ابزار کاربر

ابزار سایت


celery

کرفس

گیاهی اصالتاً متعلق به منطقه مدیترانه که ساقه های آن، برگها، ریشه و تخم آن مورد مصرف قرار میگیرد. ساقه های گوشتالو و شیاردار در نقطه ای به هم می رسند تا سر کرفس شکل گیرد. داخل کرفس «مغز» نامیده میشود، و تردترین بخش آن است. چندین نوع کرفس دیگر وجود دارد که ساقه های آنها کم و بیش سبزتر یا سفیدتر است. کرفس سفید مطلوب اروپایی ها و کرفس سبز در آمریکای شمالی به کار می رود.

خرید

انتخاب: کرفسی با ساقه‌های براق، محکم و ترد. چنانچه برگها هنوز متصل است باید سبز خوش رنگ باشد.

اجتناب: کرفسی با ساقه های لهیده یا آسیب دیده که لکه های قهوه ای یا برگهای زرد داشته باشد.

نحوه آماده سازی

انتهای کرفس را جدا کرده و ساقه ها را زیر آب بشویید سپس آن را به طول دلخواه برش دهید. در صورت نیاز یا تمایل میتوانید نخ های فیبر مانند روی ساقه ها را جدا کنید؛ زیر پوسته ساقه را کمی برش دهید سپس کل نخ شیارها را بکشید.

اطلاعات تغذیه ای

منبع غنی: پتاسیم.

حاوی: ویتامین C، اسید فولیک و ویتامینB6.

ویژگی ها: ملین، ادرارآور، تصفیه کننده، اشتهاآور، حاوی مواد معدنی، ضد کمبود ویتامین C، ضدعفونی کننده، ضد رماتیسم و مقوی. گفته میشود کرفس با کاهش هورمون استرس، سبب کاهش فشار خون میشود. آب کرفس به عنوان کمپرسی برای التیام زخم معده و زخم پوست به کار میرود. تخم کرفس جهت درمان آنفلوانزا، سرماخوردگی، بیخوابی، سوء هاضمه و ورم مفاصل مورد مصرف قرار میگیرد.

ایده هایی برای سرو کردن

کرفس به صورت خام و پخته خورده میشود. کرفس خام اغلب به عنوان پیش غذایی یا چاشنی پنیر، غذای دریایی، ماکیان یا تخم مرغ سرو میشود. همچنین در سالاد و ساندویچ استفاده میشود. کرفس پخته، سوپها، سس ها، خورش ها، پاستاها، تونوها، کوئیچی ها و املت ها و غذاهای برنجی را خوش طعم میکند. همچنین به صورت پختن با آتش ملایم، گراتینه، همراه بشامل یا کره، سرو میشود. برگهای کرفس به غذا طعم میدهند. میتوان آنها را خرد کرد یا درسته گذاشت، تازه یا خشک کرد و در سالاد، سوپ، سس یا آبگوشت نیز مورد مصرف قرار میگیرد. تخم کرفس به صورت درسته یا کوبیده برای چاشنی، سبزیجات آبپز، بیسکویت های دلپذیر، مرینیت و سس ها، استفاده میشود.

نحوه نگهداری

در دمای اتاق: کرفس های نشسته را با ریشه (در صورت وجود) داخل کیسه ای پلاستیکی بپیچید و در آن را شل بگذارید یا آن را سوراخ کنید و آنها را در جایی بسیار مرطوب و خنک (صفر درجه سانتیگراد) قرار دهید.

در یخچال: 1 هفته، داخل کیسه ای پلاستیکی که شل بسته شد یا سوراخ دار است، داخل پارچه ای نمناک یا داخل ظرفی دربسته. میتوان کرفس ها را به صورت ایستاده داخل آب نمک سرد قرار داد. از پوست کندن و برش داخل آب پرهیز کنید، زیرا غوطه ور شدن در آب باعث از دست دادن مواد غذایی آن میشود. برای ترد کردن کرفس آن را نمدار کرده و چند ساعتی داخل یخچال قرار دهید.

celery.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)