ابزار کاربر

ابزار سایت


چاقی_شدید_و_راهکارهای_آن

چاقی شدید و راهکارهای آن

چاقی بیش از اندازه باعث وارد کردن فشار مضاعف بر بدن به ویژه قلب می‌شود. برای قرار گرفتن در مسیر درست و قدم برداشتن در راه سلامتی راهکارهایی وجود دارد که در این متن به آنها می‌پردازیم.

چرا کاهش وزن

برای یک فرد بسیار چاق کاهش وزن به معنای احتمال بیماری قلبی و عروقی کمتر، دیابت کمتر و سرطان کمتر است. بهبود وضعیت متابولیک زمانی اتفاق می‌افتد که فرد 10 درصد از وزن فعلی خود را کم کند. کاهش وزن می‌تواند ریسک بیماری قلبی، سکته یا عوامل خطری مانند فشار خون بالا، قند خون و آپنه خواب را نیز کاهش می‌دهد. همچنین می‌تواند باعث کاهش کلسترول کل و تری گلیسرید و افزایش HDL می‌شود.

تعریف چاقی درجه 3

یک BMI سالم در رنج 17.5 تا 25 قرار دارد. اگر BMI شما در گروه 40 یا بیش از آن قرار دارد شما در گروه افراد با چاقی شدید ( چاقی درجه 3) قرار می‌گیرید. که آن را چاقی مرگبار هم می‌نامند.

یک زن با قد 160 سانت قد و وزن 106 با BMI 40.3 به عنوان چاقی درجه 3 شناخته می‌شود و نیاز دارد و نیاز دارد 41 کیلو وزن کم کند تا وارد محدوده سلامت شود.

یک مرد با قد 190 سانت قد و وزن 143 با BMI 40.4 به عنوان چاقی درجه 3 شناخته می‌شود و نیاز دارد و نیاز دارد 55 کیلو وزن کم کند تا وارد محدوده سلامت شود.

چطور سالم‌تر باشیم؟

اگر شما در مرحله چاقی شدید هستید به نظر می‌رسد که کاهش وزن و بهبود وضعیت سلامت کار طاقت فرسایی باشد. احتمالا مشکلاتی در کاهش وزن و همچنین حفظ وزن کاهش یافته دارید. کلید حل این مشکل این است که برای درمان تحت نظر یک پزشک تغذیه قرار بگیرید. همراهی با یک متخصص تغذیه به شما کمک می‌کند تا در مسیر سلامت قدم بردارید. در این مرحله متخصص به شما پیشنهاد می‌دهد تا فعال‌تر باشید. ولی این به معنای شروع فعالیت ورزش شدید بدون مشورت پزشک نیست. حداقل این سطح از فعالیت را تا زمانی که 10% از وزن خود را کم نکرده‌اید نباید شروع کنید. اگر مشکلاتی از قبیل آرتروز و یا بیماری قلبی عروقی دارید قبل از افزایش سطح فعالیت خود حتماا با پزشک مشورت کنید.

راه‌های درمان

رژیم غذایی خود را تغییر دهید: به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و یک برنامه غذایی با کالری محدود بگیرید به صورتی که نیم تا 1 کیلو در هفته کاهش وزن داشته باشید. برای کاهش وزن باید کالری دریافتی را به نسبت دریافت معمول کاهش دهید. کالری هر آنچه که در طول روز میخورید را محاسبه کنید. برای کاهش وزن نیم کیلو در هفته روزانه 500 کالری از دریافتتان را کم کنید.. برای کاهش وزن 1 کیلو در هفته روزانه 1000 کالری از دریافتتان کم کنید.

فعالیت بدنی اضافه کنید : بعد از کاهش 10% از وزن فعلی

درمان دارویی: درمان دارویی برای بعضی از افراد با چاقی درجه 3 میتواند مفید باشد. در نظر داشته باشید که این نوع از درمان با عوارض جانبی همراه است.

عمل جراحی: در صورتی که رژیم غذایی، فعالیت و درمان دارویی هیج یک نتوانستند به شما در کاهش وزن کمک کنند جراحی می‌تواند برای شما یک گزینه باشد. برای عمل جراحی احتمال عفونت، لخته شدن خون وجود دارد و باید بیماران برای مدت طولانی جهت تأمین نیازهایشان از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنند.

چاقی_شدید_و_راهکارهای_آن.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)