ابزار کاربر

ابزار سایت


cucumber

تفاوت‌ها

تفاوت دو نسخهٔ متفاوت از صفحه را مشاهده می‌کنید.

پیوند به صفحه‌ی تفاوت‌ها

cucumber [2019/04/22 11:10]
cucumber [2020/02/03 05:46] (فعلی)
خط 1: خط 1:
 +===== خیار (Cucumber) =====
 +
 +میوه بوته خیار و بومی آسیای جنوبی است. انواع مختلفی از خیار وجود دارد. رنگ پوست خیار بین سفید و سبز متغیر است. پوست خیار ممکن است صاف، شیاردار و یا زبر باشد. بعضی از انواع خیار برآمدگی های زبری دارند. بافت خیار خنک، ترد و کمی تلخ است و حاوی تعدادی هسته های خوراکی می باشد که اندازه و مقدار آن بسیار بستگی به نوع خیار دارد.
 +برای خیارترشی یا خیارشور خیار کمی نارس که هنوز کمی سفت است مناسبتر میباشد.
 +
 +==== خرید ====
 +
 +خیار های سفت با رنگ سبز روشن و اندازه متوسط را انتخاب کنید. از انتخاب خیار های ضربه دیده، با لکه های زرد بزرگ خودداری کنید چرا که ممکن است طعم خیار تلخ باشد.
 +
 +==== نگهداری ====
 +
 +خیار به تغییرات دمایی حساس است.
 +**در یخچال:​** می توان به مدت ۳ تا ۵ روز خیار را به صورت کامل یا بریده شده و کاملاً پوشیده نگه داری کرد. مواد غذایی اطراف خیار ممکن است طعم آنرا به خود جذب کنند.
 +
 +==== اطلاعات تغذیه ای ====
 +
 +**منبع بسیار خوب:** پتاسیم، ویتامین C، و فولیک اسید
 +**خواص:​** مدر، آرامبخش
 +بخش گوشتی خیار برای تهیه ماسک های درمان پوستی استفاده میشود.
 +
 +==== ایده هایی برای سرو کردن ====
 +
 +خیار را می توان از وسط به دونیم کرد یا آنرا قطعه قطعه یا نگینی کرد و همراه ماست، خامه ترش یا سس سالاد حاوی سرکه، روغن زیتون و سیر سرو کرد. خیار را همچنین می توان در سالاد استفاده کرد. خیار به صورت پخته نیز مصرف میگردد. خیار پخته شده همانند کدو تنبل آماده می شود و در بسیاری از غذاها کاربرد دارد. خیار در سوپ و همراه گوشت و ماهی یا در خورش ها یا به صورت گراتینه و همراه با سس بشامل Béchamel ​ سرو میشود. خیار را میتوان سرخ کرد یا به صورت ملایم پخت.
 +
 +==== آماده سازی ====
 +
 +دانه های خیار اگر سفت هستند باید جدا شوند. اگر خیار خیلی تازه باشد، خیلی درشت نباشد و واکس نخورده باشد، میتوان آنرا با پوست استفاده کرد. در صورت نیاز با کمی نمک میتوان از آب و تلخی خیار کاست. ​