ماهی کبابی

خانم مسرور چند هفته‌ای است که از بسته‌های غذای رژیمی خورشاد استفاده می‌کنند، دیروز لطف کردند و از ماهی کبابی ناهار خودشان در محل کار عکسی برای ما ارسال کردند و از غذا‌ها و کاهش وزن خود ابراز خشنودی کردند.

 

 

محبت ایشان و خشنودی وی از برنامه کاهش وزنشان بهانه‌ای شد تا گروه تغذیه‌ خورشاد  امروز کمی درباره خواص ماهی بنویسند.

در واقع ماهی‌ها از گروه گوشت‌ها (اصطلاحا پروتئین‌ها) هستند ولی معمولا نسبت به گوشت قرمز و حتی گوشت سفید کم چرب‌تر هستند (البته مانند سایر مواد غذایی ماهی‌های آزاد کم چرب‌تر از آنهایی هستند که در مزارع پرورش داده میشوند). یک نکته مهم اینست که بیشتر چربی ماهی از نوع اسید‌های چرب غیر اشباع است که فواید زیادی دارد؛ از جمله برای پیشگیری از بیماری‌های  قلبی توصیه می‌شود که هر فرد حداقل دو بار در هفته ماهی بخورد.

ماهی را به روش‌های مختلف می‌توان پخت که یکی از سالمترین آنها کبابی کردن است. ابتدا پوست ماهی را کامل جدا کنید. با یک قلم‌مو کمی روغن (حداکثر یک قاشق چایخوری) را روی دو طرف ماهی بمالید. ادویه و چاشنی به آن اضافه کنید (فلفل، زردچوبه، زعفران یا سس و چاشنی‌های دیگری که دوست دارید). فیله‌های نازک ماهی را حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر از آتش قرار دهید و در صورت تمایل در طول پخت هم می‌توانید به آن کمی نمک . چاشنی‌های دیگر اضافه کنید. برای فیله‌های نازک ماهی نیازی نیست که ماهی را بچرخانید. اگر تمایل دارین که ماهی کمی آبدار باشد، می‌توانید پیش از مالیدن روغن به سطح ماهی، خیلی کم سطح آنرا با آرد بپوشانید. سیب زمینی، کدو، کلم بروکلی و هویج را به صورت جداگانه بخارپز یا آب پز کنید. هنگام سرو چند قطره آب لیمو یا نارنج تازه به آن اضافه کنید و میل نمایید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *