ابزار کاربر

ابزار سایت


گیاهخواری

این یک نگارش قدیمی از این مطلب است!


رژیم گیاهخواری

رژیم‌های گیاهخواری انواع مختلفی دارد. و هر فرد بنا به دلایلی از جمله سلامت، محیط زیست و مذهب یکی از آنها را در پیش می‌گیرد. براساس بیانیه جامعه گیاهخواری، فرد گیاهخوار کسی است که هیچگونه گوشت، ماکیان، حیوانات شکاری، ماهی، صدف و همچنین هیچگونه از محصولات جانبی تولید شده از ذبح حیوانات را مصرف نکند. رژیم‌های گیاهخواری حاوی مقادیر متنوعی از میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، مغزها و دانه‌ها هستند. وجود یا عدم وجود تخم مرغ و لبنیات در رژیم غذایی بستگی به نوع رژیم دارد.

انواع رژیم گیاهخواری

گیاهخواران لاکتو- اوو: گیاهخوارانی هستند که از همه گوشت‌ها پرهیز می‌کنند ولی لبنیات و تخم مرغ را دریافت می کنند.

لاکتو وجترین: گیاهخوارنی که از همه انواع گوشت ها و تخم مرغ پرهیز می‌کنند ولی لبنیات مصرف می ‌کنند.

اوو- وجترین: گیاهخورانی که از همه انوع گوشت‌ها و محصولات جانبی آن پرهیز می‌کنند و تخم مرغ مصرف می‌کنند.

وگان ها: گیاهخوانی که از همه انواع گوشت‌ها و فراورده ‌های جانبی آنها پرهیز می‌کنند.

به افرادی که گوشت و ماکیان مصرف نمی‌کنند ولی ماهی مصرف می‌کنند پسکاترین گفته می‌شود. به گیاهخوارنی که نیمه وقت هستند فلکسیترین اطلاق می‌شود.

رژیم وگان

رژیم وگان سختگیرانه‌ترین و محدودترین نوع رژیم گیاهخواری است. جامعه وگان‌ها آن را سبکی از زندگی سالم می‌دانند که تا جای ممکن قصاوت علیه حیوانات و بهره‌برداری از آنها را حذف می‌کنند. این به معنای بهره‌برداری به منظور تهیه غذا و همچنین برای سایر اهداف است. رژیم وگان علاوه بر حذف گوشت حیوانات تمامی محصولات مشتق شده از آنها را از جمله تخم مرغ، لبنیات، عسل، ژلاتین، پپسین، آلبومین، وی، کازئین و برخی از انواع ویتامین D3 را از برنامه حذف می‌کند.

وجترین‌ها و وگان‌ها هردو به دلایل یکسانی که معمولا سلامت و حفظ محیط زیست است مصرف محصولات حیوانی را ترک می‌کنند. تفاوت عمده آنها این است که مصرف فرآورده‌های جانبی حیوانات را تا چه حد قابل قبول می‌دانند. از نظر اخلاقیات وجترین‌ها با کشتن حیوانات مخالفند ولی با استفاده از محصولات جانبی آنها مثل شیر و تخم مرغ مادامی که حیوانات در شرابط مناسب نگهداری شوند مشکلی ندارند. ولی وگان‌ها معتقدند که حیوانات مانند انسان‌ها حق آزاد بودن دارند و نباید برای مصارف انسان‌ها مثل غذا، پوشاک، لباس و تحقیقات علمی استفاده شوند.

مقایسه وضعیت تغذیه وجترین‌ها و وگان‌ها

تحقیقات نشان می‌دهند همه انواع رژیم گیاهخواری دارای مقادیر کم چربی اشباع و کلسترول هستند. همچنین این رژیم‌ها مقادیر بالای ویتامین‌ها، املاح، فیبر و ترکیبات مفید گیاهی را دارا می‌باشند. علاوه بر این هر دوی این رژیم‌ها دارای غذاهایی با دانسیته مواد مغذی بالا هستند مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، مغزها، دانه‌ها و محصولات سویا. از سوی دیگر اگر یک رژیم گیاهخواری به طور دقیق برنامه ریزی و اجرا نشود ممکن است باعث ایجاد کمبود دریافتی برخی از مواد مغذی از جمله آهن، روی، کلسیم و ویتامین D بشود. همجنین هر دوی این رژیم ها باعث ایجاد کمبود ویتامین B12 و اسید های چرب امگا3 بلند زنجیر می‌شوند. هرچند که این مقادیر در وگان‌ها به نسبت وجترین‌ها پایین‌تر است. کدام سالمتر است؟

با توجه به گزارش انجمن تغذیه و رژیم‌نویسی و همچنین مطالعات انجام شده، هر دوی رژیم وجترین و وگان می‌توانند برای تمام مراحل زندگی رژیم سالم و مناسبی در نظر گرفته شوند به شرطی که به درستی برنامه ریزی شوند. کمبود مواد مغذی از جمله کلسیم، b12، ویتامین D و امگا 3 می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت فیزیکی و همچنین سلامت روان افراد باقی بگذارد. مطالعات نشان داده اند که وجترین ها به نسب وگان ها مقدار ناچیز بیشتری کلسیم و ویتامین B12 دریافت می‌کنند.

همچنین هر دوی این گروه‌ها باید به فکر راهکاری برای جذب بهتر مواد مغذی از گیاهان باشند. این افراد بهتر است غذاهای غنی شده از نظر مقدار کلسیم، آهن، امگا3، ویتامین D و B12 و مکمل‌های غذایی در کنار رژیم غذایی خود دریافت کنند و در زمان‌های مشخص با گرفتن آزمایش خون از وضعیت وجود مواد مغذی در بدنشان آگاه شوند. مطالعاتی که این 2 رژیم را با هم مقایسه کرده‌اند نشان داده‌اند که وگان‌ها ریسک کمتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 و افزایش وزن در مقایسه با وجترین‌ها دارند و با افزایش سن به نسبت آنها وزن کمتری اضافه می‌کنند.

نقش رژیم گیاهخواری در سلامت

رژیم گیاهخواری به دلیل محتوای بالای فیبر و مقدار کم چربی ‌باعث احساس سیری طولانی‌تر می‌شود و حتی بدون در نظر گرفتن کالری می‌تواند در کاهش وزن نقش داشته باشند. حذف گوشت و محصولات فرآوری شده آن باعث کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر و همچنین کاهش مرگ در نتیجه بیماری قلبی و عروقی و سرطان می‌شود. در مقایسه با کسانی که گوشت میخورند گیاهخواران کلسترول و اسید چرب اشباع کمتر و مقادیر بیشتری از ویتامین C، E، فیبر، اسید فولیک، پتاسیم، منیزیم، فیتوکمیکال‌ها و فلاونوئیدها دریافت می‌کنند. در نتیجه گیاهخوران کلسترول LDL کمتر، فشار خون پایینتر و شاخص توده بدنی کمتر دارند که در نتیجه همه اینها عمر بیشتر و کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن ایجاد می‌شود. ولی مطالعات نشان‌داده اند که اختلاف ابتلا به بیماری‌های بین افراد با رژیم معمولی و افراد گیاهخوار زیاد نیست.

گیاهخواری.1570430410.txt.gz · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:42 (ویرایش خارجی)