ابزار کاربر

ابزار سایت


lettuce

کاهو (LETTUCE)

گیاهی که بومی نواحی شرقی مدیترانه و غرب آسیا می باشد. انواع مختلفی از کاهو وجود دارد. کاهو برگ های بیرونی سبز و ترد دارد و برگ های میانی بیشتر زرد و سفید هستند.

اطلاعات تغذیه ای

منبع خوب: اسید فولیک حاوی: ویتامین ها و نمک های معدنی ، هر چه برگ کاهو سبز تر باشد محتوای ویتامین و املاح آن بیشتر است. خواص: اشتها آور، ضد درد، مسکن، کاهو برای بی خوابی، سرفه و هیجانات جنسی و عصبی مفید است.

آماده سازی

مغز کاهو را جدا کنید تا برگ ها به آسانی از هم جدا شوند. بخش های سفت و برگ های خراب و پلاسیده بیرونی را جدا کنید. کاهو را به دقت بشویید تا آلودگی و حشرات خارج شوند. برخی انواع کاهو، مثل کاهوی های برگ سبز نیاز به تمیز کردن دقیق دارند. برگ ها را بشویید، اگر نیاز هست آب آن را چند بار عوض کنید ولی نگذارید کاهو خیس بخورد. به خوبی آبکشی کنید. سعی کنید به جای استفاده از چاقو ، کاهو را با دست پاره کنید. استفاده از چاقو باعث تغییر رنگ قسمت های بریده شده میشود. کاهو را بلافاصله قبل از سرو کردن از یخچال خارج کرده و سس را به آن اضافه کنید. تا از شل شدن برگ های آن جلوگیری کنید. اگر کاهو خیلی تلخ است، می توان آنرا بلنج (Blanching) کرد (یک دقیقه در آب جوش فرو ببرید و بلافاصله زیر آب سرد بگیرید).

خرید

کاهو های با کله منسجم، براق، سفت و با برگهای ترد را انتخاب کنید. کاهو های شل، کدر و آب انداخته با بخش های زرد و رنگ پریده و یا کاهوهایی که در قسمت انتهایی خشک یا قهوه ای شدند را انتخاب نکنید.

ایده هایی برای سرو کردن

کاهو بیشتر اوقات به صورت خام مصرف میشود. اما می توان آن را پخت. کاهوی خام بیشتر در سالاد سرو می شود با سس سرکه و روغن زیتون، مایونز. ترکیب انواع مختلف کاهو باعث ایجاد ظاهر، طعم و ارزش تغذیه ای بهتر سالاد میشود. کاهو همچنین در سوپ یا به صورت پخته شده مورد استفاده قرار میگیرد. کاهو خرد شده را میتوان به سوپ، در انتهای زمان پخت و پز اضافه کرد، این کار طعمی لطیف به آب گوشت میدهد. از کاهو پوره شده نیز می توان برای تهیه یک سوپ عالی استفاده کرد.

نگهداری

در یخچال: قبل از نگهداری دریخچال کاهوی برگ سبز و کاهو Romain را به خوبی بشویید. بقیه انواع کاهو ها را میتوان درست قبل از مصرف، شست. کاهو را در یک پارچه نمدار و شل پیچید یا در یک ظرف دربسته میتوانید به مدت ۲ الی ۳ روز نگهدارید. کاهو را از سایر میوه ها و سبزیجات که گاز اتیلن زیادی تولید می کنند دور نگهدارید (سیب، گلابی، موز، طالبی و گوجه فرنگی) چرا که گاز اتیلن برگ ها را تیره میکند. برگ های کاهو را میتوان با فرو برد در آب سرد، تردتر کرد.

lettuce.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)