آیا مكان و زمان غذا خوردن هم مهم است ؟

مكان و زمان غذا خوردن به طور مستقیم بر چاقی تاثیری ندارد. ولی نظم وعده های غذایی و مشخص بودن زمان و مكان غذاخوردن برای كنترل بیشتر چاقی مهم است. نظم وعده های غذایی خود عاملی برای تنظیم اشتها و متابولیسم شما بوده و غذاخوردن در یك مكان مشخص و آرام از پرخوری و سریع غذا خوردن شما جلوگیری می كند. چرا كه اثبات شده است كه كسانی كه آرام تر غذا می خورند زودتر متوجه احساس سیری خود شده و دست از غذا خوردن می كشند و اینگونه از دریافت كالری بیشتر جلوگیری می كنند. بهتر است ایستاده غذا نخورید و با آرامش و به آهستگی غذا را میل كنید.

آیا نمك و آب باعث چاقی می شوند؟

خیر نمك و آب كالری ندارد و این باور غلطی است ولی در صورت مصرف بیش از حد آب و نمك این احتباس آب در بدن شماست كه موجب متورم شدن اندامها و چاق به نظر رسیدن شما می شود. ولی می دانیم كه چاقی به معنی تجمع چربی در بدن است. در یك رژیم مناسب برای حفظ سلامت و شادابی پوست و تامین نیاز بدن باید روزانه حدود 8 تا 10 لیوان آب و روزانه حداكثر 5 گرم نمك مصرف كنید. افراد مبتلا به پر فشاری خون باید بیش از سایرین در مصرف نمك دقت كنند.

من وقتی كه تنها هستم زیاد غذا نمی خورم ولی وقتی با دوستانم بیرون می رویم یا فامیل دور هم جمع اند چگونه می توانم رژیم غذایی ام را رعایت كنم؟

با كنترل مقدار و انتخاب درست غذاها با استفاده از اپلیکیشن خورشاد، شما می توانید با اشتیاق در كنار دوستان خود از غذاخوردن لذت ببرید. سعی كنید سایز غذایی كه سفارش می دهید كوچكتر باشد. سعی کنید از غذاهای کبایی یا گریل شده انتخاب کنید. اگر می توانید آن را با دوستانتان تقسیم كنید. مسئول رستوران را در جریان نوع غذای خود قرار دهید و اگر سس پر چربی دارد آن را حذف كنید. چنانچه در ابتدا یك سبد نان آورده می شود یك تكه آن را برداشته و مابقی را از خود دور كنید. ابتدا سالاد خود را بدون سس سفارش دهید و از خوردن نوشابه قندی خودداری كنید. اینها چند نمونه از مهارتهایی است كه به شما اجازه میدهد میزان كالری مصرفی را به شكل قابل ملاحظه ای كاهش دهید.

سریع غذاخوردن در چاقی تاثیر دارد؟

بله، وقتی غذا را سریع می خورید تا پیام سیری از معده به مغز برسد كالری زیادی را به بدن خود رسانیده اید. پس سعی كنید آهسته غذا بخورید. لقمه های كوچك بردارید، با تمایل بخورید و عجله نكنید. شما نمیتوانید مدت غذا خوردن خود را یک روزه به زمان استاندارد برسانید باید اینکار را در طول چند هفته و به مرور انجام دهید. کافی است رو به روی خود ساعت بگذارید و سعی کنید هر روز 2،3 دقیقه این زمان را افزایش دهید تا به 20 دقیقه برسد.

من یك خانم خانه دار هستم، چون بیشتر ساعت روز را مشغول پخت و پز هستم در آشپزخانه دائم در حال ناخونك زدن و ریزه خوری هستم چه كار باید انجام دهم؟

اگر به قصد چشیدن و تست كردن طعم غذاها این كار را می كنید كافی است فقط یكبار، آن هم در مرحله آخر پخت غذا آن را تست كنید.

شما با رعایت چند اصل ساده و عملی می توانید بر این مشكل غلبه كنید. با خوردن وعده های غذایی خود در ساعت منظم به خصوص صبحانه و سیر بودن در زمان آشپزی كمتر با این مشكل مواجه خواهید شد، یا از آدامس های بدون قند برای جلوگیری از ناخونك زدن در حین آشپزی استفاده كنید یا می تواند با گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود، خود را سرگرم نموده و دچار این مشكل نشوید. همچنین اگر بعد از هر وعده غذایی و قبل آشپزی مسواك بزنید، تمایل شما برای ناخونك زدن به غذا كمتر خواهد شد.

من از بس مشغله كاری دارم اصلاً حواسم نیست كه در طول روز چه می خورم و چقدر می خورم چه كار باید بكنم؟

شما باید برای سلامت خود وقت بگذارید. می توانید از شب قبل میان وعده ها و میوه های فردای خود را کنار بگذارید تا بدانید بیش از آن مچاز به دریافت چیزی نیستید. همچنین اپلیكیشن خورشاد این امكان را به شما میدهد تا هر آنچه در طول روز دریافت می کنید وارد کنید و در زمان مناسب گزارش عملكرد خود را با دقت مرور كنید. پس شاید دیگر بهانه ای نداشته باشید.

من وقتی گرسنه نیستم هم دوست دارم بخورم، از كجا بفهم كه واقعاً گرسنه هستم یا نه؟

دو نوع گرسنگی داریم. گرسنگی هیجانی و شكمی شما باید علائم هر كدام را بشناسید تا بتوانید تشخیص دهید آیا واقعاً نیاز به ماده غذایی خاصی دارید یا خیر.نشانه های گرسنگی شكمی بعد از 4-3 ساعت بعد از وعده غذایی اتفاق می افتد و همراه با علائمی مثل صدای شكمی، خالی بودن شكم، درد شكمی، سردرد خفیف و خستگی است. ولی گرسنگی هیجانی بر اساس فكر، احساس و یا موقعیت های مختلف ایجاد می شود. در موارد گرسنگی هیجانی باید در فواصل کم آب بنوشید و از سبزیجات کمک بگیرید.

آیا افراد غیر دیابتی هم لازم است به نمایه گلسیمی توجه كنند؟ اصلاً نمایه گلسیمی چیست ؟

بله، نمایه گلیسمی شاخصی است كه برای شناسایی سرعت بالا رفتن قند خون بعد از دریافت کربوهیدرات که روی میزان ترشح انسولین تاثیر مستقیم دارد. غذاها با نمایه گلیسمی بالا سریعتر به قندهای ساده تبدیل شده و سبب افزایش سطح انسولین خون می شوند. زمانی که انسولین در سطوح بالا ترشح شود قند خون از اوج ناگهان سقوط می کند و این امر باعث ایجاد گرسنگی شدید می شود. در نتیجه بهتر است در زمان رژیم کاهش وزن غذاهای پر فیبر که شاخص گلایسمی پایین تری دارد انتخاب کنید تا احساس سیری طولانی تری داشته باشید.

در محل كار یا میهمانی هایی كه شركت می كنم وقتی خوراكی تعارف می كنند نمی توانم به آن نه بگویم. چه باید بكنم ؟

در وهله اول شما باید برای سلامت خود ارزش قائل شوید و به خاطر آن نه گفتن را تمرین کنید. دوستان و آشنایان بخش کوچکی از زندگی شما هستند ولی سلامتی یا بیماری همراه همیشگی شما. راهکار دیگر اینکه می توانید میوه روز خود را برای مهمانی نگهدارید تا شما رو مشغول کند و نخوردن شما جلب توجه نکند. در قدم آخر اگر شیرینی یا تنقلات پرکالری به شما تعارف شد می توانید بردارید و در گوشه بشقاب بگذارید.

آیا غذا خوردن بعد از ساعت 9 شب موجب چاقی می شود ؟

این زمان غذا خوردن نیست كه باعث چاقی شما می شود، هر چند تنظیم ساعات غذاخوردن در روند كاهش وزن به شما كمك می كند.

تنها اصل مهم در بروز چاقی عدم تعادل بین كالری دریافتی و مصرفی است. یعنی زمانی که کالری دریافتی شما از آنچه در طول روز در بدن شما می سوزاند بیشتر باشد. با این وجود بهتر است با توجه به زمان خواب خود آخرین وعده خود را به نحوی تنظیم کنید که با خواب شما حداقل 2 ساعت فاصله داشته باشد تا بدن زمان کافی برای هضم آخرین وعده خود داشته باشد.

آیا بر اثر ورزش نكردن واقعاً عضلات ما به چربی تبدیل می شوند؟

خیر ورزش نکردن عضلات شما را به چربی تبدیل نمی کند ولی با گذر زمان و افزایش سن در صورت کم تحرکی عضلات بدن تحلیل می روند.

تنها راهکار جلوگیری از این تحلیل اضافه کردن فعالیت ورزشی در مقدار کم برای حفظ عضلات و در سطوح بیشتر برای ساختن عضلات جدید و افزایش متابولیسم بدن است.

زمانی که شما کم تحرک هستید حتی در صورت اضافه نشدن وزن و ثابت ماندن میزان چربی بدن به دلیل تحلیل عضلانی که در بالا به آن اشاره شد نسبت چربی به عضله شما افزایش می یابد و این تصور اشتباه ایجاد می شود که عضله به چربی تبدیل شده.

نقش جراحی ها در درمان چاقی چيست؟

قطعا جراحی به دلیل تهاجمی و در عین حال برگشت‌پذیر بودن گزینه مناسب همه افراد نیست. جراحی برای کاهش وزن زمانی اولویت اول محسوب می‌شود که فرد BMI بالای 40 داشته باشد یا BMI بین 35 تا 40 همراه با یکی از علائم سندروم متابولیک را دارا باشد. علائم سندروم متابولیک ابتلا به 3 مورد از 4 مورد زیر است:
فشارخون
چاقی شکمی
افزایش سطح تری گلیسرید و کلسترول خون
مقاومت به انسولین
بعد از عمل جراحی هم برای حفظ وزن کاهش یافته نیاز به یک رژیم دقیق و اصولی است.

آيا خوابيدن زياد مانع از كاهش وزن مي شود و اصولاً چند ساعت خوابيدن در شبانه روز كافيست ؟

خواب مناسب و کافی در شبانه روز 7 تا 8 است. خواب بیشتر از میزان نرمال از طرق مختلف باعث اختلال در روند کاهش وزن و در مواردی افزایش وزن می‌شود.

1) بی نظمی خواب و خواب زیاد باعث افزابش ترشح هورمون اشتها می‌شود
2) در نتیجه افزایش زمان خواب، سطح فعالیت کاهش می‌یابد و متابولیسم کاهش می‌یابد
3) معمولا خواب زیاد باعث بی‌نظمی وعده‌ها می‌شود و از این طریق بر متابولیسم تاثیر منفی می‌گذارد
4) در صورتی که ساعت خواب نیز مختل و همراه با شب بیداری باشد، ریزه‌خواری باعث افزایش وزن می‌شود

آيا سرعت كاهش وزن افراد با هم متفاوت است؟

سرعت کاهش وزن در افراد مختلف بسته به شرایط فیزیولوژیک آنها یعنی قد، وزن، سن، جنس و میزان بافت عضلانی متفاوت است.

از آن‌جایی که بافت عضلانی بافت فعال بدن است، بیشتر بودن آن با افزایش سرعت کاهش وزن همراه است.

همچنین ژنتیک و میزان متابولیسم پایه افراد نقش تعیین کننده ای در سرعت کاهش وزن دارد. در نهایت سطح فعالیت بدنی نقش تعیین کننده‌ای در روند کاهش وزن شما دارد.

چرا بعضی از افراد با اين كه كم خوراك هستند اما چاق می شوند ؟

افراد مورد بحث لزوما کالری دریافتی پایین ندارند

بلکه معمولا وعده غذای اصلی را حذف می‌کنند یا در حجم کم استفاده می‌کنند و در عوض ریزه‌خواری می‌کنند.

به این معنی که در طول روز از غذاهای کم حجم و پرکالری و شیرینی‌ها به مقدار زیادی استفاده می‌کنند ولی چون تعداد وعده‌های اصلی آن‌ها در طول روز کم است برایشان این تصور ایجاد شده که کم خوراک هستند.

از دلایل دیگر این موضوع می توان به پرخوری عصبی در زمان استرس، کم تحرکی یا بی‌تحرکی و متابولیسم پایین در نتیجه عدم ترشح کافی هورمون تیروئید اشاره کرد.

همچنین برخی از داروهای ضدافسردگی و ضدبارداری نیز می‌توانند باعث چاقی شوند.