ابزار کاربر

ابزار سایت


lentil

عدس (Lentil)

عدس محصول گیاهی است که بومی آسیای مرکزی می باشد. غلاف های کوچک، پهن و دوکی شکل حاوی ۱ یا ۲ دانه می باشد. عدس با توجه به اندازه آن به ۲ گروه تقسیم می شود؛ عدس درشت و عدس ریز. یکی از شناخته شده ترین انواع عدس در غرب عدس گرد اروپایی می باشد که شکلی محدب الطرفین دارد به رنگ سبز یا قهوه ای است. عدس قرمز یا مصرفی پوست ندارد و گردتر و کوچکتر است. عدس از نظر شکل، رنگ بافت و طعم با توجه به نوع آن متفاوت است.

ایده هایی برای سرو کردن

عدس خشک شده برای تهیه سوپ های مقوی استفاده میشود. عدس همچنین در سالاد و غذای های اصلی مورد استفاده قرار میگیرد. از عدس می توان برای تهیه پوره یا کوفته استفاده کرد. عدس را میتوان به آرد تبدیل کرد و از آن نان یا مکمل های پروتئین ساخت.

آماده سازی

عدس نیازی به خیس خوردن ندارد و با دقت آنرا بشویید. چرا که ممکن است سنگ های ریز داشته باشد. عدس اگربه آب در حال جوش اضافه شود بهتر هضم می شود.

اطلاعات تغذیه ای

منبع بسیار خوب: اسید فولیک و پتاسیم

منبع خوب: آهن و فسفر

حاوی: منیزیم، روی ، تیامین، مس، نیاسین، ویتامین B6، ویتامین B5 می باشد.

پخت

از پختن بیش از اندازه عدس جلوگیری کنید زیرا تبدیل به پوره میشود. جوشاندن: عدس قهوه ای طی ۶۰ دقیقه و عدس نارنجی طی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می پزد.

پختن در زود پز: عدس قهوه ای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و عدس نارنجی طی مدت ۵ دقیقه در زودپز، می پزند. هنگام پخت عدس، مقدار کمی روغن به آن اضافه کنید. این کار از تشکیل تفاله جلوگیری می کند که ممکن است شیر اطمینان را مسدود کند.

lentil.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)