ابزار کاربر

ابزار سایت


kiwi

کیوی (Kiwi)

کیوی میوه بومی چین است. این میوه سبز زمردی با بافتی شیرین با مقدار کمی طعم ترشی است. حاوی دانه های سیاه کوچک و قابل خوردن است. پوست آن خوردنی است ولی اکثر آدم ها ترجیح میدهند آن را جدا کنند.

خرید

کیوی های بی عیب، بدون هیچ لکی را انتخاب کنید. میوه ای که بافت آن با فشار کم انگشت فرو برود نشان دهنده آماده خوردن بدون آن است. از خرید کیوی های خیلی نرم یا خراب پرهیز کنید.

ایده هایی برای سرو کردن

کیوی را می توانید پوست بگیرید و به طور ساده بخورید یا آن را با پوست از وسط نصف کنید و داخل آن را با قاشق بخورید. در تهیه غلات صبحانه، ماست، بستنی، شربت و سالاد میوه (در آخرین مرحله اضافه شود) از کیوی استفاده می شود. همچنین برای تزئین اردورها، کیک ها، پای ها و دسرها از این میوه بهره می گیرند. کیوی در کنار ماهی، ماکیان و گوشت طعم خوبی ایجاد می کند. از کیوی برای تهیه آبمیوه هم استفاده می شود ولی از له کردن دانه های سیاه آن پرهیز کنید.

نگهداری

در دمای اطاق: برای رسیده شدن، کیوی را داخل کیسه کاغذی بپیچید تا رسیده شدن آن تسریع شود. برای سریع تر کردن این روند کیوی را در کنار میوه هایی که اتیلن متصاعد می کنند (سیب یا موز) قرار دهید. در یخچال: میوه رسیده چند روز و میوه کال ۲ تا ۳ هفته قابل نگهداری است.

اطلاعات تغذیه ای

منبع عالی: ویتامین C و پتاسیم حاوی: منیزیم مقادیر کم: فسفر، آهن، ویتامین A ویتامین C موجود در کیوی ۲ برابر یک پرتقال با وزن برابر است. خواص: مدر، ضد آسکوربوت و مسهل. کیوی حاوی آنزیم هایی است که باعث ترد شدن گوشت و حتی خود میوه وقتی هنوز کامل رسیده نیست. (آن را پوست گرفته و در محیط اطاق قرار دهید) می شود. از سوی دیگر کیوی باعث نرم شدن باقی میوه ها در سالاد میوه و از سفت شدن ژلاتین و بریده شدن شیر جلوگیری می کند (بر ماست و بستنی تاثیری ندارد). پختن: کیوی را کوتاه مدت بپزید تا رنگ و طعم آن حفظ شود.

kiwi.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)