ابزار کاربر

ابزار سایت


minerals

تفاوت‌ها

تفاوت دو نسخهٔ متفاوت از صفحه را مشاهده می‌کنید.

پیوند به صفحه‌ی تفاوت‌ها

نگارش بعد
نگارش قبل
minerals [2016/07/21 17:01]
pezhman ایجاد شد
minerals [2020/02/03 05:46] (فعلی)
خط 85: خط 85:
  
 اما ساير مواد معدنی مشكل زاتر هستند: اما ساير مواد معدنی مشكل زاتر هستند:
-==== كلسيم====+==== كلسيم ====
 بدون دريافت كلسيم كافی، استخوان‌ها و دندان های كودك قوی و صاف رشد ​ نمی‌كنند و استخوان های يك فرد بزرگسال نيز مواد معدنی‌اش را از دست ميدهد و ضعيف میشود. كلسيم به صورت تيمی عمل ميكند. برای جلوگيری از كمبود كلسيم، شما نياز به مقدار كافی ويتامين D (ماده مغذی كه امكان جذب كلسيم را از غذا يا مكمل ها فراهم میكند) نياز داريد. شير غنی‌شده با ويتامين D  كمك بسياری به از بين بردن راشيتيسم كرده است. بدون دريافت كلسيم كافی، استخوان‌ها و دندان های كودك قوی و صاف رشد ​ نمی‌كنند و استخوان های يك فرد بزرگسال نيز مواد معدنی‌اش را از دست ميدهد و ضعيف میشود. كلسيم به صورت تيمی عمل ميكند. برای جلوگيری از كمبود كلسيم، شما نياز به مقدار كافی ويتامين D (ماده مغذی كه امكان جذب كلسيم را از غذا يا مكمل ها فراهم میكند) نياز داريد. شير غنی‌شده با ويتامين D  كمك بسياری به از بين بردن راشيتيسم كرده است.
-==== آهن====+==== آهن ====
 كم خونی فقر آهن تنها يك شعار تبليغاتی قديمی نيست، در نبود آهن كافی، بدن ​ نمی‌تواند همو گلوبين لازم را برای حمل اكسيژن تداوم بخش انرژی به همه بافت‌ها توليد كند. در نتيجه اغلب خستگی و احساس ضعف بوجود می‌آيد. كمبود خفيف آهن ممكن است عملكرد هوشی فرد را مختل كند. به مقدار مجاز توصيه شده آهن در تكلم، حافظه و يادگيری موثر است. كم خونی فقر آهن تنها يك شعار تبليغاتی قديمی نيست، در نبود آهن كافی، بدن ​ نمی‌تواند همو گلوبين لازم را برای حمل اكسيژن تداوم بخش انرژی به همه بافت‌ها توليد كند. در نتيجه اغلب خستگی و احساس ضعف بوجود می‌آيد. كمبود خفيف آهن ممكن است عملكرد هوشی فرد را مختل كند. به مقدار مجاز توصيه شده آهن در تكلم، حافظه و يادگيری موثر است.
 قبل از مصرف مكمل های آهن يا غلات صبحانه غنی‌شده با صددرصد آهن روزانه مورد نياز، بايد با پزشك مشورت كرد. قبل از مصرف مكمل های آهن يا غلات صبحانه غنی‌شده با صددرصد آهن روزانه مورد نياز، بايد با پزشك مشورت كرد.
 ميتواند منجر به اضافه بار آهن، افزايش جذب ماده معدنی و ايجاد آرتريت، بيماری قلبی، ديابت و نيز افزايش بيماری‌های عفونی و سرطان شود. ميتواند منجر به اضافه بار آهن، افزايش جذب ماده معدنی و ايجاد آرتريت، بيماری قلبی، ديابت و نيز افزايش بيماری‌های عفونی و سرطان شود.
-==== روی====+==== روی ====
 تامين روی كافی برای ساختن تستوسترون و اسپرم‌های سالم حياتی است. مردانی كه به اندازه كافی روی دريافت نمی‌كنند ممكن است به طور موقت عقيم شوند. كمبود روی می‌تواند اشتها و توانايی چشايی را كم كند، سيستم ايمني را ضعيف كند و خطر عفونت ها را افزايش دهد. و زخم ها به كندی ترميم شوند. اين زخم ها شامل آسيب بافتی ناشی از ورزش نيز ميشوند. و اسپاسم عضلانی‌ ديرتر خوب میشود. روی ممكن است به بهبود نشانه‌های سرماخوردگی نيز كمك كند. ​ تامين روی كافی برای ساختن تستوسترون و اسپرم‌های سالم حياتی است. مردانی كه به اندازه كافی روی دريافت نمی‌كنند ممكن است به طور موقت عقيم شوند. كمبود روی می‌تواند اشتها و توانايی چشايی را كم كند، سيستم ايمني را ضعيف كند و خطر عفونت ها را افزايش دهد. و زخم ها به كندی ترميم شوند. اين زخم ها شامل آسيب بافتی ناشی از ورزش نيز ميشوند. و اسپاسم عضلانی‌ ديرتر خوب میشود. روی ممكن است به بهبود نشانه‌های سرماخوردگی نيز كمك كند. ​
-==== يد====+==== يد ====
 كمبود متوسط يد منجر به گواتر (بزرگی غده تيروئيد) كاهش توليد هور مون‌های تيروئيد ميشود. كمبود شديد تر يد ممكن است به گونه‌ای عقب ماندگی ذهنی و فيزيكی به نام كرتينيسم بينجامد. كمبود متوسط يد منجر به گواتر (بزرگی غده تيروئيد) كاهش توليد هور مون‌های تيروئيد ميشود. كمبود شديد تر يد ممكن است به گونه‌ای عقب ماندگی ذهنی و فيزيكی به نام كرتينيسم بينجامد.
-==== سلنيوم====+==== سلنيوم ====
 درد يا ضعف عضلاتی ممكن است با كمبود سلنيوم مرتبط باشد. ​ درد يا ضعف عضلاتی ممكن است با كمبود سلنيوم مرتبط باشد. ​
  
خط 101: خط 101:
  
 همانند بعضی ويتامين‌ها، بعضی مواد معدنی نيز در مقدار زياد به طور بالقوه سمی هستند. همانند بعضی ويتامين‌ها، بعضی مواد معدنی نيز در مقدار زياد به طور بالقوه سمی هستند.
-==== كلسيم====+==== كلسيم ====
 مصرف خیلی زیاد كلسيم بدون مشكل نيست. مصرف خیلی زیاد كلسيم بدون مشكل نيست.
   * يبوست، نفخ، حالت تهوع و گاز روده، عوارض رایج در میان افراد سالمی هستند که مکمل های حاوی ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز می‌خوردند.   * يبوست، نفخ، حالت تهوع و گاز روده، عوارض رایج در میان افراد سالمی هستند که مکمل های حاوی ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز می‌خوردند.
minerals.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)