ابزار کاربر

ابزار سایت


garlic

سیر (Garlic)

سیر بومی آسیای مرکزی می باشد. طعمی پایدار دارد که در نفس باقی می ماند و تولید عرق میکند. پیاز یا سرگیاه سیر از بخش های کوچک تر تشکیل شده است که عموماً حبه نامیده میشود. هر کله سیر ممکن است شامل ۱۲ تا ۱۶ حبه باشد. معمول ترین گونه، سیر سفید است. سیر صورتی و سیر بنفش که تنها پوست آنها رنگی است و سیر روکامبول Rocambole که بوی ملایم تری دارد.

خرید

سیر هایی که سر گوشتالو و بزرگتری دارند و پوستشان سالم است و لکه یا جوانه ندارند را انتخاب کنید. سیر به فرم های مختلف (تکه های کوچک، پودر، خمیر و غیره) وجود دارد. ولی بهتر است از سیر تازه استفاده شود تا مزه و عطر بهتری داشته باشد.

آماده سازی

برای اینکه سیر را راحت تر پوست بکنید. حبه ها را زیر سطح صاف چاقو به آرامی له کنید. سپس آن را از وسط نصف کنید و جوانه سبزی که گاهی در میان حبه است را جدا کنید. این جوانه سبز هضم سیر را دشوار میکند و باعث ایجاد بوی نامطبوعی است که در نفس به جا می گذارد. طعم سیر تا زمانی که حبه بریده، له یا خرد نشده است ظاهر نخواهد شد. هر چه یک حبه سیر ریزتر خرد شود.طعم آن قوی تر خواهد بود.

اطلاعات تغذیه ای

منبع بسیار خوب: سلنیم

خواص: مدر، ضد نفخ، اشتها آور، نیروبخش، ضد انقباض و تشنج، ضد گرفتگی عروقی، ضد عفونت، و خواص آنتی بیوتیک گارلیک میتواند برای تخفیف برخی بیماری ها مانند برونشیت، نقرس، پرفشاری خونه و مشکلات هضم مورد استفاده قراربگیرد.

ایده هایی برای سرو کردن

سیر عموماٌ به عنوان یک چاشنی استفاده میشود. سس سالاد، سوپ ها، سبزیجات، توفو، گوشت. خوراک ها را با سیر میتوان طعم دار کرد. سیر خام، خرد شده یا له شده برای درست کردن مایونز با طعم سیر، رویل rouille (سس تشکیل از روغن زیتون، خرده نان، زعفران، فلفل قرمزتند است که همراه با ماهی سرو میشود.) تافیپاد Tapenade ( خمیری است که از زیتون، کیپرز ریز شده و روغن زیتون سیر تشکیل می شود که همراه با نان سرو میشود، سس پستو و کره ء سیر استفاده می شود. کباب بره را میتوان با حبه های سیر طعم دارکرد. برای داشتن طعم لطیف سیر یک حبه سیر خام را که پوست کنده و از وسط نصف کرده اید را روی سطح داخل یک کاسه سالاد یا ظرف فوندو بسایید. برای طعمدار کردن روغن، چند حبه سیر که به نرمی له کرده اید را به روغن اضافه کنید. برای خوشبو کردن دهان بعد از خوردن سیر، جعفری، نعنا یا دانه قهوه بجوید.

نگهداری

در دمای اتاق: 6 ماه در جای خنک، خشک با تهویه مناسب با دمای صفر درجه سانتی گراد و رطوبت کمتر از ۶۰ درصد

در فریزر: دو ماه، بدون پوسته خارجی میتوان نگهداری کرد.

پختن:

برای بیشترین طعم، سیر را در انتهای پخت و پز اضافه کنید. برای داشتن طعمی که دهانتان را زیاد بدبو نکند حبه سیر را درسته و بدون بریدن و پوست کندن اضافه کنید. از سوختن سیر هنگام سرخ کردن بپرهیزید چرا که تمام طعم آن را از بین می برد و آنرا تلخ میکند. که باعث تلخ شدن طعم کل غذا میشود.

garlic.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)