برای كاهش وزن بهتر مصرف چه میوه هایی را توصیه می كنید؟

یك رژیم اصولی مبتنی بر كاهش وزن معمولا نیاز به دریافت 4-3 واحد میوه در روز دارد كه تامین كننده ویتامین ها و املاح بدن می باشد. لازم است در خوردن میوه با توجه به رژیم تنوع را رعایت كنید و تعداد واحد میوه ها بیشتر حائز اهمیت است تا نوع آن. میوه هایی هستند كه قند خون شما را به سرعت بالا می برند مانند هندوانه، طالبی، انگور و انجیر. سعی كنید مصرف این میوه ها را كاهش دهید. 1 واحد میوه: 1عدد میوه متوسط یا 1 فنجان میوه های حبه ای و یا نیم لیوان آب میوه می باشد.

من یك خانم خانه دار هستم، چون بیشتر ساعت روز را مشغول پخت و پز هستم در آشپزخانه دائم در حال ناخونك زدن و ریزه خوری هستم چه كار باید انجام دهم؟

اگر به قصد چشیدن و تست كردن طعم غذاها این كار را می كنید كافی است فقط یكبار، آن هم در مرحله آخر پخت غذا آن را تست كنید. شما با رعایت چند اصل ساده و عملی می توانید بر این مشكل غلبه كنید. با خوردن وعده های غذایی خود در ساعت منظم به خصوص صبحانه و سیر بودن در زمان آشپزی كمتر با این مشكل مواجه خواهید شد، یا از آدامس های بدون قند برای جلوگیری از ناخونك زدن در حین آشپزی استفاده كنید یا می تواند با گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود، خود را سرگرم نموده و دچار این مشكل نشوید. همچنین اگر بعد از هر وعده غذایی و قبل آشپزی مسواك بزنید، تمایل شما برای ناخونك زدن به غذا كمتر خواهد شد.

من از بس مشغله كاری دارم اصلاً حواسم نیست كه در طول روز چه می خورم و چقدر می خورم چه كار باید بكنم؟

شما باید برای سلامت خود وقت بگذارید. می توانید از شب قبل میان وعده ها و میوه های فردای خود را کنار بگذارید تا بدانید بیش از آن مچاز به دریافت چیزی نیستید. همچنین اپلیكیشن خورشاد این امكان را به شما میدهد تا هر آنچه در طول روز دریافت می کنید وارد کنید و در زمان مناسب گزارش عملكرد خود را با دقت مرور كنید. پس شاید دیگر بهانه ای نداشته باشید.

آیا غذا خوردن بعد از ساعت 9 شب موجب چاقی می شود ؟

این زمان غذا خوردن نیست كه باعث چاقی شما می شود، هر چند تنظیم ساعات غذاخوردن در روند كاهش وزن به شما كمك می كند.

تنها اصل مهم در بروز چاقی عدم تعادل بین كالری دریافتی و مصرفی است. یعنی زمانی که کالری دریافتی شما از آنچه در طول روز در بدن شما می سوزاند بیشتر باشد. با این وجود بهتر است با توجه به زمان خواب خود آخرین وعده خود را به نحوی تنظیم کنید که با خواب شما حداقل 2 ساعت فاصله داشته باشد تا بدن زمان کافی برای هضم آخرین وعده خود داشته باشد.

خانم های شیرده چه زمانی می توانند رژیم كاهش وزن داشته باشند؟

با توجه به اینکه شیر مادر تنها منبع غذایی نوزاد تا 6 ماهگی است، کاهش وزن در 6 ماه اول به خانم های شیرده توصیه نمیشود. خصوصا اگر این رژیم به صورت غیر اصولی و با محدودیت شدید همراه باشد باعث ایجاد کتون بادی در شیر شده و آسیب مغری نوزاد را به همراه خواهد داشت. از 6 ماه دوم و با شروع غذای کمکی امکان دریافت رژیم کاهش وزن با محاسبه دقیق میزان پروتئین و کالری مورد نیاز تولید شیر وجود دارد.

كالری غذایی چیست ؟

کالری یک واحد اندازه گیری است و تعیین کننده انرژی موجود در مواد غذایی است. هر ماده غذایی با توجه به محتوای درشت مغذی های آن کالری متفاوتی دارد.هر گرم کربوهیدارت 4 کالری، هر گرم پروتئین 4 کالری و هر گرم چربی 9 کالری دارد.

رژیم متعادل به چه رژیمی گفته می شود؟

رژیم متعادل به رژیمی اطلاق میشود که نسبت درشت مغذی ها براساس اصول علم تغذیه و نیاز بدن در آن رعایت شود. در واقع افراد حدود 55% نیاز خود را از کربوهیدرات،15% را از پروتئین و 30% را از چربی تامین کنند. حذف هرکدام از گروه های غذایی مثلا حذف کربوهیدرات ها به دلیل تصور غلط مبنی بر چاق کننده بودن آن رژیم شما را از حالت اعتدال خارج می کند و نیازهای بدن شما را تامین نخواهد کرد.

آیا برنامه كاهش وزن خورشاد تضمینی است؟

تضمین خورشاد برای شما رسیدن به سلامتی، کاهش فشار خون، چربی خون و قند خون به مرور زمان و در طی برنامه است.

قطعا هدف کاهش وزن نیز در کنار این اهداف محقق خواهد شد ولی به دلیل تفاوت بدن افراد و متابولیسم های مختلف هیچ رژیمی برای 100% افراد جامعه نتیجه یکسان نخواهد داشت. در خورشاد بیش از 80% افراد به نتیجه مورد نظر خود برای کاهش وزن در کنار بهبود وضعیت سلامت خود میرسند.

بهترین شیوه كاهش وزن چیست؟

طبق منابع علمی و نظر متخصصین بهترین روش كاهش وزن پیروی از یك برنامه غذایی صحیح با کالری مناسب است که بر اساس وزن، قد، سن و بیماری های هر فرد تنظیم شده باشد همراه با تحرك مناسب و ترك عادات و رفتارهای غذایی نادرست. كاهش وزن مناسب و همیشگی 4-2 كیلوگرم در ماه می باشد. کاهش وزن بیشتر اگر به علت متابولیسم بالا یا فعالیت بدنی زیاد باشد و در نتیجه محدودیت شدید رژیم اتفاق نیفتد خصوصا در هفته اول رژیم بلامانع است.

چه مقدار كاهش وزن در ماه بهتر است؟

سرعت كاهش وزن بستگی به عوامل مختلفی از جمله سن، جنس، میزان اضافه وزن دارد و تحت تاثیر مصرف دارو و بعضی از بیماری های هورمونی می باشد. همچنین رژیم های قبلی پیاپی و غیر اصولی می تواند باعث به هم ریختگی متابولیسم و در نتیجه کند شدن روند کاهش وزن شود ولی به طور كلی یك كاهش وزن اصولی 4-2 كیلوگرم در ماه می باشد.

خورشاد در ماه رمضان چه برنامه ای دارد؟

ادامه برنامه غذایی خورشاد در ماه رمضان برای مشترکین امکان‌پذیر است. فقط کافی است شما زمان‌بندی دریافت وعده‌ها را تغییر دهید. .در زمان سحر وعده ناهار و در زمان افطار وعده صبحانه را میل کنید. شام هم با 1 ساعت فاصله از افطار صرف شود. میان وعده‌ها و میوه‌ها را در فاصله افطار تا سحر در حد ممکن بگنجانید. سعی کنید از میوه هایی که به کاهش تشنگی شما در طول روز کمک می‌کند در زمان سحر کمک بگیرید.

من چاقی موضعی در ناحيه شكم و باسن دارم آيا رژيم غذايی مي تواند مشكل من را حل كند ؟

در نتیجه رژیم کاهش وزن با کم شدن در صد چربی بدن از چربی همه قسمت‌ها به یک میزان کم می‌شود و کنترل کاهش چربی یک اندام به صورت موضعی به وسیله رژیم غیرممکن است. تنها راه کمک به کاهش وزن موضعی اضافه کردن ورزش متمرکز بر موضع در کنار رژیم است.

با رژيم های شما افراد چاق ماهانه چند كيلوگرم مي توانند وزن كم كنند ؟

کاهش وزن اصولی برای افراد در هفته بین 2 تا 4 کیلو است. علاوه بر کالری تنظیم شده، عوامل فیزیولوژیک تعیین کننده میزان کاهش وزن هفتگی افراد می‌باشد.

معمولا در افرادی که چاق هستند سرعت کاهش وزن نسبت به افراد دارای اضافه وزن یا افرادی که در محدوده وزن سلامت هستند بیشتر است. همچنین در هفته‌های اول سرعت کاهش وزن به دلیل از دست دادن آب بیشتر است و ممکن است به بیش از 4 کیلو در هفته نیز برسد.

آيا در رژيم غذايی خورشاد يبوست بروز مي كند ؟

یکی از عوارض همه رژیم‌ها در طولانی مدت ایجاد یبوست است. علت این امر کاهش حجم غذای مصرفی و در نتیجه کاهش فعالیت دستگاه گوارش می‌باشد. خورشاد سعی می‌کند با افزایش فیبر برنامه غذایی از طریق سبزیجات و نان‌های سبوس‌دار و همچنین توصیه به مصرف میوه و آب زیاد در طول روز بروز این عارضه را به حداقل برساند. فعالیت مناسب خصوصا پیاده‌روی مرتب روزانه به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند.

آيا رژيم خورشاد بر عادت ماهيانه تاثيری مي گذارد؟

رژيم‌هاي غير‌اصولي تجاري با كالري بسيار كم باعث اختلال در عادت ماهانه مي‌شوند چرا كه نياز بدن و تعادل هورموني به هم خورده و علائمي بروز مي‌كند.

اما رژيم خورشاد از همه نظر اصولي و تست شده بوده و تعیین کالری برای هر فرد با در نظر گرفتن قد، وزن، سن و شرایط فیزیولوژیک صورت می‌گیرد. همچنین میزان مجاز و کنترل شده کالری از نیاز اولیه افراد کاهش می‌یابد تا مشکلات این چنینی بروز نکند.