ابزار کاربر

ابزار سایت


۱۲_نکته_کلیدی_درباره_تغذیه_سالمندان

۱۲ نکته کلیدی درباره تغذیه سالمندان

سالمندان در مقابل سوء تغذیه و سایر بیماری‌هایی که در نتیجه کمبود مواد مغذی ایجاد می‌شود بسیار آسیب پذیر هستند از این روتغذیه سالمندان مبحث گسترده و بسیار پراهمیتی است. تغییراتی که در بدن افراد در نتیجه افزایش سن رخ می‌دهد منجر به تغییر متابولیسم می‌شود. بعضی از نیازها در سالمندی کاهش می‌یابد، برای مثال عضلات تحلیل می‌رود و در نتیجه میزان متابولیسم کاهش می‌یابد و نیاز به انرژی متقابلا کمتر می‌شود. هم زمان بدن شروع به دریافت کمتر مواد مغذی ای که برای سالمتر نگهداشتن بدن ضروری است می‌کند. در این پست ما همه این تغییرات را بیان می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که بدن چگونه می‌تواند با یک تغذیه مناسب بدنی با وزن سلامت، انرژی کافی و به دور از تمامی بیماری‌های مزمنی که در نتیجه افزایش سن ایجاد می‌شود داشته باشد.

چگونه افزایش سن بر روی تغذیه سالمندان تاثیر می‌گذارد؟

افزایش سن و تغییرات زندگی که در نتیجه افزایش سن ایجاد می‌شود، مانند بازنشستگی می‌تواند تغذیه و سلامتی شما را از راه های مختلف مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش نیاز به انرژی

با افزایش سن ما شروع به از دست دادن بافت عضلانی می‌کنیم و در نتیجه این امر متابولیسم ما کاهش می‌یابد. در نتیجه بدن ما باید کالری کمتری به نسبت زمان جوانی دریافت کند. همچنین در نتیجه بازنشتگی و کاهش توانایی تحرک ما نیز کاهش خواهد یافت که همین امر مجدد باعث از دست دادن عضلات بیشتر و در نتیجه آن کاهش بیشتر در متابولیسم می‌شود. رژیم غذایی سالمندان باید به نحوی تنظیم شود که بتواند به حفظ وزن کمک کند و از بروز چاقی جلوگیری کند.

کاهش حواس و اشتها

در نتیجه کاهش حواس چشایی و بویایی تغذیه نادرست و ناکافی اتفاق می‌افند. این اتفاق در سالمندان نیز رخ می‌دهد. زمانی که مزه غذاهارا کمتر از قبل حس می‌کنند مانند قبل تمایل به دریافت غذا ندارند. عدم توجه به نیازهای سالمندی باعث از دست دادن وزن ناخواسته می‌شود.

بیماری‌های مزمن

اکثر سالمندان حداقل به یکی از بیماری‌های مزمن مبتلا هستند و عادات غذایی بد یک از اصلی‌ترین دلایل این بیماری‌هاست. بر اساس بیانیه WHO رابطه ای بین چربی رژیم غذایی و بیماری‌هایی از جمله سرطان‌ها کولون، پانکراس و پروستات و جود دارد. عوامل تغذیه‌ای همچنان می‌تواند باعث افزایش فشار خون، افزایش چربی خون، عدم تحمل قند، فاکتورهای ایجاد کننده آترواسکلروز، بیماری رگ‌های خونی که می‌تواند منجر به حمله قلبی یا سکته می‌شود. رژیم غذایی نامناسب در سالمندی همچنین می‌تواند منجر به دیابت، استئوپروز شود خصوصا در زمان‌هایی که نیازهای بدن به ریز مغذی‌ها به طور کامل تامین نمی‌شود.

عوارض جانبی داروها

چون سالمندان معمولا به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند، داروهای متعددی در طول روز دریافت می‌کنند. داروها هرکدام عوارض جانبی دارند و همچنین ممکن است با هم تداخل ایجاد کنند. برخی از عوارض شایع داروها عبارتند از تهوع، کاهش اشتها و احساس تغییر طعم غذا.

سلامت دهان

از دیگر مشکلات سالمندان بیماری‌های دهان و دندان است از جمله از دست دادن دندان و بیماری لثه که باعث اختلال در جویدن، التهاب دهان و درد فک می‌شود. دندان مصنوعی با سایز و قرار گیری نامناسب نیزمشکلاتی برای جویدن به همراه دارد. تمامی این مشکلات توانایی سالمندان در خوردن غذاها را تحت الشعاع قرار می‌دهند. در نتیجه سالمندان تمایل بیشتری به حذف وعده و یا نخوردن غذاهایی که برای سلامتشان مفید است، دارند.

ضعف سیستم ایمنی

سیستم ایمنی نیز همانند بقیه بخش‌های بدن با افزایش سن ضعیف می‌شود. در نتیجه این قشر را در معرض ابتلا به بیماری‌های زاده‌ی غذا و مسمومیت قرار می‌دهد. سالمندان باید در تهیه غذاهایی که حاوی ماکیان و تخم مرغ خام هستند دقت بیشتری داشته باشند.

از دست دادن حافظه و افسردگی

آلزایمر و سایر اختلالات مغزی باعث می‌شود سالمندان فراموش کنند که وعده قبلی را دریافت کرده‌اند یا خیر. در کنار کاهش اشتها درک این مطلب آسان است که چگونه فراموشی تغذیه آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این با افزایش سن از دست دادن کسانی که دوستشان دارند و اتفاقات ناخوشایند دیگری رخ خواهد داد به همین دلیل افسردگی در بین سالمندان بسیار شایع است. این مورد می‌تواند آنها را نسبت به سلامتشان بی‌تفاوت کنند و از خوردن ممانعت کنند.

کاهش تحرک

آرتروز و سایز بیماری‌هایی که باعث ناتوانی سالمندان می‌شوند کاهش حرکت، پخت و پز، خرید کردن و غیره را به همراه دارد. در نتیجه این کاهش تحرک آنها غذاهای ناسالم را جایگزین وعده‌های سالم می‌کنند یا یک وعده را حذف می‌کنند.

مشکلات مالی

حتی اگر سالمندان از اهمیت تغذیه به طور کامل آگاه باشند باید با یک درآمد ثابت زندگی کنند و منبع درآمد محدودی دارند. این موضوع باعث می‌‌شود انتخاب‌ آنها به سمت غذاهای ارزان قیمت سوق پیدا کند و در نتیجه احتمال کمبود مواد مغذی را افزایش می‌دهد.

12 نکته کلیدی درباره تغذیه سالمندان

برای داشتن یک رژیم سالم که مقادیر متعادلی از درشت مغذی‌ها را در کنار مقادیر کافی ریزمغذی‌ها، برای جلوگیری از کمبود سالمندان، داشته باشد موارد زیر را رعایت کنید:

1. یک رژیم متنوع با غذاهای مغذی مصرف کنید

با توجه به اکثر دستورالعمل‌های موجود رژیم سالمندان، آسان‌ترین راه برای دریافت همه مواد مغذی لازم این است که یک رژیم کامل و متنوع شامل کربوهیدرات‌های کامل، گوشت لخم، لبنیات کم چرب، غذاهای با مقادیر کم چربی اشباع و مقادیر زیاد چربی غیر اشباع دریافت کنید. در یک رژیم سالم و متعادل بخش عمده کالری باید از میوه‌ها و سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، دانه‌ها و مغزها تامین شود. همراه با مقادیر متعادل لبنیات کم چرب، گوشت لخم، مرغ و ماهی

2. مبان‌وعده‌های سالم تر انتخاب کنید

تا حد ممکن از مصرف غذاهای فرآوری شده پرهیز کنید چون معمولا حاوی مقادیر زیاد نمک، شکر و مواد افزودنی هستند. به جای آنها به عنوان میان وعده از مواد طبیعی مثل میوه‌ها و مغزها استفاده کنید. سعی کنید اسنک‌های سلامت را همیشه در دسترس داشته باشید. مصرف مداوم اسنک‌های سالم برای سلامت سالمندان مفید است. به جهت افزایش متابولیسم داشتن 5 وعده سبک به جای 3 وعده بزرگتر توصبه می‌شود.

3. فیبر

انتخاب هوشمندانه دیگر برای سالمندان مصرف بیشتر فیبر در رژیم غذایی است که برای یک دستگاه گوارش سالم ضروری است. علاوه بر اینکه از یبوست( یکی از مشکلات شابع در سالمندان) پیشگیری می‌کند برای کنترل سطح کلسترول خون نیز مفید است. بهترین منابع فیبر میوه‌ها، سبزیجات تا حد امکان با پوست، حبوبات، دانه‌ها، مغزها، جو و گندم کامل است.

4. اسید چرب امگا3

از بهترین منابع امگا3 ماهی‌ها هستند، خصوصا ساردین، تن و سالمون. همچنین در تخم کتان، دانه سویا، روعن کانولا و گردو وجود دارد. اسید چرب امگا3 می‌تواند از التهابی که می‌تواند منجر به سرطان، آرتریت روماتوئید و بیماری‌های قلبی شود، جلوگیری کند. علاوه بر این می‌تواند سرعت تخریب ماکولا که منجر به کاهش دید می‌شود را کاهش دهد. امگا3 همچنین خطر ابتلا به آلزایمر را کم می‌کند. متخصصان تغذیه دریافت 2 واحد از منابع امگا3 در هفته را توصیه می‌کنند.

5. کلسیم

کلسیم یک ماده معدنی است که برای سلامت استخوان‌ها مفید است. WHO توصیه می‌کند افراد بالای 50 سال روزانه 1200 میلی‌گرم کلسیم دریافت کنند. این ماده معدنی خصوصا برای زنان پس از سن یائسگی ضروری است زیرا این افراد مستعد ابتلا به استئوپروز هستند. زمانی که صحبت از سالمندان می‌شود یکی از نگرانی‌ها این است که نتوانند همه نیازشان را زا طریق رژیم غذایی تامین کنند. برای دریافت این مقدار از کلسیم مصرف 4 فنجان آب پرتقال غنی شده، شیر، سویا یا بادام ضروری است. به همین علت گاهی برای تامین نیاز از مکمل‌ها استفاده می‌کنند.

6. ویتامین D

دومی ماده مغذی ضروری برای جلوگیری از استئوپروز ویتامین D می‌باشد. برخلاف سایر ویتامین بدن قادر به ساختن این ویتامین هست. این اتفاق زمانی میفتد که پوست در مواجهه با نور خورشید باشید. همچنین تخم مرغ و برخی از ماهی‌ها نیز حاوی ویتامین D هستند.

7. ویتامین C

ویتامین C یک آنتی اکسیدان ضروری است که به بدن برای به دست آوردن سلامت بعد از عفونت، ترمیم استخوان‌ها، ترمیم زخم‌ها و ساخت کلاژن کمک می‌کند. همچنین از بروز سرطان و بیماری قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند. فلفل‌ها و مرکبات بهترین منابع ویتامین C هستند

8. ویتامین B12

ویتامین B12 برای عملکرد صحبح نورون‌ها و همچنین ساخت گلبول‌های قرمز و DNA ضروری است. با افزایش سن جذب این ویتامین از طریق غذا به شدت سخت می‌شود. با وجودیکه که این ویتامین در محصولات لبنی، گوشت و ماکیان یافت می‌شود سالمندان برای تامین نیازشان گاه باید مکمل دریافت کنند.

9. آهن

خوردن غذاهای غنی از آهن مانند گوشت در سالمندان از کم خونی و احساس خستگی جلوگیری می‌کند. آهن بخش حیاتی همبوگلوبین (پروتئین گلبول قرمز که اکسیژن را در خون حمل می‌کند) است. گیاهخواران و خانم‌ها همانند سالمندان در معرض کمبود آهن قرار دارند.

10. پتاسیم

از فواید خوردن مواد غنی از پتاسیم مانند سیب زمینی، موز و گلابی می‌توان به کاهش فشار خون و کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه اشاره کرد. همچنین در استقامت استخوان‌ها نقش دارد به همین دلیل جز مواد معدنی ضروری برای سالمندان محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که دریافت پتاسیم بیش از 4700 میلی‌گرم در روز خطرناک است.

11. منیزیم

منیزیم در بیش از 300 عملکرد فیزیولوژیک بدن نقش دارد. برای سلامت قلب، سیستم ایمنی و سلامت استخوان‌ها مفید است. با این وجود با افزایش سن بدن برای جذب منیزیم مقاومت می کند. این ماده مغذی در گندم کامل، مغزها، میوه تازه و سبزیجات یافت می‌شود.

12. آب

آخرین مورد که قطعا کم اهمیت‌ترین مورد نیست آب است. آّب به عنوان یکی از 6 ماده مغذی اصلی هرگز نباید فراموش شود. غفلت از نوشیدن آب باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامت سالمندان می‌شود.

۱۲_نکته_کلیدی_درباره_تغذیه_سالمندان.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)