در مورد انواع نان ها و تاثیر آن ها در كاهش وزن توضیح دهید؟

نان های سبوس دار مانند: سنگك و نان های رژیمی سبوس دار به علت وجود سبوس فیبر بالاتری دارند كه در افزایش حس سیری، كاهش قند، كلسترول خون و درمان یبوست موثر است. دقت کنید که رنگ نان تعیین کننده سبوس دارد بودن آن نیست و گاهی به نان ها رنگ اضافه می شود. یا گاهی نان های سبوس دار روشن هستند. مصرف نان سفید بدون سبوس مانند: نان لواش و ماشینی و نان ساندویچی قند خون را به ناگهان بالا می برد و به سرعت افت می کند و سیری کوتاه مدت ایجاد میکند. در نتیجه مصرف نان های سبوس دار برای همه افراد و در هر شرایطی مناسب تر است.

چربی لبنیات مصرفی چقدر باید باشد؟

لبنیات كم چرب (كمتر از 2%) انتخاب نمایید. چرا كه از لحاظ مواد مغذی با لبنیات پر چرب تفاوت قابل توجهی نداشته بلكه چربی و كالری كمتری به بدن می رساند. ضمن اینکه جذب کلسیم در لبنبات با چربی کمتر بالاتر است. پس برای سلامت قلب و عروق و دریافت کالری کمتر لبنیات کم چرب را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

خوردن قند و شكر موجب ابتلا به دیابت می شود؟

قند و شكر تنها عامل ابتلا به دیابت محسوب نمی شود. انواع کربوهیدرات ها و میوه ها در صورت زیاده روی می توانند عامل ایجاد کننده دیابت باشند. به هر روی دریافت بیش از حد قند و شکر به دلیل افزایش وزن می تواند منجر به افزایش خطر دیابت شود چرا كه یكی از عوامل اصلی خطر ابتلا به دیابت چاقی است.

آیا می توان از ترشی جات، ادویه جات، خیارشور، سیر و زیتون به همراه رژیم غذایی شما استفاده كرد؟

استفاده از ادویه جات، سیر و سبزیجات خشك در رژیم بلامانع است. ترشیجات خانگی نباید در حدی استفاده شود که به شما احساس ضعف یا افزایش اشتها بدهد. خیارشور به دلیل نمک زیاد باعث احتباس آب می شود و روی وزن شما تاثیر دارد. زیتون حاوی كالری بالا بوده و باید مصرف آن محدود و طبق برنامه باشد. سیر تازه برای درمان فشار خون بالا و كاهش چربی های خون بسیار مناسب است.

آیا به دلیل كلسترول بالای تخم مرغ باید آن را محدود كرد؟

برای كاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی توصیه می شود میزان كلسترول دریافتی روزانه كمتر از 300 میلی گرم در روز باشد و از طرفی منبع قابل توجهی از كلسترول رژیمی زرده تخم مرغ است. بنابراین توصیه می كنیم برای كاهش خطر بیماری قلبی مصرف تخم مرغ به 3 زرده در هفته محدود شود. 1عدد تخم مرغ حاوی 220 میلی گرم كلسترول می باشد.

توصیه های لازم جهت افزایش HDL (كلسترول خوب) چیست؟

چاقی، عدم فعالیت بدنی، سیگار و رژیم های بسیاركم چرب عواملی برای كاهش كلسترول خوب هستند. پس اگر چاق هستید یا اضافه وزن دارید با پیروی از یك رژیم اصولی، HDL خون خود را بالا ببرید. مطالعات نشان داده اند كه مصرف سویا به دلیل وجود ایزوفلاون در آن سطح HDL را افزایش می دهد. شما می توانید با كاهش مصرف چربی های حیوانی ترك سیگار، كاهش مصرف الكل و افزایش فعالیت بدنی به افزایش HDL كمك كنید.

آیا افراد غیر دیابتی هم لازم است به نمایه گلسیمی توجه كنند؟ اصلاً نمایه گلسیمی چیست ؟

بله، نمایه گلیسمی شاخصی است كه برای شناسایی سرعت بالا رفتن قند خون بعد از دریافت کربوهیدرات که روی میزان ترشح انسولین تاثیر مستقیم دارد. غذاها با نمایه گلیسمی بالا سریعتر به قندهای ساده تبدیل شده و سبب افزایش سطح انسولین خون می شوند. زمانی که انسولین در سطوح بالا ترشح شود قند خون از اوج ناگهان سقوط می کند و این امر باعث ایجاد گرسنگی شدید می شود. در نتیجه بهتر است در زمان رژیم کاهش وزن غذاهای پر فیبر که شاخص گلایسمی پایین تری دارد انتخاب کنید تا احساس سیری طولانی تری داشته باشید.

آيا در رژيم غذايی خورشاد يبوست بروز مي كند ؟

یکی از عوارض همه رژیم‌ها در طولانی مدت ایجاد یبوست است. علت این امر کاهش حجم غذای مصرفی و در نتیجه کاهش فعالیت دستگاه گوارش می‌باشد. خورشاد سعی می‌کند با افزایش فیبر برنامه غذایی از طریق سبزیجات و نان‌های سبوس‌دار و همچنین توصیه به مصرف میوه و آب زیاد در طول روز بروز این عارضه را به حداقل برساند. فعالیت مناسب خصوصا پیاده‌روی مرتب روزانه به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند.

آيا با وجود ابتلا به كم كاری تيروئيد امكان دارد كه لاغر شوم؟

در صورتی که به پزشک متخصص غدد مراجعه کرده اید و داروهای تجویز شده را به صورت مرتب و روزانه دریافت می کنید و در بازه های معین از طریق آزمایش خون وضعیت تیروئید خود را کنترل می کنید. کم کاری تیروئید تاثیری در روند کاهش وزن شما در حین رژیم لاغری نخواهد داشت.