ابزار کاربر

ابزار سایت


avocado

آواکادو

میوهی درخت آواکادو، که اصل آن متعلق به آمریکای مرکزی یا جنوبی است. گوشت آواکادو کرم رنگ بوده و موادی کره مانند دارد و طعم آن اندکی مانند فندق است. پوست آن خوردنی نیست. آواکادو بسته به نوع آن از نظر شکل، رنگ و سایز متنوع است. آواکادوی هاس (Hass) بیضی شکل با پوستی ناصاف و مشکی یا بنفش-قهوه ای است و پس از رسیدن، براق میشود. آواکادوهای فورته (fuerte)، زوتانو (zutano) و بیکن (bacon) نیز بیضی شکل هستند ولی پوست آنها سبز براق است. آووکادوی کوکتیل (cocktail) سایز مینیاتوری دارد و هیچ هسته ای ندارد.

خرید

انتخاب: آواکادویی که سایز نسبتاً بزرگی داشته، زیاد سفت نباشد، لکه سیاه و لهیدگی نداشته باشد. اگر با فشار کم فرو رود، آماده خوردن است.

اجتناب: آواکادویی با پوست بسیار صاف.

نحوه آماده سازی

آواکادو را از درازا به دو نیم کنید و از چاقوی استیل ضد زنگ استفاده کنید. چنانچه گوشت آن به هسته چسبیده است، دونیم را به آرامی و در جهت های مخالف هم بچرخانید، سپس هسته را با فرو کردن چاقو یا قاشق به مرکز آن، خارج کنید. روی گوشت آن آب لیمو بپاشید تا از تغییر رنگ آن جلوگیری شود.

اطلاعات تغذیه ای

منبع غنی: پتاسیم و اسید فولیک.

منبع خوب: ویتامین B_6

حاوی: منیزیم، اسید پانتوتنیک (B5)، ویتامین C، مس، نیاسین، آهن، ویتامین A و روی.

ویژگی ها: بسیار مغذی و پرانرژی. گفته میشود برای معده و روده مفید است.

ایده های برای سرو کردن

آواکادو خوب نمی پزد پس بیشتر خام مصرف میشود. فقط در پایان زمان آشپزی اضافه شود زیرا به سرعت طعم خود را از دست میدهد. آواکادو اغلب به این صورت سرو میشود، فقط به دو نیم میشود و حفره خالی آن با سرکه، مایونز، آب لیمو پر شده و نمک و فلفل چاشنی میشود. آووکادو در ساندویچ و سالاد کاربرد دارد. در سوپ های گرم و سرد و دسرها (بستنی، موس، سالاد میوه و …) پخته میشود. اغلب در کنار غذاهای دریایی و مرغ مصرف میشود. گوا کامولی، آواکادوی کوبیده شده همراه با چاشنی های فلفل تند، فلفل شیرین، پیاز، ادویه و آب لیمو یکی از غذاهای مهم مکزیکی است که همراه با ترتیلا سرو می شود.

نحوه نگهداری

در دمای اتاق: چنانچه می خواهید پروسه رسیده شدن را تسریع کنید آن را داخل بسته پلاستیکی قرار دهید.

در یخچال: آواکادوی رسیده ۲ تا ۳ روزه به آووکادوی برش خورده آب لیمو بپاشید تا تغییر رنگ ندهد و ۱ تا ۲ روز آن را نگه دارید.

در فریزر: پوره آن با آب لیمو حدود ۱ سال.

avocado.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)