ابزار کاربر

ابزار سایت


eggplant

بادمجان

بادمجان میوه گیاهی است که بومی هند می باشد و از خانواده توت ها به حساب میاید ولی جزء گیاهان دسته بندی می شود. شناخته شده ترین نوع بادمجان پوست بنفش و فرمی کشیده دارد. ولی انواع مختلفی از بادمجان وجود دارد. برخی از انواع بادمجان چینی به اندازه یک تخم مرغ کوچک اند، برخی کشیده و باریک اند و مشابه خوشه انگور می باشد. پوست نازک، براق و نرم آن میتواند بنفش کم رنگ یا پررنگ، کرم ، سفید ، سبز یا حتی نارنجی باشد. بادمجان بافتی اسفنجی سفید رنگ متمایل به زرد دارد و دانه های قهوه ای رنگ آن خوراکی هستند.

خرید

بادمجان های سفت ، سنگین و با پوست با رنگ یکنواخت را انتخاب کنید. برای امتحان میزان رسیدگی اطراف بادمجان را فشار دهید اگر جای انگشتان شما برروی پوست باقی بماند بادمجان برای خوردن آماده است. از خرید بادمجان های چروکیده با پوست کدر یا لکه های قهوه ای خودداری کنید.

اطلاعات تغذیه ای

منبع خوب: پتاسیم

حاوی: اسید فولیک، مس، ویتامین B6 و منیزیم می باشد. خواص: مدر، مسهل و آرامبخش

ایده هایی برای سرو کردن

بادمجان چه سرد باشد و چه گرم طعم خوبی دارد. میتوان بادمجان را به شکل شکم پر، کبابی، خورشتی ، پوره یا به صورت گراتینه درست کرد. بادمجان با گوجه فرنگی، سیر و روغن زیتون پخته میشود. در غذاهایی مثل راتاتویل(Ratatouille)، بابا قانوش یا موسکا(Moussaka) استفاده میشود.

آماده سازی

بادمجان را به سرعت آماده کنید یا روی آن آب لیمو بچکانید چرا که گوشت آن بعد از برش به سرعت سیاه می شود. یک ایده خوب این است که بادمجان های درشت را ببرید و روی آنها نمک بپاشید و بگذارید ۱ تا ۲ ساعت بماند و مقداری از آب و تلخی خود را از دست بدهد. همچنین می توان بادمجان را به مدت ۱۵ دقیقه در آب غوطه ور کرد و سپس پوست آنرا کند و پخت.

نگهداری

بادمجان باید با احتیاط حمل شود چرا که به آسانی آسیب می بیند و به تغییر حرارت حساس است. در یخچال: می توان بادمجان را به مدت یک هفته نگهداری کرد. بادمجان ها را در یک کیسه پلاستیکی سوراخ شده گشاد در یخچال قرار دهید.

در فریزر: میتوان به مدت ۶ تا ۸ ماه در فریزر نگهداری کرد. قبل از فریزر کردن به بادمجان شوک دهید. ( ۱ تا ۲ دقیقه در آب جوش بادمجان را فرو ببرید سپس بلافاصله در آب یخ فرو برید یا زیر جریان آب سرد بگیرید) یا بخار دهید.

پختن

بادمجان ها را برای چند دقیقه قبل از پختن بلنچ (‌Blanching) کنید. از اضافه کردن نمک در ابتدای پخت خودداری کنید. سرخ کردن: برش های بادمجان را مخلوطی از آرد، تخم مرغ زده شده و خرده نان بغلتانید و سپس آن را سرخ کنید. با این کار بادمجان روغن کمتری به خود جذب می کند.

پختن در فر: بادمجان ها را درسته و پوست داخل فر با دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ تا ۲۵ دقیقه قرار دهید. قبل از آن روی سطح بادمجان با چنگال چند سوراخ ایجاد کنید تا نترکد. همچنین می توان بادمجان از وسط نصف کرد تا به طور یکنواخت پخته شود. بادمجان شکم پر در دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد طی ۳۵ تا ۶۰ دقیقه پخته می شود. بادمجان های قطعه قطعه شده یا تکه ای طی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پخته می شوند. میتوان سطح بادمجان را با قلم مو به روغن زیتون آغشته کردو به آن ادویه زد. بادمجان را می توان در ماکروفر پخت یا آنرا بخارپز کرد. گریل کردن و کبابی کردن: بادمجان را به فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر از حرارت نگهدارید تا هر دو طرف آن قهوه ای شود اگر به نظر خشک می رسد با قلم مو به آن روغن بزنید.

eggplant.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)