ابزار کاربر

ابزار سایت


مصرف_بیش_از_اندازه_نمک

14 علامت که نشان می‌دهد شما بیش از اندازه نمک مصرف می‌کنید

زمانی که شما پیتزا یا یک ظرف بزرگ پاپ کورن سفارش می‌دهید، انتظار دریافت بیش از اندازه سدیم را دارید ولی گاهی شما از غذاهای رژیمی که شور نیستند سدیم زیاد دریافت می‌کنید که انتظارش را ندارید مثل غلات یا نان سبوس دار.

نمک همیشه دشمن بدن نیست و مقادیری از سدیم برای عملکرد سالم اعصاب و فشار خون سلامت ضروری است و به بدن کمک می‌کند که مواد مغذی را جذب کند. ولی برای سالم ماندن مقادیر کمی از نمک نیاز است. انجمن قلب آمریکا مصرف حداکثر 2300 میلی‌گرم نمک در روز را برای هر فرد پیشنهاد می‌دهد. و اطلاع می‌دهد که میزان 1500 میلی‌گرم نمک برای اکثر افراد کافی است. این سازمان اعلام می‌کند که هر آمریکایی به طور متوسط 3400 میلی‌گرم نمک در طول روز دریافت می‌کند که 70% آن از غذاهای بسته بندی دریافت می‌شود.

1.ورم

تا به حال دقت کرده‌اید که بعضی اوقات انگشت شما ورم می‌کند؟ در این مواقع فکر کنید اخیرا چه چیزهایی خورده‌اید. خوردن غذاهای پر نمک باعث آزاد شدن سدیم زیاد در خون می‌شود. بدن دوست دارد تعادل سدیم در خون را حفظ کند به همین علت زمانی که میزان سدیم در خون بیش از اندازه باشد بدن از سلول‌ها آب جذب می‌کند و وارد خون می‌کند. این امر باعث احتباس آب و ورم می‌شود که بیشتر در انگشت‌ها و اندام‌های انتهایی به چشم می آید. ولی نگران نباشید بدن شما قادر به حفظ این تعادل است و به زودی این ورم از بین می‌رود.

2.نفخ

علاوه بر انگشت‌ها، شکم شما هم بعد از خوردن زیاد نمک باد می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد نفخ (که افزایش گاز معده و درد شکم از علائم آن است) در افرادی که میزان سدیم دریافتی آنها زیاد است بیشتر بروز پیدا می‌کند. خوردن آب زیاد به از بین رفتن نفخ کمک می‌کند.

3.تشنگی زیاد

احنمالا شما هم با این علامت مواجه بوده‌اید. بعد از خودن سیب زمینی سرخ کرده یا پاپ کورن شور در سینما تشنه هستید و میل به خوردن آب زیاد دارید. با بالا رفتن سدیم خون، بدن برای تعادل سدیم خون از سلول‌ها آب خارج می‌کند و به همین دلیل شما احساس تشنگی می‌کنید. تشنگی احساسی است که نشان می‌دهد بدن برای حفظ تعادل الکترولیت‌ها به آب بیشتری نیاز دارد.

4. مشکل خواب

نمک زیاد می‌تواند می‌تواند تاثیرات منفی بر کیفیت خواب داشتته باشد. مطالعات نشان می‌دهند که خوردن غذاهای پرنمک باعث به تاخیر انداختن ساعت خواب، بیدار شدن بین شب و کابوس‌های شبانه می‌شود. افرادی که غذاهای پرنمک می خورند بعد از خواب هنوز احساس خستگی می‌کنند. یکی از علت‌ها می‌تواند دفع بیشتر آب در این افراد باشد در نتیجه برای مراجعه به دستشویی مدام از خواب بیدار می‌شود. برای کسانی که آپنه خواب دارند، احتباس آب بالا تنه در نتیجه مصرف زیاد نمک شرایط خواب را سختتر می‌کند.

5.خشک شدن لب

سدیم زیاد باعث خشکی بدن می‌شود. زمانی که بدن آب از دست می‌دهد سلول‌های بدن قادر به دریافت آب کافی نیستند. این شامل سلول‌های پوست و لب شما نیز می‌شود. لب‌های خشک در اثر از بین رفتن رطوبت آنها به وجود می‌آید. از خوردن آب کافی اطمینان حاصل کنید و از خوردن غذاهای شور بپرهیزید.

6.آکنه

آکنه ها قابل پیش بینی و همچنین قابل جلوگیری به صورت کامل نیستند. ولی با اصلاح برخی از عادات غذایی می‌توانید احتمال بروز آن را کاهش دهید. نتیجه مطالعه‌ای در ژورنال پوست نشان داد که افرادی که بیشتر مستعد آکنه هستند مصرف سدیم روزانه بیشتری دارند. آکنه گاه در نتیجه التهاب در بدن بروز می‌کند و سدیم بالا هم با التهاب در ارتباط است.

7.وضعیت گوارشی ناسالم

سلامت روده شما به طور عمده به فلور باکتریایی موجود در آن بستگی دارد که بین باکتری‌های خوب و بد تعادل برقرار باشد. بر اساس مطالعات مصرف نمک زیاد باعث رشد هلیکوباکتر پیلوری در روده می‌شود. این باکتری خاص باعث بروز عفونت گوارشی می‌شود. این عفونت‌ها به طور معمول بی‌ضرر هستند ولی ممکن است باعث بروز عوارض جدی‌تری شوند.

8.از بین رفتن طعم غذاها

خوردن نمک زیاد باعث از کار افتادن جوانه‌های چشایی می‌شود. چیزی که قبلا خوش طعم و پر مزه بود به مرور کم مزه به نظر می‌رسد. در واقع جوانه‌های چشایی عادت می‌کنند و برای حس کردن نمک مقدار بیشتری نمک نیاز دارند. بهتر است برای پیشگیری از این امر بهتر است غذای خود را با ادویه‌هایی به غیر از نمک و سبزیجات معطر طعم دار کنید.

9.سوزش سر دل

افزایش اسید معده و بالا آمدن آن از مری باعث سوزش سر دل و ناراحتی برای مدت طولانی می‌شود. غذاهای پرنمک می‌توانند این وضعیت را تشدید کنند. به همین دلیل نمک سفره از برنامه این افراد حذف می‌شود.

10. سرگیجه

تا به حال برایتان اتفاق افتاده که صبح ناگهان از جا بلند شوید و تعادل خود را از دست بدهید؟ این اتفاق در زمان‌هاییکه سدیم مصرفی شما زیاد است بیشتر رخ می دهد. مطالعات نشان می‌دهد مصرف بالای سدیم با بالا رفتن احتمال سرگیجه در ارتباط است.

11.فشار خون بالا

خوردن غذاهای پرسدیم باعث افزایش فشار خون می‌ شود که بر اساس گفته انجمن قلب آمریکا خطر بزرگی برای سلامت قلب محسوب می‌شود. به مرور زمان فشار خون بالا باعث سکته، بیماری‌های قلبی و عروقی و نارسایی قلبی می‌شود.

12.درد قفسه سینه

مصرف زیاد نمک باعث وارد شدن فشار مضاعف به دیواره عروق می‌شود. در نتیجه ممکن است عروق امکان تامین خون ارگان‌ها را به کارآمدی قبل نداشته باشند. این امر ممکن است باعث آنژین صدری و درد قفسه سینه شود. این دردهای تیز بیشتر در زمان فعالیت بدنی بروز پیدا می‌کند. زمانی که بار بیشتری برای خون رسانی به اعضا به قلب تحمیل می‌‌شود.

13.سنگ کلیه

بر اساس مطالعات انجام شده احتمال بروز سنگ کلیه در افرادی که میزان سدیم رژیم بالایی دارند بیشتر است. سنگ کلیه زمانی اتفاق می‌افتد که مواد معدنی ادرار مانند کلسیم متراکم می‌شوند و بلور تشکیل می‌دهند. این کریستال‌ها به مرور زمان بزرگتر می‌شوند و زمان عبور از لوله ادراری گیر می‌کنند و راه را سد می‌کنند.

14.سر درد

سردرد می‌تواند به خاطر عواملی چون کم خوابی، و خالی شدن بدن از کافئین بروز کند. ولی وضعیت رژیم غذایی نیز در بروز آن بی‌تاثیر نیست. مصرف سدیم زیاد با افزایش احتمال بروز سردرد در ارتباط است و حذف آن حملات سردرد را کاهش می‌دهد.

مصرف_بیش_از_اندازه_نمک.txt · آخرین ویرایش: 2020/04/25 15:17 توسط pezhman