ابزار کاربر

ابزار سایت


gluten_intolerance

تفاوت‌ها

تفاوت دو نسخهٔ متفاوت از صفحه را مشاهده می‌کنید.

پیوند به صفحه‌ی تفاوت‌ها

نگارش بعد
نگارش قبل
gluten_intolerance [2017/11/25 11:41]
pezhman ایجاد شد
gluten_intolerance [2020/02/03 05:46] (فعلی)
خط 3: خط 3:
  
 چند سالی است که در سوپرمارکت‌ها و حتی منوی رستوران‌ها، گاهی عنوان «بدون گلوتن» روی خوراکی‌ها و غذاها دیده می‌شود. ​ چند سالی است که در سوپرمارکت‌ها و حتی منوی رستوران‌ها، گاهی عنوان «بدون گلوتن» روی خوراکی‌ها و غذاها دیده می‌شود. ​
-گلوتن پروتئين موجود در غلات است كه به طور عمده در گندم وجود دارد ولى در ساير غلات از جمله جو و چاودار هم وجود دارد. همچنين از گلوتن در تهيه بستنى و سس ها، شكلات‌ها و حتى در برخى مكمل‌ها استفاده مى‌شود.+گلوتن پروتئين موجود در [[cereals-grains|غلات]] است كه به طور عمده در گندم وجود دارد ولى در ساير غلات از جمله جو و چاودار هم وجود دارد. همچنين از گلوتن در تهيه بستنى و سس ها، شكلات‌ها و حتى در برخى مكمل‌ها استفاده مى‌شود.
 {{ ::​glute-and-gluten-intolerances-whats-the-story.jpg?​300 |}} {{ ::​glute-and-gluten-intolerances-whats-the-story.jpg?​300 |}}
-مصرف گلوتن در برخی افراد سبب بروز بیماری سلیاک میشود و تعداد زیادی هم به گلوتن حساسیت دارند. ولی عوارض و علائم حساسیت به گلوتن چنان هستند که معمولا فرد نسبت به وجود حساسیت ناآگاه است؛ مشكل هضم، نفخ، اسهال يا يبوست، احساس خستگى، سردرد يا كم خونى از علائم رایج هستند.+مصرف گلوتن در برخی افراد سبب بروز بیماری سلیاک میشود و تعداد زیادی هم به گلوتن حساسیت دارند. ولی عوارض و علائم حساسیت به گلوتن چنان هستند که معمولا فرد نسبت به وجود حساسیت ناآگاه است؛ مشكل هضم، نفخ، اسهال يا [[prevent_constipation|يبوست]]، احساس خستگى، سردرد يا كم خونى از علائم رایج هستند.
 بدن فرد مبتلا به سلیاک، گلوتن موجود در غذا را به عنوان عامل بيگانه شناسایی و به آن حمله ميكند. در نتيجه منجر به آسيب به ديواره دستگاه گوارش نيز میشود. بدن فرد مبتلا به سلیاک، گلوتن موجود در غذا را به عنوان عامل بيگانه شناسایی و به آن حمله ميكند. در نتيجه منجر به آسيب به ديواره دستگاه گوارش نيز میشود.
 افرادی که بیماری سلیاک دارند و یا نسبت به کلوتن حساسیت دارند، بايد با پزشک خود مشورت کنند و مواد حاوى گلوتن را تا حد ممكن از برنامه غذايى حذف کنند. افرادی که بیماری سلیاک دارند و یا نسبت به کلوتن حساسیت دارند، بايد با پزشک خود مشورت کنند و مواد حاوى گلوتن را تا حد ممكن از برنامه غذايى حذف کنند.
  
gluten_intolerance.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)