ابزار کاربر

ابزار سایت


cabbage

کلم

گیاهی با برگهای ضخیم و پوشاننده که ممکن است سبب ایجاد سر شود یا نشود، نرم یا مجعد باشد، و به رنگهای سبز، سفید یا سرخ دیده شود. حدوداًٌ 4000 نوع کلم وجود دارد که از نظر شکل، نوع و رنگ کاملاً با هم متفاوت هستند. کلم هایی به شکل گل (بروکلی، گل کلم)، با ساقه (کلم قمری، کلم پیچ، کولارد و کلم چینی) و با برگهایی نرم یا پیچ دار (کلم پیچ، کلم سبز و سفید و قرمز) وجود دارند.

خرید

انتخاب: کلمی سنگین و فشرده با برگ هایی روشن، خوش رنگ و ترد.

اجتناب: کلمی با برگ های لکه دار، ترک خورده یا آسیب دیده.

پخت

از مقدار کمی آب استفاده کنید (۱ تا ۲ سانتیمتر در ته قابلمه) و هنگام پخت کلم سفید از چاشنی اسیدی (سرکه، آب لیمو) استفاده کنید. کلم ها را وقتی به آب اضافه کنید که جوش آمده باشد، کلم رنده شده را ۵ تا ۸ دقیقه و کلم چهارقاچ را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بپزید. کلم قرمز را با چاقوی استیل ضد زنگ برش دهید تا از تغییر رنگ جلوگیری شود. برای مصرف در سالاد، آنها را با کمی سرکه (پس از اسلایس کردن نازک) بپوشانید. افزودن چاشنی اسیدی به مایع پخت، رنگ کلم را خارج نمیکند در حالیکه آب خیلی زیاد این کار را میکند.

اطلاعات تغذیه ای

منبع غنی (خام): ویتامین C ، اسید فولیک.

منبع خوب: پتاسیم (خام و پخته)، ویتامین C (پخته).

حاوی: ویتامین B6 (خام)، و اسید فولیک (پخته).

ویژگی ها: ضد سرطان، ضد اسهال، ضد کمبود ویتامین C، آنتی بیوتیک، حاوی مواد معدنی و ملین. آب آن در درمان زخم معده. در طب گیاهی، درمان بیش از 100 بیماری است.

نحوه آماده سازی

پس از جدا کردن برگ های ضخیم یا آسیب دیده بیرونی، کلم را بشویید. چنانچه کرم دار بود، 15 دقیقه آن را در آب نمک یا آب سرکه غوطه ور کنید.

ایده هایی برای سرو کردن

کلم را می توان خام، پخته یا کنسرو شده مصرف کرد. کلم خام را میتوان رنده یا اسلایس کرد؛ به عنوان سالاد خوشمزه است. کلم میتواند به صورت حرارت ملایم پخته شود، بخارپز، یا سریع و ملایم پخت، ساقه، چاشنی دار و غیره کرد. در سوپ، خورش و پخت با حرارت بالا کاربرد دارد. پخت آن با هویج، پیاز و سیب زمینی. همچنین همراه گوشت و سوسیس جواب میدهد. سورکرات (کلم رنده و آب پز با سرکه) به وسیله ی کلم کنسروی تهیه میشود.

cabbage.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)