی خورشاد می‌توانید کالری و جدول کامل ارزش غذایی همه این غذاها را ببینید. اپلیکیشن خورشاد حتی رژیم غذایی رایگان هم می‌دهد.

بسته غذاهای رژیمی خورشاد

اپلیکیشن رژیم خورشاد برای iOS ‌و اندروید

پایش رشد کودکان


نظرات بسته شده اند.