ابزار کاربر

ابزار سایت


ketogenic_diet

رژیم کتوژنیک

در رژیم کتوژنیک ۷۰ تا ۸۰ درصد از نیاز روزانه از چربی، ۲۰ تا ۲۵ درصد از پروتئین و ده درصد از کربوهیدرات تامین می‌شود. یعنی نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی از رژیم حذف می‌شود و مصرف مرغ، گوشت، ماهی‌های چرب، کره، مغزها و روغن جایگزین می‌شود. سبزیجات برگ سبز غیر نشاسته‌ای در این رژیم مجاز است.

آیا رژیم کتوژنیک محدودیت کالری ندارد؟

این نکته را در نظر داشته باشید که این رژیم مانند هر رژیم دیگری در صورتی نتیجه‌بخش است که با کنترل کالری همراه باشد و شما نمی‌توانید پروتئین‌ها و چربی‌ها را به میزان نامحدود استفاده کنید. ٰ

عوارض رژیم کتوژنیک

در این رژیم انرژی بدن به جای گلوکز از کتون‌ها که در نتیجه سوختن اسیدهای چرب تولید شده تامین می‌شود. کتون‌های ایجاد شده الکلی هستند و باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند که یکی از عوارض رژیم هست. از دیگر عوارض این رژیم سردرد، تهوع، خستگی، بی‌خوابی، تپش‌قلب، گرفتگی عضلانی و ریزش مو است. به دلیل گرفتگی‌های دردناک عضلانی این رژیم برای ورزشکاران مناسب نیست. همچنین پُراِدراری از ویژگی‌های این رژیم است که یکی از علل اصلی کاهش وزن محسوب می‌شود. چون بدن به دلیل حذف کربوهیدرات ذخایر گلیکوژن را از دست می‌دهد و به ازای آن آب بدن دفع می‌کند.

مراقبت‌ها و ملاحظات لازم

در نهایت این رژیم غذا برای افراد مبتلا به مشکلات هورمونی، تیروئید و کلیوی مناسب نیست و به علت عوارض زیاد حتی برای افراد در سلامت کامل باید تحت نظر کارشناس تغذیه و با توجه به شرایط فرد تنظیم شود تا عوارض آن به حداقل برسد. مطالعاتی که این رژیم را با رژیم‌ها پرکربوهیدرات با کالری مساوی مقایسه می‌کنند نشان می‌دهند در یک سال تفاوت در میزان کاهش وزن چندانی بین دو رژیم نیست و رژیم کتوژنیک با توجه به عوارضش توصیه نمی‌شود.

ketogenic_diet.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)