آیا می توانم به جای آب از آب میوه، شیر یا دوغ استفاده كنم؟

خیر به این دلیل كه نوشیدنی های مذكور حاوی كالری هستند در صورتی كه آب كالری ندارد. هیچ نوشیدنی ای جایگزین آب نمی شود. حتی چای، دمنوش و قهوه سیاه با وجود کالری صفر به دلیل مدر بودن نمی توانند جایگزینی برای آب باشند.

آیا چربی های اشباع برای بدن مضر هستند؟

بله، چربی های اشباع از عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان بوده و كلسترول و چربی های دیگر خون را افزایش می دهند ولی همه انواع چربی ( چربی های اشباع (جامد) و چربی های مایع ) از نظر كالری یکسان هستند و در هر گرم 9 کالری دارند، تنها ارزش غذایی آنها با هم متفاوت است.

برای تهیه غذا چه روغنی را توصیه می كنید؟

مناسب ترین روغن، روغن مایع گیاهی می باشد كه بهترین آن ها برای مصرف سرد (همراه سالاد) روغن زیتون بوده و برای سلامتی مفید است. روغن های مایع دیگر مانند: كانولا، هسته انگور، آفتابگردان، ذرت و سویا نیز توصیه می شود. برای پخت با دمای پایین همچنین روغن زیتون و سایر روغن های مایع مناسب هستند ولی برای پخت با دمای خیلی بالا حتما از روعن های مایع مخصوص استفاده كنید. چربی های جامد چه گیاهی مانند مارگارین به دلیل محتوای اسیدهای چربی ترانس و چه حیوانی به دلیل سرشار بودن از اسیدهای چرب اشباع توصیه نمی شود.

جانشین های غذایی چه هستند؟

گروه های غذایی به 7 دسته تقسیم می شوند. غذاهای نشاسته ای، گوشت ها، میوه ها، سبزیجات، لبنیات، چربی ها و قندهای ساده. هر كدام از این گروه ها شامل غذاهایی است كه هر واحد آن كالری معینی دارد. مواد غذایی در یك گروه در شرایط خاص مانند: محدودیت سفر، ممنوعیت آن غذا و یا عدم تمایل به مصرف آن قابل جایگزینی با یكدیگر هستند. مانند 1 واحد غذاهای نشاسته ای كه برابر با 1 كف دست نان یا 1/2 فنجان برنج یا پاستا است و این مواد غذایی از نظر مقدار كالری مشابه و قابل جایگزینی با یكدیگرند.

بهترین زمان برای خوردن هر وعده غذایی چه موقع است؟

یك رژیم مناسب شامل 5-6 وعده غذایی است كه تنظیم زمان مناسب وعده های رژیم حائز اهمیت است. تعداد ساعات بیداری خود را به 6 قسمت تقسیم كرده و زمان وعده های غذایی را مشخص كنید. به عنوان مثال چنانچه 15 ساعت بیدار هستید، آنرا به 6 قسمت تقسیم كنید بنابراین باید برای هر 2.5 ساعت وعده های خود را تنظیم كنید. یادتان باشد مصرف منظم 6 وعده غذایی متابولیسم شما را بالاتر نگه داشته و چنانچه وعده های خود را فراموش كنید متابولیسم كاهش می یابد. بهترین مساله نظم دریافت وعده ها است.

خوردن لیوان آب سرد، صبح به صورت ناشتا در روند كاهش وزن تاثیر دارد؟

در طول یك برنامه كاهش وزن صحیح به خوردن آب زیاد توصیه می شود. چرا كه برای بسیاری از واكنش ها و سوخت و سازهای بدن به آب نیاز است. چرا كه آب برای شادابی پوست و مو و ایجاد احساس سیری بیشتر به شما كمك كننده می کند. ولی زمان مصرف آب تاثیری در روند كاهش وزن ندارد، مصرف آب ولرم به صورت ناشتا به درمان یبوست کمک می کند. سعی كنید 8-6 لیوان آب به خصوص در فصول گرم سال مصرف كنید.

چرا نوشیدن آب برای لاغر شدن مناسب است؟

در روند كاهش وزن، بدن به منظور سوزاندن چربی به آب نیاز دارد و سلامت و شادابی پوست و مو شما نیز با مصرف آب بهتر می شود. برای حفظ سلامت كلی بدن و تعادل مایعات باید آب كافی دریافت شود.

بستنی چاق می كند؟

هر ماده غذایی حاوی كالری زیاد در حجم كم خطر ابتلا به چاقی را افزایش می دهد.

پس با توجه به برنامه خود عمل كنید. در صورت تمایل میزان كم بستنی با توجه به میزان كالری دریافتی روزانه شما را چاق نخواهد كرد و حتی شاید برنامه رژیمی را برای شما هیجان انگیز تر و جذاب كند. پس می توانید از خوردن آن لذت ببرید در عین حال كه رژیم خود را حفظ كرده اید.

مصرف آب میوه، نان خشك، بیسكویت ساقه طلایی و میوه آزاد است؟

به جز سبزیجات که غذای آزاد محسوب می شود هیچ غذایی آزاد نیست و همه غذاها با توجه به نوع و میزان آن کالری دارد. هر واحد میوه 60 کالری، هر عدد بیسکوییت ساقه طلایی 60 کالری و هر لیوان آبمیوه 120 کالری دارد.

آیا خوردن سالاد و سبزی به همراه غذا آزاد است؟

سالاد و سبزیجات (غیر نشاسته ای) جزو غذاهای آزاد به حساب می ایند. بدون اضافه كردن سس های پر چرب مانند مایونز بهتر است مقدار بیشتری از سالاد را پیش از غذای اصلی مصرف كنید. مصرف سالاد پیش از غذا به احساس سیری و رسیدن پیغام سیری به مغز كمك می كند.

سالاد فصل را می توان جایگزین یك وعده غذایی كرد؟

خیر سالاد جزء غذاهای آزاد محسوب می شود و شما می توانید آن را در كنار غذای اصلی مصرف كنید. وعده های اصلی غذایی باید سه درشت مغذی كربوهیدرات، پروتئین و چربی را داشته باشد، مگر اینكه سالاد به گونه ای باشد كه حاوی هر سه ماده مغذی پروتئین و چربی و گربوهیدرات مثلاً ذرت در كنار چند تكه گوشت و سبزی باشد.

اگر بخواهیم تنها از یك نوع نان استفاده كنیم، چه نانی را توصیه می كنید ؟

نان های سبوس دار مانند: سنگك و نان های رژیمی سبوس دار به علت وجود سبوس فیبر بالاتری دارند كه در افزایش حس سیری، كاهش قند، كلسترول خون و درمان یبوست موثر است

چربی لبنیات مصرفی چقدر باید باشد؟

لبنیات كم چرب (كمتر از 2%) انتخاب نمایید. چرا كه از لحاظ مواد مغذی با لبنیات پر چرب تفاوت قابل توجهی نداشته بلكه چربی و كالری كمتری به بدن می رساند. ضمن اینکه جذب کلسیم در لبنبات با چربی کمتر بالاتر است. پس برای سلامت قلب و عروق و دریافت کالری کمتر لبنیات کم چرب را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

چگونه در مهمانی خود را كنترل كنم؟

در مهمانی ها می توانید خود را با روش هایی به جز غذاخوردن سرگرم كنید. برای مثال به احوال پرسی و گفتگو با افراد مختلف بپردازید، بازی های جمعی را طراحی كنید تا بیشتر زمان مهمانی به لذت هایی غیر از غذاخوردن سپری شود. از بودن كنار جمع لذت ببرید از هر غذایی می توانید بخورید ولی در مقدار كم و متعادل طوری كه متناسب با برنامه غذایی شما باشد. با استفاده از منابعی كه خورشاد در اختیار شما قرار میدهد، راهكارهای بیشتری در زمینه مدیریت مهمانی رفتن در طول برنامه كاهش وزن آشنا می شوید.

شیرین كننده ها چه هستند و آیا می توان از آن ها به جای قند و شكر استفاده كرد؟

شیرین كننده های مصنوعی جانشین های قند و شكر هستند كه چند صد تا هزار برابر از شکر شیرین تر هستند ولی فاقد كالری می باشند و در صورتی كه به اندازه مصرف شوند اثر سوء بر سلامتی نداشته و می توانند در كنترل وزن و دیابت مفید باشند. مصرف زیاد شیرین کننده های مصنوعی حساسیت ذائقه شما را به خوراکی های شیرین مثل میوه ها و سبزیجات از بین می برد در نتیجه مصرف آنها دیگر شما را راضی نمی کند و در مجموع از کیفیت رژیم شما کاسته می شود.