ابزار کاربر

ابزار سایت


5_راهکار_ساده_برای_بدغذایی_کودکان

**5 راهکار ساده برای بدغذایی و کم‌اشتهایی کودکان**

بد غذایی کودکان مشکل بسیاری از مادران از سنین نوپایی تا نوجوانی است. در واقع بعضی از کودکان برای خوردن غذای کافی در زمان گرسنگی نیاز به کمک بزرگترها دارند. ما در اینجا برای حل این مشکل 5 راهکار ارائه می‌دهیم.

1. برنامه غذایی خانوادگی منظم داشته باشید:

صرف وعده ها به صورت خانوادگی از جمله تشریفاتی است که هم برای کودکان و هم والدین احساس آرامش به همراه دارد. بچه‌ها معمولا طعم غذای خانه را دوست دارند و والدین از فرصت همراهی و در کنار آنها بودن استفاده می‌کنند. کودکانی که معمولا به خانواده غذا می‌خورند همچنین:

-بیشتر احتمال مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غلات دارند

-کمتر احتمال خورن هله هوله و غذاهای ناسالم دارند

-کمتر احتمال کشیدن سیگار و مصرف الکل دارند

همچنین صرف غذاها در کنار خانواده برای والدین فرصت مناسبی است که غذاهای جدید را به بچه ها معرفی کنند و برای آنها یک الگوی رفتاری باشند.

نوجوانان ممکن است تمایلی به صرف غذا با والدین نشان ندهند ولی آنها باید از این فرصت برای برقراری ارتباط دوباره با آنها به شیوه مناسب استفاده کنند. همچنین می‌توانند از راهکارها نیز استفاده کنید:

-از دوستانشان دعوت کنند تا برای وعده غذایی شما را همراهی کنند

-از آنها در تصمیم گیری برای برنامه غذایی و همچنین آماده سازی آن کمک بگیرند

-زمان صرف غذا را دوستانه و با آرامش برگزار کنند و از بحث و نصیحت در این مدت بپرهیزند

چه زمانی برنامه غذایی خانوادگی است؟ زمانی که همه خانواده در کنار هم غذا را میل کنند، می تواند غذای تهیه شده از رستوارن باشد و یا در منزل طبخ شده باشد. تلاش کنید که غدا مغذی باشد و زمان صرف آن برای همه افراد خانواده مناسب باشد. این بدین معناست که ممکن است وعده شام را کمی دیرتر صرف کنید تا نوجوان شما از کلاس ورزش برگردد و شما را همراهی کند.

2. همیشه غذاهای سالم را انتخاب کنید:

کودکان، خصوصا کوچکترها معمولا چیزی را میخورند که در خانه در دسترس است. برای همین خیلی مهم است که خرید شما شامل چه غذاهایی می‌شود و چه غذاهایی تهیه می‌کنید. همچنین می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

- سعی کنید حداقل 5 واحد میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی آنها و در کنار هر وعده بگنجانید

- انجام انتخاب‌های سالم را برای کودکانتان آسان کنید: با در دسترس و آماده خوردن قرار دادن میوه‌ها و سبزیجات و همینطور سابر میان‌وعده ها سالم از مثل ماست کم چرب، ساقه کرفس و کره بادام زمینی، کراکر سبوس دار و پنیر

- از گوشت لخم و سایر منابع خوب پروتئین مثل ماهی، تخم مرغ، حبوبات و مغزها در غذاها استفاده کنید

- از غلات سبوس دار استفاده کنید تا مصرف فیبر کودکان شما افزایش یابد

- مقدار دریافت چربی را محدود کنید: با پرهیز از سرخ کردن غذا و استفاده از روش‌های سالم تر برای تهیه غذا مثل گریل ، بخارپز ، کبابی و آبپز کردن

- فست فود و غذاهای غیرمغذی را محدود کنید: مثل چیپس و شکلات، البته خوراکی‌های مورد علاقه فرزندانتان را به طور کامل حذف نکنید، هر از گاهی برایشان تهیه کنید تا احساس محرومیت نداشته باشند

- نوشیدنی‌های شیرین را برای فرزندانتان محدود کنید به جای آن به آنها آب یا شیر بدهید

3. الگوی رفتاری فرزندانتان باشید

بهترین راه برای اینکه مشوق خوبی برای خوردن غذاهای سالم باشید این است که خودتان غذاهای سالم بخورید. کودکان هر آنچه بزرگترها در طول روز انجام می‌دهند را تقلید می‌کنند. با خوردن زیاد میوه‌ها و سبزیجات و مصرف نکردن تنفلات دارای ارزش غذایی کم شما پیام درست را ارسال می‌کنید. راه دیگر الگوی خوب بودن این است که مقدار متناسب در هر وعده بخورید و زیاده روی نکنید. با کودکاننان خصوصا در سنین پایین‌تر در مورد احساس سیری صحبت کنید. به آنها بگویید این دسر خیلی خوشمزه است ولی چون من سیر شدم دست از خوردن میکشم. در نقطه مقابل والدینی که همیشه رژیم هستند و از بدن خود ناراضی این حس منفی را در فرزندانشان نیز ایجاد می‌کنند. سعی کنید احساس مثبت نسبت به غذا را در فرزندانتان ایجاد کنید.

4. در مورد غذا خوردن بحث نکنید

غذا می تواند یکی از موارد ایجاد اختلاف بین والدین و فرزندان باشد. والدین ممکن است ناخودآگاه خود را در شرایطی بیابند که در حال خواهش کردن یا رشوه دادن به فرزندانشان برای خوردن غذای سالم هستند. راه بهتر این است که به کودکتان حق انتخاب بدهید و در کنار آن غذاهای در دسترس موجود در منزل را به غذاهای سالم محدود کنید. بچه ها باید خودشان تعیین کننده زمان گرسنگی و سیر شدنشان باشند و والدین باید کنترل کنند که چه نوع غذاهایی به عنوان وعده اصلی و میان وعده در دسترس کودکان قرار میگیرد. در اینجا به چند راهکار برای کنترل بهتر اشاره میکنیم:

- برنامه مشخصی برای زمان خوردن میان وعده‌ها و وعده‌های اصلی تعیین کنید

- بچه‌ها را مجبور به تمیز کردن بشقابشان نکنید، این کار ممکن است باعث زیاده روی در خوردن بدون توجه به احساس سیری شود.

- از خوراکی به عنوان جایزه یا رشوه استفاده نکنید، مثلا جایزه خوردن کامل غذا نباید دریافت دسر باشد

- در زمان نشان دادن علاقه به جای خرید خوراکی کودکانتان را بغل کنید، ببوسید یا برایشان هدیه بخرید

5. به کودکانتان اجازه دهید در تهیه غذا مشارکت کنند

بیشتر کودکان از تصمیم گرفتن برای انتخاب غذا لذت میبرند. برای انتخاب و تهیه یکی وعده غذای متعادل با فرزاندانتان مشورت کنید. حتی در خرید مواد اولیه نیز از آنها کمک بگیرید. در هنگام خرید به کودکانتان بیاموزید که برچسب خرید را بخوانند و بتوانند به کمک آن غذای سالمتری را انتخاب کنند. این کار کمک می‌کند کودکان به مرور یاد بگیرند که انتخاب‌های سالم‌تری داشته باشند.

5_راهکار_ساده_برای_بدغذایی_کودکان.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)