ابزار کاربر

ابزار سایت


chickpea

نخود (Chickpea)

نخود محصول گیاهی است که بومی خاورمیانه می باشد. نخود از گیاهی که ظاهر بوته ای دارد به دست می آید. غلاف های کوتاه و متورم نخود حاوی ۱ تا ۴ دانه می باشد. این دانه ها ممکن است کرم رنگ، سبز، زرد یا قرمز یا کاملاٌ سیاه باشند. بسته به نوع آن، دانه ها ممکن است کاملاٌ سخت یا خمیری شکل باشند و طعمی فندق مانند داشته باشند.

اطلاعات تغذیه ای

منبع بسیار خوب: اسید فولیک و پتاسیم

منبع خوب: آهن، منیزیم، مس، روی و فسفر می باشد.

حاوی: ویتامین B1، نیاسین، ویتامین B6 و کلسیم

خواص: مدر، اشتها آور

نخود منبع خوب فیبر می باشد. به دلیل اینکه فاقد برخی از آمینو اسید ها می باشد، پروتئین نخود کامل نیست.

آماده سازی

قبل از پخت، نخود را به مدت ۱۲ تا ۱۶ ساعت بخیسانید، نخود را میتوان به مدت یک شب خیساند و سپس در آبی که خیسانده شده اند فریزر کرد. و سپس روز بعد آن را یخ زدایی کرد و پخت. این کار زمان پخت را خود یک ساعت کاهش میدهد.

پختن

نخود تقریباٌَ به ۲ تا ۲/۵ ساعت زمان برای پخت، بعد از خیساندن نیاز دارد.

پختن در زودپز: نخود به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه بعد از خیساندن و ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بدون خیساندن در زودپز می پزد.

ایده هایی برای سرو کردن

نخود هایی که در زمان برداشت غلاف آنها هنوز بالغ نشده است، به روش مشابه نخود سبز، آماده و پخته می شود. دانه هایی که کاملاً رسیده اند، چه به صورت خشک شده و چه به صورت تازه، مشابه سایر حبوبات پخته و آماده میشود. نخود در پیش غذا، سوپ و غذاهای اصلی استفاده میشود. نخود سرد در سالادهای مخلوط یا به صورت پوره بسیار خوش طعم است. دو غذای مدیترانه ای به نام هوموس (که پوره نخود است و سرد سرو میشود) و فلافل (کوفته نخود طعم دار شده) بر پایه نخود طبخ میشوند. نخود یکی از مواد سنتی کوس کوس است. نخود را میتوان تبدیل به آرد کرد، بو داد یا از جوانه آن استفاده کرد. آرد نخود برای درست کردن خمیر و تولید فطیر نان یا نان های نازک استفاده کرد. نان تهیه شده از آرد نخود در هندوستان بسیار پرطرفدار است. نخود بوداده به صورت شور یا بی نمک به عنوان میان وعده همانند سایر مغز ها استفاده میشود.  

chickpea.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)