ابزار کاربر

ابزار سایت


dry_ice

طرز تهیه یخ خشک، مزایا و خطرات

شاید در جشن‌ها و یا رستوران‌ها یخ خشک را برای سرگرمی دیده باشید، ولی بهتر بدانید که یخ خشک مزایا و کاربردهای زیادی دارد و در عین حال می‌توان با کمی دقت آنرا به راحتی درست کرد. خورشاد در فصل گرما برای تحویل بسته‌غذاهای غذای رژیمی به درب منزل و یا محل کار مشترکین از همین روش نگهداری استفاده می‌کند.

مزایا

  1. یخ خشک دمای خیلی پایینی دارد و تا ساعت‌ها محیط و چیزهای اطرافش را خنک نگه می‌دارد. اگر قصد مسافرت و یا خارج شدن از شهر را دارید، کمی یخ خشک کنار خوردنی‌های خود بگذارید.
  2. یخ خشک بر خلاف یخ معمولی، به مرور زمان تصعید می‌شود و به حالت گازی تبدیل می‌شود. بنابراین سبب خیسی و کثیفی محیط و خوراکی‌های اطراف نمی‌شود.
  3. بر خلاف یخ معمولی، یخ خشک را می‌توان در کمتر از یک دقیقه درست کرد.

خطرات

  1. یخ خشک به علت دمای خیلی پایین، اگر با پوست بدن و یا هر قسمت بدن تماس پیدا کند، سلول‌های آن قسمت را سریعا منجمد می‌کند. پس هرگز آن را لمس نکنید و هرگز آنرا نخورید! این موضوع را خیلی جدی بگیرید.
  2. یخ خشک را با کمی فاصله از مواد غذایی قرار دهید، چون تماس با آنها سبب انجماد می‌شود.
  3. ماده تشکیل‌دهنده یخ خشک برای سلامتی مضر نیست، ولی دمای پایین آن به علت تماس سبب انجماد سلول‌‌ها می‌شود.
  4. یخ خشک را در محفظه بسته قرار ندهید، چون به علت تصعید ممکن است منجر به انفجار شود.

طرز تهیه یخ خشک

مانند عکس، با داشتن یک کپسول گاز دی‌اکسید کربن و یک کیسه پارچه‌ای (مانند روبالشی) می توانید یخ خشک را در مدت چند ثانیه درست کنید. ولی پیش از آن از داشتن لوازم ایمنی مانند دستکش، لباس بسته و عینک مطمئن شوید. البته تا زمانی که با یخ خشک تماس نداشته باشید، اتفاق عجیبی رخ نخواهد داد. پس از آنکه کیسه پارچه‌ای را بر روی دهانه کپسول قرار دادید، کپسول را برای مدت کوتاهی باز کنید تا به اندازه دلخواه یخ بسازید.

dry_ice.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)