ابزار کاربر

ابزار سایت


artichoke

آرتیشک (کنگرفرنگی)

جوانه گیاهی از بوته خار، که اصالتاً متعلق به منطقه مدیترانه است. بخش های خوراکی آرتیشک در میان آن است (پایه) و همین طور بخش پایینی برگها (برگچه). قسمت پرزدار میان آن خورده نمیشود. گونه های آرتیشک از نظر شکل و رنگ متفاوت هستند.

خرید

انتخاب: آرتیشکی فشرده و سنگین با برگهای سفت و محکم و سبزخوش رنگ.

اجتناب: آرتیشکی با برگهای رنگ پریده یا لکه دار، یا آنهایی که باز شده اند. میتوان از مغز آرتیشک که به صورت کنسرو در آب نمک، آب یا سرکه بسته بندی شده اند استفاده کرد.

نحوه پخت

آرتیشک را داخل قابلمه ی آلومینیومی یا آهنی نپزید زیرا خاکستری رنگ میشود. هنگامی که برگهای وسطی آرتیشک به راحتی جدا شوند یعنی پخته است. پیش از سرو، با برعکس گذاشتن آرتیشک آنها را خشک کنید.

پخته

آبپز: آرتیشکها را به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بسته به سایز، در آب نمک بجوشانید. روی آن را بپوشانید تا تیره نشوند. می توانید یک بشقاب روی آرتیشکها بگذارید تا آنها را به ته قابلمه فشار دهد یا از یک تکه پارچه استفاده کنید.

بخارپز: مغز آرتیشک را میتوان در آبی که به آن کمی آب لیمو یا سرکه اضافه شده، پخت (از تیره شدگی محافظت میکند.) بالای حرارت ملایم (۱۵ تا ۲۰ دقیقه) آنها را بپزید، تا وقتی که چاقو به آن فرو رود.

اطلاعات تغذیه ای

منبع غنی: پتاسیم و منیزیم.

منبع خوب: اسید فولیک.

حاوی: ویتامین C، مس، آهن، فسفر، نیاسین، ویتامینB6 ، روی، اسید نپتوتنیک و کلسیم.

ویژگیها: اشتهاآور، تصفیه کننده ی خون، ضد سم، ادرارآور. گفته میشود آرتیشک تولید صفرا را شبیه سازی میکند و برای کبد مفید است. مهمترین خاصیت درمانی آن برگرفته از برگهای بزرگ دندانه دار است (نه برگهای برگچه که خورده میشوند).

نحوه آماده سازی

آن را زیر شیر آب شسته سپس در آبی غوطه ور کنید که کمی سرکه در آن است. ته آن را با قیچی حدود یک سانتی متر برش دهید. ته ساقه آرتیشک را بشکنید زیرا اجازه میدهد فیبرهای سخت از انتهای آن جدا شوند. برگهای بیرونی را از دور ببرید ولی تردها را نگه دارید. برگهای آرتیشک را از وسط ببرید بطوریکه از طول دو سوم آن برش بخورد. باقیمانده برگها را از پایه آرتیشک ببرید و آنها را به اشکالی منظم برش دهید. پایه ها را با لیموی نصف شده مالش دهید تا از اکسید شدن محافظت شده و آرتیشکها را داخل آب و لیمو نگه دارید.

نحوه نگهداری

در یخچال: ۴ تا ۵ روز، شسته نشده، داخل کیسه پلاستیکی شل بسته شده و سوراخ دار، اگر ساقه دار است، آن را رو به بالا در آب قرار دهید. آرتیشک پخته شده ۲۴ ساعت میماند. در فریزر: مغز آرتیشک پخته شده، ۶ تا ۸ ماه.

ایده هایی برای سرو کردن

آرتیشک پخته شده به صورت داغ، گرم و سرد خورده میشود. برگها را دانه به دانه بکنید و پایه گوشت مانند آن را میان دندان ها فشار دهید. هنگامی که تمام برگ ها کنده شد، یک مخروط مرکزی صورتی یا ارغوانی رنگ و مرکز آن را میتوان برداشت تا مغز آن پیدا شود، که بعداً میتوان آن را خورد. میتوان برگها و مغز آن را داخل مایونز قرار داد. مغز آرتیشک در سالاد و پیش غذا یا به عنوان تزئین استفاده میشود. آرتیشک درسته را میتوان چاشنی دار کرده و در فر بپزید. با بشامل هم خوشمزه است و با کره و سس هلندی نیز طعم خوبی دارد. میتوان آن را به سبک نیکویز (با گوجه و سایر طعم دهنده ها چون سیر، زیتون و ریحان) پخت.

artichoke.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)