ابزار کاربر

ابزار سایت


cauliflower

گل کلم

گیاهی با سری متراکم، به شکل چندین شکوفه نارس که به ساقه کوتاه مرکزی متصل شده اند. گل کلم با چندین لایه برگ سبز پوشیده شده که به ساقه متصل است. برگ های کوچک ترد میانی که زرد-سبز رنگ هستند خوراکی اند. اکثر گل کلم ها سفید هستند ولی برخی گونه ها بنفش رنگ هستند (که در پخت سبز میشوند). گل کلم بنفش بسیار نزدیک به کلم بروکلی است، از گل کلم سفید زودتر میپزد و طعم ملایم تری دارد.

خرید

انتخاب: گل کلمی با سر محکم و فشرده که شیری رنگ است و برگهای سبز خوش رنگ دارد که هنوز وصل هستند.

اجتناب: گل کلمی بد رنگ با نقطه های قهوه ای، یا آنهایی که گل داده اند.

نحوه آماده سازی

برگهای بیرونی و وسطی را جدا کنید ولی برگهای سبز کوچک را رها کنید. گلهای گل کلم را از ساقه اصلی جدا کنید، بطوریکه بخشی از ساقه با گل بماند؛ گلها را بزرگ نگه دارید ولی چنانچه خیلی بزرگ هستند آنها را برش دهید. آنها را زیر آب روان بشوید و اگر کرم دار هستند آنها را داخل آبی با کمی نمک یا سرکه غوطه ور کنید.

اطلاعات تغذیه ای

منبع غنی: ویتامین C، اسید فولیک و پتاسیم (خام)، ویتامین C و پتاسیم (پخته).

منبع خوب: اسید فولیک.

حاوی: نیاسین (خام)، مس (پخته)، ویتامین B6 (خام و پخته).

ویژگی ها: ضد سرطان، گل کلم هاضم¬ترین کلم در این خانواده است.

نحوه پخت

گل کلم زود می پزد. پخت آن را از نزدیک نظارت کنید زیرا به سرعت باز شده و خمیری میشود، و طعم و خاصیت آن از دست میرود. آبپز: کمی نان خشک به مایع پخت اضافه کنید تا بوی آن را بگیرد.

بخارپز

سرخ کردن با حرارت بالا

مایکروویو

ایده هایی برای سرو کردن

گل کلم بطور خام و پخته سرو میشود. خام آن به همان صورتی که هست در پیش غذا یا سالاد مصرف میشود. پخته آن که هنوز سفت است داغ و سرد مصرف میشود. به عنوان سبزیجات جانبی در سوپ، خورش، پاستا، خوراک، املت و کویچی مصرف میشود. اگر با مورنای، سس هلندی یا بشامل و گراتینه پوشانده شود خوشمزه است. بپزید و پوره کنید، تا در کنار سوفله یا سوپ باشد. گل کلم جزء ترکیبی مارینیت، چاشنی ها و چاتنی (یکنوع چاشنی غذا) است. در اکثر دستور غذاها میتواند جایگزین بروکلی شود.

نحوه نگهداری

در یخچال: حدود 10 روز، شسته نشده، در کیسه پلاستیکی شل بسته شده، یا سوراخ دار. پخته ۲ تا ۳ روز (گل کلم شکننده تر). هرچه گل کلم پیرتر باشد طعم و بوی آن بیشتر است.

در فریزر: 30 دقیقه پیش از فریز، بلنچ کنید. پس از یخ زدایی، آبکی تر میشود.

cauliflower.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)