ابزار کاربر

ابزار سایت


almond

بادام (Almond)بادام میوه درختی است که بومی آسیا و آفریقا شمالی می باشد و از خانواده درخت هلو محسوب میشود. مغز بادام یک دانه تخم مرغ شکل است که در یک پوسته قرار گرفته است. خود این پوسته با یک پوشش سبز رنگ چرم مانند و فیبری احاطه شده است. که زمانی که می رسد این پوسته شکاف میخورد. بادام به دو گروه تقسیم می شود، بادام تلخ که به میزان کمی حاوی مواد سمی مختلف می باشد. یک روغن اساسی از بادام تلخ استخراج می شود. که طی فرآیند های ترکیبات سمی خود را از دست میدهد و به عنوان یک طعم دهنده (اسانس بادام) استفاده میشود. بادام شیرین معمولاٌ بصورت خشک شده مصرف میشود ولی بادام شیرین تازه نیز خوراکی است.

خرید

بادام های پوست کنده شده با پوست سالم و بادام های پوست کنده که در بسته بندی های وکیوم یا قوطی یا ظروف شیشه ای دربسته عرضه میشوند را خریداری کنید. بادام در شکل های مختلف فروخته میشود؛ با پوست یا بدون پوست، قطعه قطعه شده، خلال شده، خرد شده، درسته، چرخ شده یا بوداده شده، دودی با شکر، پوشیده شده با شکلات، به صورت روغن یا خمیر شیرین شده یا غیر شیرین.

پختن

بادام را میتوان به صورت درسته یا به صورت خلال یا قطعه قطعه شده بو داد. بو دادن در فر: فر را تا دمای ۱۷۵ درجه سانتی گرم کنید. بادام ها را روی کاغذ شیرینی پزی و دریک لایه پخش کنید. آنها را هر چند وقت یکبار زیر و رو کنید تا کاملاٌ طلایی شوند. بادام ها را از فر خارج کنید و در ظرف دیگری بریزید تا خنک شوند.

بو دادن در روغن: مشابه روش بو دادن در فرمی باشد. فر را تا دمای ۱۵۰ تا ۱۷۵ درجه سانتی گراد گرم کنید سپس بادام ها را با مقدار کم روغن بپوشانید.

بو دادن در ماهیتابه: میتوانید بادام را بدون روغن در یک ماهیتابه نچسب بو دهید. میتوانید این کار را به مقدار خیلی کم روغن نیز انجام دهید. بادام ها را با حرارت متوسط بو دهید و به طور مرتب هم بزنید.

خواص تغذیه ای

بادام شیرین منبع عالی: منیزیم و پتاسیم

منبع خوب: فسفر، ریبوفلاوین، مس، نیاسین و روی

حاوی: اسید فولیک، آهن و کلسیم و تیامین

۸۶ درصد چربی بادام ، اسید های چربی غیر اشباع هستند (۶۵ درصد آن اسید های چرب مونو غیر اشباع و ۲۱ درصد آن اسید های چرب چند غیر اشباع می باشد)

خواص

تامین کننده مواد معدنی می باشد. شیر بادام در برابر التهاب های دستگاه گوارش (معده و روده) اثر محافظتی دارد. روغن بادام به دفع سنگ های کیسه صفرا کمک میکند و استعمال خارجی آن به بهبود زخم ها کمک میکند و باعث از بین بردن خشکی پوست می شود.

ایده هایی برای سرو کردن

بادام در غلات صبحانه ، سالاد، کیک، کوکی و شیرینی ها و بستنی ها استفاده میشود. بادام به صروت چرخ شده، کامل یا نصف شده با مرغ و ماهی طعم بسیار خوبی دارد. از بادام میتوان خمیر تهیه کرد و از آن برای تزینی کیک یا ساخت آب نبات یا پرکردن شکلات استفاده کرد. کره بادام طعم ملایمتری نسبت به کره بادام زمینی دارد. شیر بادام برای عطر دادن به غذاهای مختلف استفاده میشود. روغن خوراکی از بادام شیرین گرفته میشود. این روغن نباید حرارت داده شود و بیشتر در سالاد مورد استفاده قرار میگیرد اما استفاده های دارویی، آرایشی هم دارد و در ماساژ درمانی هم مورد استفاده قرار میگیرد. اسانس بادام برای طعم دار کردن غذاها مورد استفاده قرار میگیرند، مانند کیک، کوکی، پای ، پودینگ و انواع شیرینی ها.

آماده سازی

برای شوک دادن به بادام آنها را درون آب جوش فرو ببرید و اجازه دهید ۲ الی ۳ دقیقه در آب جوش غوطه ور شود تا زمانی که پوست آنها پوف کند. سپس بادام ها را خشک کنید و آن را زیر جریان آب سرد بگیرید تا خنک شود سپس بادام ها را بین انگشت شست و اشاره فشار دهید تا پوست آنها جدا شود و بعد آنها را خشک کنید یا بو دهید.

نگهداری

در دمای اتاق: بادام پوست کنده شده را در یک ظرف در دار محفوظ از هوا به دور از رطوبت و نور خورشید میتوان به مدت یکسال نگهداری کرد.

در یخچال: بادام پوست کنده را به مدت شش ماه در یخچال نگهداری کنید.

در فریزر: بادام پوست کنده یا پوست نکنده را یکسال در فریزر نگهداری کنید.

almond.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)