آیا افراد غیر دیابتی هم لازم است به نمایه گلسیمی توجه كنند؟ اصلاً نمایه گلسیمی چیست ؟

بله، نمایه گلیسمی شاخصی است كه برای شناسایی سرعت بالا رفتن قند خون بعد از دریافت کربوهیدرات که روی میزان ترشح انسولین تاثیر مستقیم دارد. غذاها با نمایه گلیسمی بالا سریعتر به قندهای ساده تبدیل شده و سبب افزایش سطح انسولین خون می شوند. زمانی که انسولین در سطوح بالا ترشح شود قند خون از اوج ناگهان سقوط می کند و این امر باعث ایجاد گرسنگی شدید می شود. در نتیجه بهتر است در زمان رژیم کاهش وزن غذاهای پر فیبر که شاخص گلایسمی پایین تری دارد انتخاب کنید تا احساس سیری طولانی تری داشته باشید.

من برای اینكه اصراف نشود وقتی ته بشقابم غذا می ماند حتی اگر سیر شده باشم آن را می خورم، نمی توانم این عادت بدم را ترك كنم چكار كتم ؟

آیا تندرستی شما از دیگر چیز ها مهمتر نیست؟ پس آنچه سلامت شما راه به مخاطره میاندازد را اصلاح كنید. شما چه در رژیم کاهش وزن باشید و چه حفظ وزن، خوردن غذا به نیت تمام شدن برنامه شما را مختل خواهد کرد. برای جلوگیری از اصراف اگر در منزل غذا میل می کنید با توجه به سهیمه روزانه خود در بشقاب کوچک میزان سهمیه خود را جدا کنید و بعد میل کنید. در رستوران هم مثلا از یک پرس برنج در یک بشقاب جدا به میزان مجاز خود بکشید تا بقیه غذا را دست زده نکنید.

در محل كار یا میهمانی هایی كه شركت می كنم وقتی خوراكی تعارف می كنند نمی توانم به آن نه بگویم. چه باید بكنم ؟

در وهله اول شما باید برای سلامت خود ارزش قائل شوید و به خاطر آن نه گفتن را تمرین کنید. دوستان و آشنایان بخش کوچکی از زندگی شما هستند ولی سلامتی یا بیماری همراه همیشگی شما. راهکار دیگر اینکه می توانید میوه روز خود را برای مهمانی نگهدارید تا شما رو مشغول کند و نخوردن شما جلب توجه نکند. در قدم آخر اگر شیرینی یا تنقلات پرکالری به شما تعارف شد می توانید بردارید و در گوشه بشقاب بگذارید.

آیا غذا خوردن بعد از ساعت 9 شب موجب چاقی می شود ؟

این زمان غذا خوردن نیست كه باعث چاقی شما می شود، هر چند تنظیم ساعات غذاخوردن در روند كاهش وزن به شما كمك می كند.

تنها اصل مهم در بروز چاقی عدم تعادل بین كالری دریافتی و مصرفی است. یعنی زمانی که کالری دریافتی شما از آنچه در طول روز در بدن شما می سوزاند بیشتر باشد. با این وجود بهتر است با توجه به زمان خواب خود آخرین وعده خود را به نحوی تنظیم کنید که با خواب شما حداقل 2 ساعت فاصله داشته باشد تا بدن زمان کافی برای هضم آخرین وعده خود داشته باشد.

آیا تمیز كردن خانه می تواند باعث تناسب اندام شود؟

بی تحركی یكی از عوامل ایجاد چاقی است. پس فعالیت روزمره كه یكی از آن ها انجام کارهای منزل است می تواند در كاهش وزن مفید می باشد. اما توجه به این نکته ضروری است که این نوع فعالیت نمیتواند جایگزین ورزش شود. یعنی باید زمان خاصی را به قصد ورزش تعیین كنید، بین 30 تا 45 دقیقه با شرایط مناسب و لباس مناسب فعالیت كنید تا ضربان قلب شما افزایش یابد. در کنار آن سعی كنید در منزل فعال بوده مثلاً به جای اینكه از كسی در خواست وسیله ای كنید خود برخاسته و آن را بردارید. اگر دیدید خیلی بی تحرك گوشه ای نشسته اید قدم بزنید و كارهای خانه را انجام دهید.

آیا بر اثر ورزش نكردن واقعاً عضلات ما به چربی تبدیل می شوند؟

خیر ورزش نکردن عضلات شما را به چربی تبدیل نمی کند ولی با گذر زمان و افزایش سن در صورت کم تحرکی عضلات بدن تحلیل می روند.

تنها راهکار جلوگیری از این تحلیل اضافه کردن فعالیت ورزشی در مقدار کم برای حفظ عضلات و در سطوح بیشتر برای ساختن عضلات جدید و افزایش متابولیسم بدن است.

زمانی که شما کم تحرک هستید حتی در صورت اضافه نشدن وزن و ثابت ماندن میزان چربی بدن به دلیل تحلیل عضلانی که در بالا به آن اشاره شد نسبت چربی به عضله شما افزایش می یابد و این تصور اشتباه ایجاد می شود که عضله به چربی تبدیل شده.

خانم های شیرده چه زمانی می توانند رژیم كاهش وزن داشته باشند؟

با توجه به اینکه شیر مادر تنها منبع غذایی نوزاد تا 6 ماهگی است، کاهش وزن در 6 ماه اول به خانم های شیرده توصیه نمیشود. خصوصا اگر این رژیم به صورت غیر اصولی و با محدودیت شدید همراه باشد باعث ایجاد کتون بادی در شیر شده و آسیب مغری نوزاد را به همراه خواهد داشت. از 6 ماه دوم و با شروع غذای کمکی امکان دریافت رژیم کاهش وزن با محاسبه دقیق میزان پروتئین و کالری مورد نیاز تولید شیر وجود دارد.

كالری غذایی چیست ؟

کالری یک واحد اندازه گیری است و تعیین کننده انرژی موجود در مواد غذایی است. هر ماده غذایی با توجه به محتوای درشت مغذی های آن کالری متفاوتی دارد.هر گرم کربوهیدارت 4 کالری، هر گرم پروتئین 4 کالری و هر گرم چربی 9 کالری دارد.

رژیم متعادل به چه رژیمی گفته می شود؟

رژیم متعادل به رژیمی اطلاق میشود که نسبت درشت مغذی ها براساس اصول علم تغذیه و نیاز بدن در آن رعایت شود. در واقع افراد حدود 55% نیاز خود را از کربوهیدرات،15% را از پروتئین و 30% را از چربی تامین کنند. حذف هرکدام از گروه های غذایی مثلا حذف کربوهیدرات ها به دلیل تصور غلط مبنی بر چاق کننده بودن آن رژیم شما را از حالت اعتدال خارج می کند و نیازهای بدن شما را تامین نخواهد کرد.

آیا برنامه كاهش وزن خورشاد تضمینی است؟

تضمین خورشاد برای شما رسیدن به سلامتی، کاهش فشار خون، چربی خون و قند خون به مرور زمان و در طی برنامه است.

قطعا هدف کاهش وزن نیز در کنار این اهداف محقق خواهد شد ولی به دلیل تفاوت بدن افراد و متابولیسم های مختلف هیچ رژیمی برای 100% افراد جامعه نتیجه یکسان نخواهد داشت. در خورشاد بیش از 80% افراد به نتیجه مورد نظر خود برای کاهش وزن در کنار بهبود وضعیت سلامت خود میرسند.

بهترین شیوه كاهش وزن چیست؟

طبق منابع علمی و نظر متخصصین بهترین روش كاهش وزن پیروی از یك برنامه غذایی صحیح با کالری مناسب است که بر اساس وزن، قد، سن و بیماری های هر فرد تنظیم شده باشد همراه با تحرك مناسب و ترك عادات و رفتارهای غذایی نادرست. كاهش وزن مناسب و همیشگی 4-2 كیلوگرم در ماه می باشد. کاهش وزن بیشتر اگر به علت متابولیسم بالا یا فعالیت بدنی زیاد باشد و در نتیجه محدودیت شدید رژیم اتفاق نیفتد خصوصا در هفته اول رژیم بلامانع است.

آیا خودم می توانم بدون مشاور رژیم داشته باشم و كمتر غذا بخورم؟

شما در روز نیاز به كالری و مواد مغذی كافی دارید. بهتر است از طریق آشنایی با کالری مواد غذایی یك برنامه رژیمی مناسب،

متعادل و متنوع را با در نظر گرفتن نقصان کالری رعایت كنید. ضمنا با مطالعه منابع معتبر دانش و مهارت های لازم برای داشتن یك زندگی سالم را فرا بگیرید. از پیروی از رژیم ها یا توصیه های غیر اصولی پخش شده در شبکه های اجتماعی که ممکن است برای شما عوارض جدی به همراه داشته باشد خودداری کنید.

چه مقدار كاهش وزن در ماه بهتر است؟

سرعت كاهش وزن بستگی به عوامل مختلفی از جمله سن، جنس، میزان اضافه وزن دارد و تحت تاثیر مصرف دارو و بعضی از بیماری های هورمونی می باشد. همچنین رژیم های قبلی پیاپی و غیر اصولی می تواند باعث به هم ریختگی متابولیسم و در نتیجه کند شدن روند کاهش وزن شود ولی به طور كلی یك كاهش وزن اصولی 4-2 كیلوگرم در ماه می باشد.

خورشاد در ماه رمضان چه برنامه ای دارد؟

ادامه برنامه غذایی خورشاد در ماه رمضان برای مشترکین امکان‌پذیر است. فقط کافی است شما زمان‌بندی دریافت وعده‌ها را تغییر دهید. .در زمان سحر وعده ناهار و در زمان افطار وعده صبحانه را میل کنید. شام هم با 1 ساعت فاصله از افطار صرف شود. میان وعده‌ها و میوه‌ها را در فاصله افطار تا سحر در حد ممکن بگنجانید. سعی کنید از میوه هایی که به کاهش تشنگی شما در طول روز کمک می‌کند در زمان سحر کمک بگیرید.

آيا خوابيدن در روز تاثيری در كاهش وزن دارد؟

خوابیدن نیم ساعت تا 1 ساعت در طول روز تاثیر منفی در برنامه کاهش وزن ندارد. خواب زیاد و بی نظم می‌تواند هورمون‌های اشتها را به هم بریزد و همچنین روی کاهش متابولیسم افراد تائیر گذار باشد. از این 2 طریق است که خوابیدن زیاد در طول روز می‌تواند روند کاهش وزن را مختل کند.