ابزار کاربر

ابزار سایت


cholesterol

کلسترول

هر بدن سالمی به کلسترول نیاز دارد. کلسترول در داخل و اطراف سلول ها، بافت چربی، اندام ها و غدد موجود است.

 • پیوستگی غشاهای سلولی را حفظ میکند
 • سلول های عصبی را قادر به ارسال پیام به عقب و جلو میسازد.
 • بلوک سازنده ویتامین D است. این ویتامین وقتی که نور خورشید به چربی زیر پوست برخورد میکند، ساخته میشود.
 • کیسه ی صفرا را قادر به ساختن اسیدهای صفراوی می کند (این مواد شیمیایی در واقع امکان جذب چربی ها و مواد مغذی محلول در چربی مانند ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E و ویتامین K را به بدن میدهد)
 • پایه ای برای ساختن هورمون های استروئیدی مانند استروژن و تستوسترون می باشد.

کلسترول و بیماری قلبی

کلسترول به دیواره های عروقی می چسبد و ایجاد رسوباتی میکند که در نهایت جریان خون را دشوار میکند. هر چه کلسترول بیشتری در خون باشد، احتمال اینکه کلسترول شریان ها را ببندد و باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود افزایش می یابد. به عنوان یک قاعده کلی، برای بزرگسالان سطح کلسترول بالاتر از ۲۵۰ میلی گرم/ دسی لیتر یک عامل خطر قوی، بین ۲۰۰ میلی گرم/ دسی لیتر و ۲۵۰ میلی گرم/ دسی لیتر یک عامل خطر متوظط و زیر ۲۰۰ میلی گرم/دسی لیتر یک عمل خطر ضعیف برای بیماری قلبی در نظر گرفته میشود.

دانستن سطح کلسترول به تنهایی کافی نیست و کلسترول تنها یکی از چند عامل خطر برای بیماری قلبی است. دیگر عوامل خطر:

 • نسبت لیپوپروتئین نامطلوب
 • سیگار کشیدن
 • چاقی
 • سن (خطر بیشتر در سن بالاتر)
 • جنسیت (خطر بیشتر مردان)
 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی

لیپوپروتئین ها

لیپوپروتئین ها یک قطع چربی و پروتئین است که کلسترول را در تمام خون حمل مکند. بدن چهار لیپوپروتئین تولید میکند:

 • شیلومیکرون ها
 • لیپوپروتئین های با تراکم خیلی پایین (VLDL)
 • لیپوپروتئین های با تراکم پایین (LDL)
 • لیپوپروتئین های با تراکم بالا (HDL)

قاعده کلی این است که LDL ها کلسترول را به داخل عروق خونی می برند و HDL هاآن ها را به خارج حمل میکنند. یک لیپوپروتئین ابتدا تحت عنوان شیلومیکرون در سلو لهای روده از پروتئین و تر ی گلسیرید (چربی ها) تولید میشود. بعد از دوازده ساعت گردش در محیط بدن از طریق خون، شیلو میکرون تمام چربی هایش را از دست میدهد. زمانی که شیلو میکرون به کبد میرسد، تنها چیزی که باقی مانده پروتئین است. کبد قطعات اسید چرب را از خون جذب میکند و از آن ها برای ساختن کلستورل و اسید های چربی جدید استفاده میکند. مقدار کلسترولی که از غذا به دست می آید. خروجی روزانه ی کبد را تحت تاثیر قرار میدهد. اگر کلسترول بیشتری خورده شود کبد کمتر کلسترول تولید میکند و اگر کلسترول کمتری خورده شود کبد کلسترول بیشتری تولید میکند.

دفع لیپوپروتئین های مضر

بعد از آنکه کبد کلسترول و اسید های چرب را ساخت. آن ها را با پروتئین ها به صورت لیپوپروتئین های با تراکم خیلی پایین (VLDL ها) – که پروتئین بیشتری دارند – بسته بندی میکند. همچنان که VLDL ها در جریان خون به گردش در می آیند، تریگلسیرید هایشان را از دست میدهند و کلسترول را به خود میگیرند و تبدیل به لیپوپروتئین های با تراکم پایین (LDL ها) می شوند. LDL ها کلسترول سلولهای بدنتان را تامین میکنند تا سلولها از آن برای ساختن غشاهای سلولی جدیداستفاده کنند و ترکیبات استرولی مانند هورمون ها را بسازند. هم VLDL ها و هم LDL ها به اندازه ای نرم و اسفنجی هستند که می توانند از میان عروق خونی عبور کنند. هر چقدر بزرگتر و اسفنجی تر باشند، احتمال بیشتر وجود دارد که دیواره ی عروقی بچسبند. این بدان معنی است که VLDL ها برای سلامتی از LDL های ساده قدیم مضرترند. این لیپوپروتئین های اسفنجی چرب، کلسترول را به داخل عروق خونی حمل میکنند که در آنجا میتواند به دیواره داخلی عروق بچسبد و تشکیل رسوب یا پلاک بدهد. این پلاک ها ممکن است در نهایت راه شریان را ببندند و مانع از جریان خون شده و باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شوند. بعضی مواقع به VLDL ها و LDL ها به غلط «کلسترول بد» میگویند. آن ها کلسترول نیستند بلکه آنها کلسترول را فقط به داخل عروق می برند. در طی گذر از بدن، LDL به از دست دادن کلسترول ادامه میدهد. در واقع، LDL ها به اندازه ای چربی شان را از دست میدهند که اکثراً پروتئین آن باقی می ماند و تبدیل به لیپوپروتئین های با تراکم بالا HDL می گردند. ذراتی که گاهی به غلط آن ها را «کلسترول خوب» مینامند. HDL ها کلسترول نیستند بلکه آن ها ذرات پروتئین چربی هستند که به اندازه ای متراکم شده اند که نمیتوانند از دیواره عروق خونی عبور کنند؛ بنابراین بیشتر کلسترول را از بدن خارج میسازند، نه اینکه وارد شریان ها کنند.

به همین دلیل سطح HDL بالا ممکن است خطر حمله قلبی را بدون توجه به سطح کلی کلسترول کاهش دهد. برعکس سطح بالای LDL ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد. حتی اگر سطح کلی کلسترول پایین باشد.

تعیین حدود کلسترول بد

تا چند سال پیش حد بالای مطمئن برای LDL حدود ۱۶۰ میلی گرم/دسی لیتر در نظر گرفته شده بود. اما اگر عوامل خطری مانند دیابت، فشار خونه بالا، چاقی وجود داشته باشند باید میزان LDL کم شود.

 • برای افراد سالمی که دو یا کمتر از دو عامل خطر دارند. هدف جدید پایین آوردن LDL به زیر ۱۳۰ میلی گرم/دسی لیتر است. برای بیماران پر خطر دچار بیماری قلبی یا آن هایی که مشکلات عروقی و بیشتر از دو عامل خطر دارند LDL باید زیر ۱۰۰ میلی گرم/ دسی لیتر باشد.
 • برای بیماران بسیار پر خطر که به علت بیماری قلبی بستری شده اند یا بیماری قلبی همراه با عوامل خطر بسیار دارند، LDL باید زیر ۱۰۰ میلی گرم/دسی لیتر باشد.
 • برای بیماران بسیار پرخطر که به علت بیماری قلبی بستری شده اند یا بیماری قلبی همراه با عوامل خطر بسیار دارند، LDL باید زیر ۷۰ میلی گرم/ دسی لیتر باشد. اگر لازم باشد، NCEP توصیه به استفاده از داروهای کاهنده کلسترول مانند آتورواستاتین میکند.

رژیم غذایی و کلسترول

بیشتر کلسترولی که نیاز است در خود کبد تولید میشود. کبد روزانه حدود یک گرم (هزار میلی گرم) کلسترول از مواد خام موجود در پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها تولید میکند. همچنین کلسترول از غذاهای با منشا حیوانی، گوشت، ماکیان، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی نیز دریافت میشود. اگر چه بعضی غذاهای گیاهی مانند نارگیل و دانه های کاکائو غنی از چربی های اشباع شده هستند ولی هیچ گیاهی در واقع کلسترول ندارد.

cholesterol.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)