ابزار کاربر

ابزار سایت


adult_weight_management

مدیریت چاقی در بزرگسالان

موضوع مدیریت چاقی به مرور زمان بسیار متحول شده است. در گذشته دور متخصصین فقط به کاهش وزن توجه داشتند ولی به تدریج دریافتند که عدم توجه به تثبیت وزن (پس از کاهش آن) نادرست، غیرعادلانه و گاهی اوقات حتی خطرناک است.

روش های درمان هم متحول شدند. سالهای دور رژیم با انرژی محدود تنها به کار میرفت. سپس اصلاح سبک زندگی اضافه شد و بعد ها اهمیت فعالیت فیزیکی برای تثبیت وزن پس از کاهش آشکار شد. امروزه روش درمان چاقی هم شامل مداخله در سبک زندگی است و همکاری پزشک، رژیم درمانگر، متخصص ورزش و روانشناس رفتاری بیشترین اثر دهی را دارد. بهترین برنامه های کاهش وزن سه چیز را در کنار هم قرار میدهند: انتخاب خوراکی های سالم تر، ورزش و اصلاح سبک زندگی. در حالت های خاص درمان با دارو و جراحی به کار می آید ولی جاگزینی برای اصلاح سبک زندگی و الگوی تغذیه نیستند.  

هدف درمان وزن

هدف اصلی درمان چاقی مدیریت وزن برای بهبود سلامت عمومی است. رسیدن به درصد چربی، وزن و ظاهر ایده آل ممکن است ساده و یا بسیار سخت باشد. بسته به این که سن و سبک زندگی فرد چگونه است. کاهش وزن معتدل فواید زیادی دارد، حتی کاهش ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن می تواند قند خون، فشار خون و کلسترول را کاهش دهد.

سرعت و میزان کاهش وزن

در صورتی که سرعت و میزان کاهش وزن درست برنامه ریزی نشود، احتمالا عوارض جدی به همراه خواهد داشت.

adult_weight_management.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)