ابزار کاربر

ابزار سایت


broccoli

کلم بروکلی (Broccoli)

گیاهی که بومی جنوب ایتالیا است. بروکلی ممکن است سبز، سفید یا بنفش باشد. انواع مختلفی از بروکلی وجود دارد.

خرید

بروکلی هایی که سفت و خوش رنگ هستند و گلچه های منسجم دارند را انتخاب کنید. برگ های بیروین باید سبز و دارای ساقه هایی محکم باشند. از خرید بروکلی هایی گل داده اند، زرد یا پژمرده اند، لکه دارند یا گلچه های خود را از دست داده اند خودداری کنید.

ایده هایی برای سرو کردن

بروکلی را میتوان خام و با ساقه به صورت پیش غذا یا در سالاد مصرف کرد. بروکلی پخته شده که هنوز بافت محکمی دارد را می توان سرد یا گرم سرو کرد. بروکلی را می توان با سس سرکه و روغن زیتون، سس بشامل، هالندز یا به صورت گراتینه مصرف کرد. بروکلی را در کنار غذا ها یا در سوپ، خورش ها، املت ، سوفله و پاستا پصرف میشود.

آماده سازی

برگ های بروکلی که پژمرده یا سفت هستند را جدا کنید، اما برگ های کوچک و نرم را نگه دارید. برگ های ضخیم تر را می توان در سوپ یا برخی خوراک ها استفاده کرد. سر بروکلی را اگر خیلی بزرگ است به قطعات کوچک تر تقسیم کنید. تا سریعتر پخته شود. بروکلی را در آب بشویید یا به مدت ۱۵ دقیقه در آب حاوی نمک و سرکه غوطه ور کنید.

اطلاعات تغذیه ای

منبع بسیار خوب: ویتامین c و پتاسیم منبع خوب: اسید فولیک( پخته شده) حاوی ( پخته): ویتامین A، منیزیم، ویتامین B5، آهن و فسفر خواص: ضد سرطان

پختن

ساقه های بروکلی از سربروکلی آهسته تر می پزند. می توان ساقه ها را به صورت جداگانه پخت.

جوشاندن یا بخارپز کردن: بروکلی درسته به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پخته میشود. در هنگام پخت مقدار کمی شکر اضافه کنید تا رنگ سبز آن حفظ شود. روش های دیگر پخت سرخ کردن یا پخت در ماکروویو است.

نگهداری

در یخچال: به مدت ۲ تا ۵ روز میتوان بروکلی را نگهداری کرد. در فریزر: به مدت یک سال در دمای -۱۸ درجه سانتی گراد می توان بروکلی را نگه داری کرد. قبل از فریز کردن بروکلی را بلنچ (Blanching) کنید.

broccoli.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)