ابزار کاربر

ابزار سایت


جلوگیری_از_پرخوری

چند راهکار ساده برای جلوگیری از پرخوری‌

آیا شما هم از آن دسته افراد هستید که اکثر روزها قادر به کنترل سهم دریافتی خود هستید ولی به ناگهان یک روز به طور غیرقابل کنترل پرخوری می‌کنید و علی الخصوص غذاهای ناسالم می‌خورید. این نوع از پرخوری برای همه افراد خصوصا افراد دیابتی ضرر دارد.

این نوع از پرخوری معمولا به 2 دسته تقسیم می‌شود:

پرخوری احساسی

بسیاری از افراد زمانی که احساس ناراحتی، عصبانیت، استرس، غم، تنهایی و ترس می‌کنند به خوردن روی می‌آورند. اگر شما هم از دسته افرادی هستید که در زمان بروز احساسات پرخوری می‌کنید باید یاد بگیرید از روش دیگری برای آن زمان‌ها استفاده کنید، این احساسات معمولا زودگذر هستند و 10 دقیقه تا یک ساعت دوام دارند، در نتیجه اگر بتوانید برای همین بازه کوتاه تمرکز خود را به چیز دیگری معطوف کنید از آن احساس عبور خواهید کرد. پیشنهاد ما کمی قدم زدن یا انجام حرکات یوگاست.

پرخوری شبانه

برای بعضی‌ها شام شروع وعده‌های شب محسوب می‌شود. ایرادی ندارد اگر یک میوه، کمی پاپ کورن یا نان سبوس دار بین وعده شام تا خواب خود قرار دهید ولی خوردن شبانه مقادیر زیاد غذاها و خوراکی‌های دارای چربی اشباع، شیرینی، چیپس، بستنی پرجرب یا ساندویچ باقی مانده از ناهار مشکل محسوب می‌شود. اگر کنترل خوردن در شب از دست شما خارج می شود سعی کنید. غذاها و میان وعده‌های اصلی خود را در طول روز بگنجانید و برای شب فقط یک میان وعده سبک قرار دهید.

در زیر به چند جایگزین مناسب در زمان‌های پرخوری اشاره می‌کنیم:

به جای شیرینی، یک تکه کوچک نان و کره بادام زمینی

به جای شکلات یا آبنبات یک میوه تازه

به جای چیپس، 2 لیوان پاپ کورن خانگی

به جای پیتزا، 1 لیوان سبزیجات بخارپز

به جای بستنی پرچرب، 1 لیوان ماست کم چرب مزه دار شده

برای کنترل پرخوری شبانه یا احساسی از روش‌های زیر کمک بگیرید:

-عادت کنید که 3 وعده غذایی اصلی صبحانه، ناهار و شام را در هر شرایطی استفاده کنید و حذف نکنید تا بیش از اندازه گرسنه نشوید.

-غذاهایی که به طور معمول در این زمان‌ها استفاده می‌کنید تهیه کنید و در منزل نگه ندارید این غذاها معمولا شامل شیرینی، شکلات، بستنی و چیپس می‌شود.

-پیاده روی یا یک ورزش دیگر را در برنامه خود بگنجانید.

-با مشاور صحبت کنید تا کمک کند این احساس شما تحت کنترل در بیاید

جلوگیری_از_پرخوری.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)