ابزار کاربر

ابزار سایت


potato

تفاوت‌ها

تفاوت دو نسخهٔ متفاوت از صفحه را مشاهده می‌کنید.

پیوند به صفحه‌ی تفاوت‌ها

نگارش قبل در دو طرف نگارش قبل
نگارش بعد
نگارش قبل
potato [2016/02/03 18:49]
pezhman [آماده سازی]
potato [2020/02/03 05:46] (فعلی)
خط 13: خط 13:
 ===== نگهداری ===== ===== نگهداری =====
    
-در دمای اتاق سیب زمینی را میتوان به مدت ​ماه در دمای زیر ​درجه سانتی گراد نگهداری کرد. +در دمای اتاق سیب زمینی را میتوان به مدت ​۹ ماه در دمای زیر ​۴ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. 
-سیب زمینی را می توان ​ماه در مکان تاریک، خشک، خنک، و با تهویه در دمای ​10 _7 درجه سانتی گراد نگهداری کرد. +سیب زمینی را می توان ​۲ ماه در مکان تاریک، خشک، خنک، و با تهویه در دمای ​۷ تا ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. 
-**در فریزر:​** +**در فریزر:​** سیب زمینی های تازه، پخته شده یا کهنه را میتوان یک هفته در فریزر نگهداری کرد.
-سیب زمینی های تازه، پخته شده یا کهنه را میتوان یک هفته در فریزر نگهداری کرد.+
 سیب زمینی را دور از خوراکی های بودار مانند پیاز قرار دهید. سیب زمینی را دور از خوراکی های بودار مانند پیاز قرار دهید.
 سیب ​ زمینی را میتوان خشک کرد. سیب ​ زمینی را میتوان خشک کرد.
خط 27: خط 26:
 حاوی ویتامین B6، مس، نیاسین، منیزیم، اسید فولیک، آهن و ویتامین B5 می باشد. حاوی ویتامین B6، مس، نیاسین، منیزیم، اسید فولیک، آهن و ویتامین B5 می باشد.
 **خواص:​** سیب زمینی خام ضد انقباض و تشنج، مدر، ضد بیماری اسکوربوت، از بین برنده جای زخم می باشد. سیب زمینی آرام بخش است و برای بهبود زخم های معده استفاده می شود. سیب زمینی برای درمان التهاب، آفتاب سوختگی و سایر سوختگی ها استفاده می شود. **خواص:​** سیب زمینی خام ضد انقباض و تشنج، مدر، ضد بیماری اسکوربوت، از بین برنده جای زخم می باشد. سیب زمینی آرام بخش است و برای بهبود زخم های معده استفاده می شود. سیب زمینی برای درمان التهاب، آفتاب سوختگی و سایر سوختگی ها استفاده می شود.
-قرار گرفتن در معرض نور یا آفتاب می تواند منجر به تشکیل لکه های سبز در سیب زمینی شود که حاوی سم سولانین می باشند. در دوز های پایین این سم میتواند دردهای شکمی، سردرد یا اسهال ایجاد کند ولی در دوز های بالا بر روی سیستم عصبی تاثیر میگذارد.+قرار گرفتن در معرض نور یا آفتاب می تواند منجر به تشکیل لکه های سبز در سیب زمینی شود که حاوی سم سولانین میباشند. در دوز های پایین این سم میتواند دردهای شکمی، سردرد یا اسهال ایجاد کند ولی در دوز های بالا بر روی سیستم عصبی تاثیر میگذارد.
  
 ===== ایده هایی برای سرو کردن ===== ===== ایده هایی برای سرو کردن =====
  
 سیب زمینی به صورت پخته مصرف میشود، پرطرفدارترین غذای تهیه شده از سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده است. همچنین به صورت پوره ، پخته شده در فر یا کبابی سرو میشود. سیب زمینی به صورت پخته مصرف میشود، پرطرفدارترین غذای تهیه شده از سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده است. همچنین به صورت پوره ، پخته شده در فر یا کبابی سرو میشود.
-سیب زمینی در کنار گوشت، مرغ و ماهی ​سرو می شود. طعم سیب زمینی در کنار پنیر ، پیاز، گیاهان و ادویه جات تقویت می شود. سیب زمینی در سوپ، خورش ها و املت بسیار مناسب است.+سیب زمینی در کنار گوشت، مرغ و ماهی ​خورده ​می شود. طعم سیب زمینی در کنار پنیر ، پیاز، گیاهان و ادویه جات تقویت می شود. سیب زمینی در سوپ، خورش ها و املت بسیار مناسب است.
 سیب زمینی برای استفاده در غذا های لطیف و استاندار بسیار مناسب است. مثلاٌ پوره سیب زمینی به همراه زرده تخم مرغ برای تهیه سوفله، سوپ و خورش استفاده می شود. سیب زمینی برای استفاده در غذا های لطیف و استاندار بسیار مناسب است. مثلاٌ پوره سیب زمینی به همراه زرده تخم مرغ برای تهیه سوفله، سوپ و خورش استفاده می شود.
-برای تهیه یکی پوره سیب زمینی عالی، سیب زمینی های پوست کنده شده را در آب سرد بگذارید و آن را تا دمای جوش برسانید و سپس نمک اضافه کنید. زمانی که سیب زمینی ها پخت اجازه دهید آب آن برود با یک قاشق چوبی با کره و شیر گرم مخلوط کنید. هر چه مقدار خامه یا شیر بیشرت باشد و سیب زمینی ها له تر شوند پوره بافت سبک تری خواهد داشت.+برای تهیه یکی پوره سیب زمینی عالی، سیب زمینی های پوست کنده شده را در آب سرد بگذارید و آن را تا دمای جوش برسانید و سپس نمک اضافه کنید. زمانی که سیب زمینی ها پخت، اجازه دهید آب آن برود با یک قاشق چوبی با کره و شیر گرم مخلوط کنید. هر چه مقدار خامه یا شیر بیشتر باشد و سیب زمینی ها له تر شوند پوره بافت سبک تری خواهد داشت.
 سیب زمینی تبدیل به نشاسته می شود که در شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد. سیب زمینی تبدیل به نشاسته می شود که در شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد.
  
 ===== پختن ===== ===== پختن =====
  
-**سیب زمینی ​ جوشانده یا بخار پز:** سیب زمینی ​ را به صورت کامل با مقدار کمی آب و نمک بجوشانید ( افزودن مقداری آب لیمو باعث حفظ رنگ سیب زمینی می شود. در ظرف را بگذارید و مطمئن شوید که سیب زمینی ها به یکدیگرنچسبیده اند. +**سیب زمینی ​ جوشانده یا بخار پز:** سیب زمینی ​ را به صورت کامل با مقدار کمی آب و نمک بجوشانید (افزودن مقداری آب لیمو باعث حفظ رنگ سیب زمینی می شود. در ظرف را بگذارید و مطمئن شوید که سیب زمینی ها به یکدیگرنچسبیده اند. 
-سیب زمینی های کامل در آب به مدت ​30_ 20 دقیقه و تخت بخار به مدت ​30_45 دقیقه پخته می شود. +سیب زمینی های کامل در آب به مدت ​۲۰ تا ۳۰ دقیقه و تخت بخار به مدت ​۳۰ تا ۴۵ دقیقه پخته می شود. 
-قطعه های سیب زمینی در آب یا تحت بخار در عرض ​15_10 دقیقه می پزند.+قطعه های سیب زمینی در آب یا تحت بخار در عرض ​۱۰ تا ۱۵ دقیقه می پزند.
 آب مورد استفاده برای پختن سیب زمینی می توانند در سوپ و سس مورد استفاده قرار گیرد. آب مورد استفاده برای پختن سیب زمینی می توانند در سوپ و سس مورد استفاده قرار گیرد.
-برای تهیه پوره سیب زمینی نرم ، سیب زمینی را بجوشانید و سپس آن را خشک کنید . برای بهترین نتیجه از گوشکوب دستی یا برقی استفاده کنید. +برای تهیه پوره سیب زمینی نرم، سیب زمینی را بجوشانید و سپس آن را خشک کنید. برای بهترین نتیجه از گوشکوب دستی یا برقی استفاده کنید. 
-**سیب زمینی کبابی:​** روی سیب زمینی با چنگال چند سوراخ ایجاد کنید تا بخار آن خارج شود. در یک فویل آلومینیومی پیچید تا در آرامی پخته شود. سیب زمینی هایی که در فویل پیچیده شوند خشک تر می شوند. یک سیب زمینی متوسط در دمای ​215 درجه سانتی گراد طی مدت ​45_ 40 دقیقه یا 70 دقیقه در دمای ​175 درجه سانتی گراد پخته می شود.+**سیب زمینی کبابی:​** روی سیب زمینی با چنگال چند سوراخ ایجاد کنید تا بخار آن خارج شود. در یک فویل آلومینیومی پیچید تا به آرامی پخته شود. سیب زمینی هایی که در فویل پیچیده شوند خشک تر می شوند. یک سیب زمینی متوسط در دمای ​۲۱۵ ​درجه سانتی گراد طی مدت ​۴۰ تا ۴۵ دقیقه یا ۷۰ دقیقه در دمای ​۱۷۵ ​درجه سانتی گراد پخته می شود.
  
 **ماکروویو:​** **ماکروویو:​**
potato.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)