ابزار کاربر

ابزار سایت


asparagus

تفاوت‌ها

تفاوت دو نسخهٔ متفاوت از صفحه را مشاهده می‌کنید.

پیوند به صفحه‌ی تفاوت‌ها

نگارش بعد
نگارش قبل
asparagus [2016/02/13 10:29]
pezhman created
asparagus [2020/02/03 05:46] (فعلی)
خط 1: خط 1:
-مارچوبه+====== ​مارچوبه ​====== 
  
  
 این گیاه اصالتاً متعلق به منطقه شرق مدیترانه می باشد. مارچوبه در واقع جوانه ی جوانی است که از ساقه زیرزمینی به نام کرون یا تاج پدیدار میشود. مارچوبه ها سه دسته هستند. مارچوبه سبز که رایج ترین است. مارچوبه سفید تردتر ولی بیمزه تر است. مارچوبه بنفش طعمی میوه مانند دارد. این گیاه اصالتاً متعلق به منطقه شرق مدیترانه می باشد. مارچوبه در واقع جوانه ی جوانی است که از ساقه زیرزمینی به نام کرون یا تاج پدیدار میشود. مارچوبه ها سه دسته هستند. مارچوبه سبز که رایج ترین است. مارچوبه سفید تردتر ولی بیمزه تر است. مارچوبه بنفش طعمی میوه مانند دارد.
  
-====== خرید ​======+===== خرید =====
  
 **انتخاب:​** مارچوبه ای محکم و صاف با سری فشرده و رنگی روشن، بدون له شدگی و سایز آن برای اکثر آشپزی ها مناسب باشد. **انتخاب:​** مارچوبه ای محکم و صاف با سری فشرده و رنگی روشن، بدون له شدگی و سایز آن برای اکثر آشپزی ها مناسب باشد.
 **اجتناب:​** مارچوبه ای زرد رنگ با ساقه ای شل و سر شکوفه زده. **اجتناب:​** مارچوبه ای زرد رنگ با ساقه ای شل و سر شکوفه زده.
  
-====== ایده های برای سرو کردن ​======+===== ایده های برای سرو کردن =====
  
 مارچوبه به صورت گرم یا داغ (با کره یا سس هلندی) یا سرد (با سرکه، مایونز، یا سس خردل) سرو میشود. میتوان آن را پوره کرده و به سوپ، کرم یا سوفله تبدیل کرد. به طور خرد شده یا درسته برای تزئین املت ها، کوئیچ ها، سالادها یا پاستاها استفاده میشود و میتوان آن را روی حرارت زیاد سرخ کرد. مارچوبه به صورت گرم یا داغ (با کره یا سس هلندی) یا سرد (با سرکه، مایونز، یا سس خردل) سرو میشود. میتوان آن را پوره کرده و به سوپ، کرم یا سوفله تبدیل کرد. به طور خرد شده یا درسته برای تزئین املت ها، کوئیچ ها، سالادها یا پاستاها استفاده میشود و میتوان آن را روی حرارت زیاد سرخ کرد.
  
-====== پخت ​======+===== پخت =====
  
 از پخت طولانی مدت مارچوبه بپرهیزید زیرا خمیر شده و طعم، رنگ و ارزش غذایی خود را از دست میدهد. از پخت طولانی مدت مارچوبه بپرهیزید زیرا خمیر شده و طعم، رنگ و ارزش غذایی خود را از دست میدهد.
خط 22: خط 23:
 **مایکروویو:​** مارچوبه ها زمانی پخته شده اند که ترد ولی هنوز محکم هستند. جهت توقف پروسه پخت، بلافاصله مارچوبه ها را داخل آب سرد فرو ببرید، ولی اجازه ندهید مارچوبه ها غرق شوند. مارچوبه را در ظرف آهنی نپزید زیرا مقدار زیاد تانین در مارچوبه با آهن واکنش داده و باعث تغییر رنگ آن میشود. **مایکروویو:​** مارچوبه ها زمانی پخته شده اند که ترد ولی هنوز محکم هستند. جهت توقف پروسه پخت، بلافاصله مارچوبه ها را داخل آب سرد فرو ببرید، ولی اجازه ندهید مارچوبه ها غرق شوند. مارچوبه را در ظرف آهنی نپزید زیرا مقدار زیاد تانین در مارچوبه با آهن واکنش داده و باعث تغییر رنگ آن میشود.
  
-====== اطلاعات تغذیه ای ======+===== اطلاعات تغذیه ای =====
    
 **منبع عالی:** اسید فولیک **منبع عالی:** اسید فولیک
خط 30: خط 31:
 **ویژگی ها:** ادرارآور، گفته میشود که مارچوبه ملین و ضد یبوست، سنگ ساز (جمع کننده مواد معدنی) و مقوی می باشد. **ویژگی ها:** ادرارآور، گفته میشود که مارچوبه ملین و ضد یبوست، سنگ ساز (جمع کننده مواد معدنی) و مقوی می باشد.
  
-====== نحوه نگهداری ​======+===== نحوه نگهداری =====
    
 مارچوبه بسیار شکننده و ترد می باشد. ​ مارچوبه بسیار شکننده و ترد می باشد. ​
 **در یخچال:​** ۳ روز، داخل کیسه پارچه ای تر پیچیده و سپس آن را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید که شل بسته شده یا سوراخ دارد. **در یخچال:​** ۳ روز، داخل کیسه پارچه ای تر پیچیده و سپس آن را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید که شل بسته شده یا سوراخ دارد.
  
-====== نحوه آماده سازی ​======+===== نحوه آماده سازی =====
   
 قبل از پخت مارچوبه ، قسمت ته ریشه را جدا کنید (بطور مثال، این قسمت را میتوان بصورت پوره یا در سوپ استفاده کرد). با آب سرد به طور کامل بشویید تا هرگونه شن یا خاک آن تمیز شود. انتهای مارچوبه را با چاقوی تیز جدا کنید. ​ قبل از پخت مارچوبه ، قسمت ته ریشه را جدا کنید (بطور مثال، این قسمت را میتوان بصورت پوره یا در سوپ استفاده کرد). با آب سرد به طور کامل بشویید تا هرگونه شن یا خاک آن تمیز شود. انتهای مارچوبه را با چاقوی تیز جدا کنید. ​
 مارچوبه را از قسمت نوک به سمت انتها پوست بکنید. مارچوبه ها را با نخ بصورت دسته ای ببندید. اگر مارچوبه ها را بصورت دسته با نخ ببندید، پس از پختن به راحتی میتوانید از ظرف بردارید. مارچوبه را از قسمت نوک به سمت انتها پوست بکنید. مارچوبه ها را با نخ بصورت دسته ای ببندید. اگر مارچوبه ها را بصورت دسته با نخ ببندید، پس از پختن به راحتی میتوانید از ظرف بردارید.
  
asparagus.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)