ابزار کاربر

ابزار سایت


chicory

کاسنی

گیاهی که احتمالاً متعلق به منطقه مدیترانه است. تنوع کاسنی ها زیاد است. کاسنی وحشی بسیار تلخ است و ساقه های کوتاهی دارد که بخشی از برگهای سبز کنگره ای است که شبیه قاصدک هستند. وقتی ترد و جوان است به عنوان سالاد سبزیجات مصرف میشود. کاسنی مجعد اصولاً به عنوان سالاد سبزیجات خورده میشود. برگهای سبز، نازک، بسیار توری و تیز آن به شکل گل رشد میکنند. شیارهای سفید یا سرخ رنگ داشته و نسبتاً تلخ است. اسکارول برگهای بزرگی دارد که لبه های آن کمی دندانه دار است. معمولاً تحت تأثیر آفتی قرار میگیرد که انتهای برگها به ویژه برگهای میانی را، قهوه ای رنگ میکند، این قسمتهای قهوه ای رنگ را باید دور انداخت.

خرید

انتخاب: کاسنی با مغزی کمرنگ که با برگهای محکم، براق و ترد احاطه شده و بسیار مجعد و سبز روشن است.

ایده هایی برای سرو کردن

کاسنی و اسکارول بسیار شبیه به کاهو یا اسفناج مصرف میشوند تا جایی که میتوان آنها را جایگزین یا مخلوط کرد. خام آن به ویژه در سالاد، پوشیده شده در سس سرکه و روغن زیتون (وینای گریت) یا مایونز، مصرف میشود. مخلوط آن با سایر سبزیجات سبز ترکیب جالبی ایجاد میکند. میتوان کاسنی را با حرارت ملایم پخت یا در پایان زمان پخت برای طعم دار شدن به سوپ اضافه کرد. همچنین میتوان آن را با حرارت ملایم پخت سپس آن را گراتینه کرده و در کیک میوه، کوئیچی، یا بشامل ها استفاده کرد.

نحوه آماده سازی

دقیقاً قبل از مصرف کاسنی و اسکارول را در حجم زیاد آب بدون غوطه ور شدن بشوئید. برگهای پلاسیده و بخش های سفت را جدا کنید. دقیقاً قبل از مصرف برش داده و چاشنی دار کنید.

نحوه نگهداری

در یخچال: 1 هفته. کاسنی یا اسکارول را در پلاستیکی که شل بسته شده یا سوراخ دار قرار دهید یا آن را خیلی شل میان پارچه ای مرطوب بپیچید. از گذاشتن در ظرف دربسته خودداری کنید، زیرا فاسد میشود. پیش از ذخیره حتماً تا جای ممکن خشک کنید. چنانچه کاسنی یا اسکارول کمی پژمرده شدند، اگر آن را در آب یخ قرار دهید، دوباره تازه میشوند.

اطلاعات تغذیه ای

کاسنی وحشی

منبع غنی: اسید فولیک ، پتاسیم و ویتامین A.

منبع خوب: ویتامین C، نپتوتنیک اسید و مس.

حاوی: منیزیم، کلسیم، آهن، ریبوفلاوین، ویتامین B6، روی

کاسنی فرنگی پیچ دار و اسکارول

منبع غنی: اسید فولیک و پتاسیم.

منبع خوب: ویتامین A.

حاوی: اسید نپتوتنیک، ویتامین C، روی، آهن، مس و کلسیم.

ویژگی ها: ملین، ادرارآور، تصفیه کننده، اشتهاآور، دافع کرم روده، صفرا بر، حاوی مواد معدنی و مقوی.

«قهوه» کاسنی میتواند کمی ملین باشد و می تواند تأثیر نیرو بخشی برای روده و امعاء درونی داشته باشد.  

chicory.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)