نقش جراحی ها در درمان چاقی چيست؟

قطعا جراحی به دلیل تهاجمی و در عین حال برگشت‌پذیر بودن گزینه مناسب همه افراد نیست. جراحی برای کاهش وزن زمانی اولویت اول محسوب می‌شود که فرد BMI بالای 40 داشته باشد یا BMI بین 35 تا 40 همراه با یکی از علائم سندروم متابولیک را دارا باشد. علائم سندروم متابولیک ابتلا به 3 مورد از 4 مورد زیر است:
فشارخون
چاقی شکمی
افزایش سطح تری گلیسرید و کلسترول خون
مقاومت به انسولین
بعد از عمل جراحی هم برای حفظ وزن کاهش یافته نیاز به یک رژیم دقیق و اصولی است.

آيا مصرف داروهای لاغری كه در مورد آنها زياد تبليغ می شود مجاز است ؟

رسیدن به وزن هدف با یک رژیم مناسب و فعالیت بدنی متناسب امکان‌پذیر است. اکثر داروهای کاهش وزن بی‌اثر بوده و باعث از دست دادن آب بدن می‌شود. آن دسته از داروهای موثر در کاهش وزن نیز یا به صورت مسهل عمل می‌کنند و با دفع چربی باعث ایجاد کمبود ویتامین‌های محلول در چربی می‌شوند و یا با ترکیبات مضر باعث افزایش غیر طبیعی متابولیسم می‌شوند

گاهی براي لاغری، داروهای گياهی نظير عرق زيره سبز، عصاره ليمو ترش و كپسول ها و قرص هايی تهيه شده از سركه سيب و گريپ فروت و از اين قبيل تجويز می شود، اين راه درستی است؟

اولین نکته مهم این است که این گونه داروها به تنهایی تاثیری بر روند کاهش وزن ندارند و تنها در کنار رژیم به عنوان یک محرک برای تاثیر بهتر رژیم می‌توانند استفاده شوند. نکته دوم اینکه مصرف طولانی مدت هر نوع دارویی حتی داروهای گیاهی می‌تواند برای بدن مضر باشد پس بهتر است این داروهای برای دوره‌های کوتاه و در زمان‌های متوقف شدن روند کاهش وزن تنها به عنوان یک محرک استفاده شوند.

در حين كاهش وزن ترك هايی روي پوستم ايجاد شده، آيا درمانی برای آنها وجود دارد ؟

به وجود آمدن ترک بر سطح پوست در نتیجه تغییر وزن‌های زیاد چه در زمان کاهش و چه افزایش امری طبیعی است. برای پیشگیری بهتر است پوست خود را با روغن زیتون یا کرم مرطوب کننده آبرسانی کنید و چرب نگه دارید. در صورت بروز برای درمان مداخله تغذیه‌ای وجود ندارد و تنها با مراجعه به پزشک و استفاده‌ از روش‌های تهاجمی قابل انجام است.

من چاقی موضعی در ناحيه شكم و باسن دارم آيا رژيم غذايی مي تواند مشكل من را حل كند ؟

در نتیجه رژیم کاهش وزن با کم شدن در صد چربی بدن از چربی همه قسمت‌ها به یک میزان کم می‌شود و کنترل کاهش چربی یک اندام به صورت موضعی به وسیله رژیم غیرممکن است. تنها راه کمک به کاهش وزن موضعی اضافه کردن ورزش متمرکز بر موضع در کنار رژیم است.

آيا خوابيدن زياد مانع از كاهش وزن مي شود و اصولاً چند ساعت خوابيدن در شبانه روز كافيست ؟

خواب مناسب و کافی در شبانه روز 7 تا 8 است. خواب بیشتر از میزان نرمال از طرق مختلف باعث اختلال در روند کاهش وزن و در مواردی افزایش وزن می‌شود.

1) بی نظمی خواب و خواب زیاد باعث افزابش ترشح هورمون اشتها می‌شود
2) در نتیجه افزایش زمان خواب، سطح فعالیت کاهش می‌یابد و متابولیسم کاهش می‌یابد
3) معمولا خواب زیاد باعث بی‌نظمی وعده‌ها می‌شود و از این طریق بر متابولیسم تاثیر منفی می‌گذارد
4) در صورتی که ساعت خواب نیز مختل و همراه با شب بیداری باشد، ریزه‌خواری باعث افزایش وزن می‌شود

آيا مي توانم آدامس بجوم يا اينكار براي لاغر شدن مضر است؟

مصرف آدامس در صورتی که قند نباشد و کالری نداشته باشد معمولاً ايرادي ندارد ولي افراط در جويدن آدامس مخصوصاً با معده خالي دستگاه گوارش را تحريك مي‌كند و افزايش اشتها به همراه دارد. همچنین به دلیل تحریک ترشح اسید معده احتمال خطر زخم معده را به همراه دارد. پس توصيه مي شود در طول رژیم در حد اعتدال آدامس بدون قند مصرف كنيم.

سلوليت چيست و آيا علت غذايی دارد؟

سلولیت تجمع چربی در بین بافت پیوندی در زیر پوست است و در ظاهر پوست حالت برآمدگی و فرورفتگی ایجاد می‌کند.

سلولیت‌ها معمولا در باسن، ران و قسمت‌های تحتانی بدن رخ می‌دهد ولی بروز آن در سایر قسمت‌ها نیز امکان‌پذیر است. احتمال بروز سلولیت در خانم‌ها بسیار بیشتر از آقایان است. تفاوت اصلی سلولیت و چاقی این است که رژیم با کالری محدود بر چاقی موثر است ولی بر سلولیت تاثیر چندانی ندارد.

علت بروز سلولیت معمولا ژنتیک بوده ولی کاهش و افزایش شدید وزن نیز می‌تواند عامل ایجاد آن باشد. همچنین رژیم‌های پر کربوهیدرات و چربی که محتوای فیبر پایینی دارند امکان ایجاد سلولیت را افزایش می‌دهند. ماساژ، لیزر و استفاده از بعضی رژیم‌های خاص در کاهش سلولیت موثر است.

با رژيم های شما افراد چاق ماهانه چند كيلوگرم مي توانند وزن كم كنند ؟

کاهش وزن اصولی برای افراد در هفته بین 2 تا 4 کیلو است. علاوه بر کالری تنظیم شده، عوامل فیزیولوژیک تعیین کننده میزان کاهش وزن هفتگی افراد می‌باشد.

معمولا در افرادی که چاق هستند سرعت کاهش وزن نسبت به افراد دارای اضافه وزن یا افرادی که در محدوده وزن سلامت هستند بیشتر است. همچنین در هفته‌های اول سرعت کاهش وزن به دلیل از دست دادن آب بیشتر است و ممکن است به بیش از 4 کیلو در هفته نیز برسد.

آيا در رژيم غذايی خورشاد يبوست بروز مي كند ؟

یکی از عوارض همه رژیم‌ها در طولانی مدت ایجاد یبوست است. علت این امر کاهش حجم غذای مصرفی و در نتیجه کاهش فعالیت دستگاه گوارش می‌باشد. خورشاد سعی می‌کند با افزایش فیبر برنامه غذایی از طریق سبزیجات و نان‌های سبوس‌دار و همچنین توصیه به مصرف میوه و آب زیاد در طول روز بروز این عارضه را به حداقل برساند. فعالیت مناسب خصوصا پیاده‌روی مرتب روزانه به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند.

كاهش وزن بر روي سينه های بزرگ چه تاثيری دارد؟

کاهش وزن باعث کاهش درصد چربی موجود در بدن میشود. در نتیجه هر ارگانی که تجمع چربی در آ ن وجود دارد با کاهش وزن کوچک می شود ولی مقدار این کاهش سایز توسط هیچ رژیم غذایی قابل تنظیم نیست.

اگر سينه ها ناخواسته در جريان كاهش وزن كوچك شوند آيا راهی براي برگرداندن آن ها به وضعيت قبل وجود دارد ؟

كاهش وزن غير اصولي و سريع خود عاملي براي كوچك شدن سينه شماست. در طول رژيم خود مصرف آّب زیاد، سبزیجات و فعاليت مناسب را فراموش نكنيد.

در صورت بروز اين مشكل تمرينات بدنسازي به شما كمك مي كند.

آيا با رعايت رژيم غذايی مي توانم قسمت خاصی از بدن را بيشتر لاغر كنم ؟

در نتیجه رژیم کاهش وزن با کم شدن در صد چربی بدن از چربی همه قسمت‌ها به یک میزان کم می‌شود و کنترل کاهش چربی یک اندام به صورت موضعی به وسیله رژیم غیرممکن است. تنها راه کمک به کاهش وزن موضعی اضافه کردن ورزش متمرکز بر موضع در کنار رژیم است.

اگر در جريان رژيم غذايی ريزش مو بروز كند چه بايد بكنيم ؟

با رژيم مناسب اين مشكل به ندرت بروز مي كند اما رژيم هاي تجاري بسيار كم كالري یا بسیار محدود که یک گروه غذایی مثل کربوهیدراتها را به طور کل از برنامه غذایی شما حذف میکنند، مواد مغذي كافي به بدن شما نمی رسد و در نتيجه ريزش مو بروز مي كند با تامين ويتامين ها و املاح مورد نياز بدن با پیگیری به موقع اين مشكل مرتفع خواهد شد. ميتوانيد پس از گذشت 4-3 هفته از شروع رژيم (با نظر پزشك يا مشاور تغذيه) روزانه 1 عدد مولتي ويتامين را به به برنامه خود اضافه كنيد.

پس از مصرف مولتی ويتامين هم ريزش موهايم قطع نشده چه راهی را توصيه مي كند؟

در اين صورت بايد با پزشك متخصص پوست و مو مراجعه كنيد چرا كه ممكن است عوامل هورموني در اثر تغییرات هورمونی ناشی از رژیم غیر اصولی و محدود یا عوامل عصبي ناشی از استرسی که رژیم برای شما ایجاد کرده است علت ريزش موهايتان باشد.