ابزار کاربر

ابزار سایت


nectarine

شلیل (Nectarine)

میوه بومی چین است. شلیل شبیه هلو است و به یک خانواده تعلق دارند. گونه های هسته جدا یا هسته متصل به گوشت میوه هر ۲ به یک نام شناخته می شوند. تشخیص شلیل از هلو از پوست صاف و رنگی تر و بافت مزه دار تر انجام می شود. بافت سفید یا زرد آن سفت، آبدار، شیرین و کمی ترش مزه است.

خرید

شلیل های معطری که خیلی سفت نیستند و لکه دار و ضربه دیده نیستند. از خریدن شلیل هایی سبز رنگ خودداری کنید.

ایده هایی برای سرو کردن

شلیل به طور ساده بسیار خوشمزه است. همچنین می توان آن را به صورت پخته، خشک شده، کنسرو شده و فریز شده در آورد. مانند هلو مصرف می شود و در اکثر دستورهای غذایی می توانند جایگزین شوند. شلیل در تهیه پای ها، سالاد میوه، کیک ها، ماست میوه، بستنی، شربت و کرپ ها استفاده می شود. شلیل برای درست کردن مربا، ژله، آبمیوه و عصاره قابل مصرف است.

آماده سازی

برای جلوگیری از اکسید شدن بافت شلیل آن را بلافاصله بعد از قاچ کردن بخورید، یا روی آن آب لیمو، آب پرتقال یا سرکه بچکانید. بسته به اینکه چگونه قرار است از آن استفاده کنید. نیازی نیست پوست شلیل را بگیرید ولی اگر ترجیح می دهید پوست آن گرفته شود، آن را به مدت ۱ دقیقه در آب جوش بگذارید و سپس روی آن آب سرد بگیرید ولی اجازه ندهید در آب غوطه ور شود.

اطلاعات تغذیه ای

منبع خوب: یساسیم حاوی: ویتامین C، ویتامین A

نگهداری

شلیل را با دقت حمل کنید چون به راحتی خراب می شود. برای نگهداری آنها را روی یکدیگر قرار ندهید و صرفا پیش از مصرف آن را بشویید در دمای اطاق: چند روز، شلیلی را در کاغذ بپیچید تا رسیدن آن را سرعت دهید. در یخچال: مدت زمان نگهداری را بیشتر می کند، برای طعم بهتر مدتی قبل از خوردن آنها را در دمای اطاق قرار دهید. در فریزر: هسته گرفته و پوست کنده زمانی که میوه خیلی رسیده است به صورت کمپوت یا پوره آن را فریز کنید آبمیوه را برای جلوگیری از تغییر رنگ به آن اضافه کنید. شلیل را می توان کنسرو هم کرد.

nectarine.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)