ابزار کاربر

ابزار سایت


banana

موز (Banana)

میوه درخت موز که یک گیاه بزرگ از خانواده زنبق و ارکید می باشد. موز احتمالاٌ بومی مالزی است. موز در سه دسته طبقه بندی می شود. موز شیرین یا موز دسری، موز مخصوص آشپزی، موز غیر خوراکی.

انواع مختلفی از موز شیرین وجود دارد. بیشتر آنها پوسته زرد رنگی دارند. ولی بعضی از انواع آن پوست قرمز، صورتی یا بنفش دارند. پوست موز خوراکی نیست. بعضی از انواع موز اندازه خیلی کوچکی دارند، این به اصطلاح بچه موزها یا موزهای بند انگشتی نامیده می شوند. موزها از نظر طعم و بافت با هم تفاوت دارند. بعضی از انواع موز ها نسبت به سایر انواع طعم شیرین تری دارند.

خرید

موزه ای سالم که خیلی سفت نیستند را انتخاب کنید. موزهای خیلی سبز یا خیلی نرم و شل را انتخاب نکنید. موز به شکل آرد و چیپس هم عرضه می شود که کالری بسیار بالایی دارد.

آماده سازی

پوست موز را درست قبل از مصرف جدا کنید تا جلوی اکسید شدن آن را بگیرید. یا روی آن آب پرتقال بریزید تا از قهوه ای شدن آن جلوگیری کنید.

اطلاعات تغذیه ای

منبع بسیار خوب: پیتامین B6 و پتاسیم

منبع: ویتامین C، ریبوفلاوین، اسید فولیک و منیزیوم

خواص: موز خیلی رسیده هکمی ملین است.

نگه داری

موز بسیار حساس است. در دمای اتاق برای سریع تر رسیدن موزهای کال آنها را داخل یک پاکت کاغذی یا روزنامه بگذارید.

در یخچال: موز های خیلی رسیده را به مدت چند روز می توان داخل یخچال نگهداری کرد. پوست آنها سیاه میشود. اما گوشت آنها سالم می ماند. در فریزر: دو ماه به صورت پوره شده می توان موز را نگه داری کرد. موز را همراه با مقدار کمی آب لیمو مخلوط کنید تا رنگ آن حفظ شود و بد طعم نشود. موز پس از یخ زدایی، در کیک، مافین و سایر دسرها استفاده میشود. موز های نیمه آب شده، بافت شبه موس دارند و اگر در دسر استفاده شوند، بافتی مشابه بستنی ایجاد می کنند.

ایده هایی برای سرو کردن

مور معمولا خام مصرف میشود ولی می توان آنرا به روشهای مختلف پخت؛ در فر، تفت دادن به مدت کوتاه، جوشاندن، تابه ای یا سرخ کردن.

موز را میتوان همراه با زنجبیل یا دارچین مصرف کرد، یا با شکر قهوه ای همراه با مقدار کمی لیمو یا آب لیمو تزئین کرد. موز همراه با محصولات لبنی طعم خوبی دارد. میتوان در ماست، بستنی، شربت، میلک شیک مخلوط کرد. پوره موز را میتوان به تنهایی یا در پای، کیک، مافین و پودینگ استفاده کرد. موز همچنین به شکل خشک شده یا عصاره قابل اسفتفاده است.

banana.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)