ابزار کاربر

ابزار سایت


asparagus

مارچوبه

این گیاه اصالتاً متعلق به منطقه شرق مدیترانه می باشد. مارچوبه در واقع جوانه ی جوانی است که از ساقه زیرزمینی به نام کرون یا تاج پدیدار میشود. مارچوبه ها سه دسته هستند. مارچوبه سبز که رایج ترین است. مارچوبه سفید تردتر ولی بیمزه تر است. مارچوبه بنفش طعمی میوه مانند دارد.

خرید

انتخاب: مارچوبه ای محکم و صاف با سری فشرده و رنگی روشن، بدون له شدگی و سایز آن برای اکثر آشپزی ها مناسب باشد. اجتناب: مارچوبه ای زرد رنگ با ساقه ای شل و سر شکوفه زده.

ایده های برای سرو کردن

مارچوبه به صورت گرم یا داغ (با کره یا سس هلندی) یا سرد (با سرکه، مایونز، یا سس خردل) سرو میشود. میتوان آن را پوره کرده و به سوپ، کرم یا سوفله تبدیل کرد. به طور خرد شده یا درسته برای تزئین املت ها، کوئیچ ها، سالادها یا پاستاها استفاده میشود و میتوان آن را روی حرارت زیاد سرخ کرد.

پخت

از پخت طولانی مدت مارچوبه بپرهیزید زیرا خمیر شده و طعم، رنگ و ارزش غذایی خود را از دست میدهد. آبپز: یک دسته مارچوبه را به هم ببندید و بپزید.

بخارپز: متد پیشنهادی استفاده از قابلمه مارچوبه است (قابلمه ای بلند که مارچوبه ها در آن راست قرار داده میشوند) تا نوک شکننده آن حفظ شود.

مایکروویو: مارچوبه ها زمانی پخته شده اند که ترد ولی هنوز محکم هستند. جهت توقف پروسه پخت، بلافاصله مارچوبه ها را داخل آب سرد فرو ببرید، ولی اجازه ندهید مارچوبه ها غرق شوند. مارچوبه را در ظرف آهنی نپزید زیرا مقدار زیاد تانین در مارچوبه با آهن واکنش داده و باعث تغییر رنگ آن میشود.

اطلاعات تغذیه ای

منبع عالی: اسید فولیک

حاوی: ویتامین C، پتاسیم ، سیامین، ریبوفلاوین، ویتامین B6، مس، ویتامین A، آهن، فسفر، و روی.

ویژگی ها: ادرارآور، گفته میشود که مارچوبه ملین و ضد یبوست، سنگ ساز (جمع کننده مواد معدنی) و مقوی می باشد.

نحوه نگهداری

مارچوبه بسیار شکننده و ترد می باشد. در یخچال: ۳ روز، داخل کیسه پارچه ای تر پیچیده و سپس آن را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید که شل بسته شده یا سوراخ دارد.

نحوه آماده سازی

قبل از پخت مارچوبه ، قسمت ته ریشه را جدا کنید (بطور مثال، این قسمت را میتوان بصورت پوره یا در سوپ استفاده کرد). با آب سرد به طور کامل بشویید تا هرگونه شن یا خاک آن تمیز شود. انتهای مارچوبه را با چاقوی تیز جدا کنید. مارچوبه را از قسمت نوک به سمت انتها پوست بکنید. مارچوبه ها را با نخ بصورت دسته ای ببندید. اگر مارچوبه ها را بصورت دسته با نخ ببندید، پس از پختن به راحتی میتوانید از ظرف بردارید.

asparagus.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)