ابزار کاربر

ابزار سایت


ketogenic_diet

تفاوت‌ها

تفاوت دو نسخهٔ متفاوت از صفحه را مشاهده می‌کنید.

پیوند به صفحه‌ی تفاوت‌ها

نگارش بعد
نگارش قبل
ketogenic_diet [2019/07/13 16:33]
pezhman ایجاد شد
ketogenic_diet [2019/07/16 15:58] (فعلی)
pezhman
خط 1: خط 1:
 ====== رژیم کتوژنیک ====== ====== رژیم کتوژنیک ======
  
-در رژیم کتوژنیک ۷۰ تا ۸۰ درصد از نیاز روزانه از چربی، ۲۰ تا ۲۵ درصد از پروتئین و ده درصد از کربوهیدرات تامین می‌شود. یعنی نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی از رژیم حذف می‌شود و مصرف مرغ، گوشت، ماهی‌های چرب، کره، مغزها و روغن جایگزین می‌شود. سبزیجات برگ سبز غیر نشاسته‌ای در این رژیم مجاز است. ​+در رژیم کتوژنیک ۷۰ تا ۸۰ درصد از نیاز روزانه از [[fats|چربی]]، ۲۰ تا ۲۵ درصد از [[proteins|پروتئین]] و ده درصد از [[carbohydrates|کربوهیدرات]] تامین می‌شود. یعنی نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی از رژیم حذف می‌شود و مصرف مرغ، گوشت، ماهی‌های چرب، کره، مغزها و روغن جایگزین می‌شود. سبزیجات برگ سبز غیر نشاسته‌ای در این رژیم مجاز است. ​
 {{::​رژیم_کتوژنیک_۱.jpg?​400 |}} {{::​رژیم_کتوژنیک_۱.jpg?​400 |}}
  
خط 9: خط 9:
 ٰ===== عوارض رژیم کتوژنیک ===== ٰ===== عوارض رژیم کتوژنیک =====
  
-در این رژیم انرژی بدن به جای گلوکز از کتون‌ها که در نتجه سوختن اسیدهای چرب تولید شده تامین می‌شود. کتون‌های ایجاد شده الکلی هستند و باعث ایجاد بود بد دهان می‌شوند که یکی از عوارض رژیم هست. از دیگر عوراض این رژیم سردرد، تهوع، خستگی، بی‌خوابی، تپش‌قلب، گرفتگی عضلانی و ریزش موست. به دلیل گرفتگی‌های دردناک عضلانی این رژیم برای ورزشکاران مناسب نیست. همچنین پراداری از ویژگی‌های این رژیم است که یکی از علل اصلی کاهش وزن محسوب می‌شود. چون بدن به دلیل حذف کربوهیدرات ذخایر گلیکوژن را از دست می‌دهد و به ازای آن آب بدن دفع می‌کند.+در این رژیم انرژی بدن به جای گلوکز از کتون‌ها که در نتیجه سوختن اسیدهای چرب تولید شده تامین می‌شود. کتون‌های ایجاد شده الکلی هستند و باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند که یکی از عوارض رژیم هست. از دیگر عوارض این رژیم سردرد، تهوع، خستگی، بی‌خوابی، تپش‌قلب، گرفتگی عضلانی و ریزش مو است. به دلیل گرفتگی‌های دردناک عضلانی این رژیم برای ورزشکاران مناسب نیست. همچنین پُراِدراری از ویژگی‌های این رژیم است که یکی از علل اصلی کاهش وزن محسوب می‌شود. چون بدن به دلیل حذف کربوهیدرات ذخایر گلیکوژن را از دست می‌دهد و به ازای آن آب بدن دفع می‌کند.
 {{::​رژیم_کتوژنیک_۲.jpg?​400 |}} {{::​رژیم_کتوژنیک_۲.jpg?​400 |}}
 ===== مراقبت‌ها و ملاحظات لازم ===== ===== مراقبت‌ها و ملاحظات لازم =====
  
-در نهایت این رژیم برای افراد مبتلا به مشکلات هورمونی، تیروئید و کلیوی مناسب نیست و به علت عوارض زیاد حتی برای افراد در سلامت کامل باید تحت نظر کارشناس تغذیه و با توجه به شرایط فرد تنظیم شود تا عوارض آن به حداقل برسد. مطالعاتی که این رژیم را با رژیم‌ها پرکربوهیدرات با کالری مساوی مقایسه می‌کنند نشان می‌دهند در یک سال تفاوت در میزان کاهش وزن چندانی بین دو رژیم نیست و رژیم کتوژنیک با توجه به عوارضش توصیه نمی‌شود.+در نهایت این رژیم ​غذا ​برای افراد مبتلا به مشکلات هورمونی، تیروئید و کلیوی مناسب نیست و به علت عوارض زیاد حتی برای افراد در سلامت کامل باید تحت نظر کارشناس ​[[nutrition|تغذیه]] و با توجه به شرایط فرد تنظیم شود تا عوارض آن به حداقل برسد. مطالعاتی که این رژیم را با رژیم‌ها پرکربوهیدرات با کالری مساوی مقایسه می‌کنند نشان می‌دهند در یک سال تفاوت در میزان کاهش وزن چندانی بین دو رژیم نیست و رژیم کتوژنیک با توجه به عوارضش توصیه نمی‌شود.
ketogenic_diet.1563019383.txt.gz · آخرین ویرایش: 2019/07/13 16:33 توسط pezhman