ابزار کاربر

ابزار سایت


beet

چغندر (beet)

گیاهی با ریشه گوشتی که احتمالا بومی آفریقای شمالی می باشد. سه نوع اصلی چغندر وجود دارد. چغندر باغچه ای که چغندری گوشتی با پوستی نازک و لطیف می باشد و بافتی با رنگ قرمز روشن و برگ های رنگی خوراکی دارد. چغندر علوفه ای به عنوان غذای دام استفاده میشود و چغندر قند یا نیشکر که برای ساخت شکر یا الکل مورد استفاده قرار میگیرد.

خرید

چغندرهای سفت و صاف که ضربه یا لکه ندارند و رنگ قرمز تیره دارند را انتخاب کنید. چغندرهای خیلی بزرگ یا آنهایی که ریشه دراز دارند را امتخاب نکنید چرا که ممکن است بافتی چوبی داشته باشند.

پختن

چغندرها را زیر جریان آب سرد بشویید بدون اینکه به پوست آن آسیب بزنید. در صورت نیاز با یک برس نرم پوست آن را تمیز کنید. چغندرها را درسته بدون پوست کندن یا بریدن بپزید. جوشاندن یا بخارپز کردن: بسته به اندازه چغندرها آنها را ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بپزید.

پختن در فر: باعث حفظ طعم و سایه روشن شدن رنگ آن میشود.

برای اطمینان از پخته شدن چغندرها آنها را بلافاصله زیر جریان آب سرد بگیرید. اگر چغندرها به خوبی پخته شده باشد پوست آن به آسانی جدا میشود. به هنگام پخت چغندرها را با چاقو یا چنگال سوراخ نکنید چرا که رنگ خود را از دست میدهند. نمک را در انتهای پخت اضافه کنیدچرا که نمک باعث ازبین رفتن رنگ آنها میشود.

خواص تغذیه ای

منبع بسیار خوب: ویتامین A، پتاسیم منبع خوب: ویتامین c ، ویتامین B2 و منیزیم حاوی: آهن، مس، کلسیم، تیامین، ویتامینB6، اسید فولیک، روی و نیاسین است. خواص: اشتها آورو راحت الهضم، چغندر برای کاهش سردرد، سرماخوردگی، کم خونی مفید است.

برگ چغندر منبع بسیار خوب: پتاسیم منبع خوب: اسید فولیک، منیزیم حاوی: آهن

ایده هایی برای سرو کردن

چغندر را میتوان به صورت خام، پخته شده، کنسروی به صورت ترشی مصرف کرد. چغندر خام را میتوان پوست کند، قطعه قطعه کرد و درصورت دلخواه همراه با چاشنی (نمک، فلفل، سبزیجات و ادویه) مصرف کرد. چغندر پخته را میتوان به صورت سرد یا گرم مصرف کرد. چغندر پخته همراه با سس تهیه شده از سرکه و روغن زیتون یا در سالاد سرو میشود. برگ های چغندر پخته شده خوش طعم هستند . و مشابه اسفناج سرو می شود. چغندر را همچنین میتوان به عنوان جایگزین قهوه مصرف کرد؛ چغندر به صورت خیلی ریز خرد میشو، سپس خشک و بوداده می شود و به صورت پودر در میآید.

آب چغندر به پوست رنگ میدهد، با کمی آب لیمو می توان آنرا پاک کرد. ضمنا ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار و مدفوع شود.

beet.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)