ابزار کاربر

ابزار سایت


measurements

اندازه ها و اندازه گیری (Measurements)

محاسبه انرژی دریافتی روزانه (شمارش کالری) یکی از مهمترین نکاتی است که فردی که تصمیم به کاهش وزن دارد باید انجام دهد. برای محاسبه انرژی هر غذا کافی است تا ابتدا نوع خوراکی یا آشامیدنی را در اپلیکیشن خورشاد انتخاب کنید و سپس مقداری را که خورده اید از جدول مقابل آن وارد کنید. اندازه ها سه گروه هستند:

  1. عدد
  2. وزن
  3. حجم

ممکن است که در آغاز آشنایی و استفاده از واحدها دشوار به نظر بیاید، ولی زود به آنها عادت خواهید کرد و ضمنا اگر میخواهید در برنامه غذایی خود موفق باشید بهتر است که حتما از اندازه ها به درستی استفاده کنید. آنچه در اینجا آمده است، مطابق FDA است.

عدد

در برخی موارد میتوانید آنچه را که میخورید، بشمارید، مثلا: یک عدد سیب متوسط، دو برش نان، یک ورقه پنیر چدار، یک حبه سیر، یک عدد تخم مرغ و حتی یک اسلایس پیتزا یا یک پُرس چلو خورش. استفاده از این روش بسیار ساده است ولی دو مشکل دارد:

  • همیشه قابل استفاده نیست.
  • خیلی دقیق نیست، مثلا تعریف «سیب متوسط» برای همه یکسان نیست. در این زمینه پیشنهاد میشود که کمی محافظه کارانه عمل کنید یعنی اگر تردید دارید که آیا سیبی که دارید میل میکنید «متوسط» است یا «بزرگ»، فرض را بر آن بگذارید که بزرگ است!

وزن

همه با گرم و کیلوگرم آشنا هستند. محاسبه انرژی (کالری) با واحد وزن از سایر اندازه ها دقیق تر است ولی متاسفانه شما همواره یک ترازو همراه ندارید و براورد تقریبی وزن معمولا با خطای زیادی همراه است.

حجم

استفاده از اندازه گیری با واحدهای حجم از دو روش دیگر کاربردی تر است و در اکثر موارد با تقریب خوبی دقیق هستند. واحدهای لیتر و میلی لیتر (سی سی) مشخص و معلوم هستند. ولی معمولا سایر واحدهای حجم بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند، مانند: لیوان، قاشق غذاخوری، قاشق مربا خوری و قاشق چای خوری. اتفاقا این واحدها هم تعاریف معین، دقیق و علمی دارند ولی افراد غیر متخصص این واحدها را خوب نمی شناسند و از آنها به درستی استفاده نمیکنند.

لیوان

یک لیوان معادل ۲۴۰ سی سی است. لیوان رایج ترین واحد در بین متخصصین تغذیه است. پیشنهاد میشود که یا یک لیوان مدرج همراه داشته باشید و یا یکبار یک لیوان را که بیشتر استفاده میکنید به دقت تا ۲۴۰ سی سی اندازه گیری کنید. به دو نکته توجه کنید:

  • لیوان با «پیمانه» که بطور سنتی در کتابهای آشپزی ایرانی و یا در قنادی استفاده میشود متفاوت است.
  • واژه لیوان صرفا یک بیان برای حجم معادل ۲۴۰ سی سی است. مثلا وقتی گفته میشود که یک لیوان «توت فرنگی» دارای ۴۷ کالری است، منظور آن نیست که باید توت فرنگی را با لیوان خورد! بلکه یعنی ۲۴۰ سی سی توت فرنگی دارای این میزان کالری است.

معمولا یک مشت حدود یک لیوان (۲۴۰ سی سی) و گودی کف دست حدود نیم لیوان است.

قاشق غذاخوری

قاشق غذاخوری معادل ۱۵ سی سی است. توجه کنید هرگاه از واحد قاشق استفاده میشود، همواره منظور یک قاشق سر صاف است (مانند مایع)؛ مثلا وقتی گفته میشود که یک قاشق غذاخوری پلو حدود ۱۰ کالری دارد منظور آنست که اگر با پشت یک کارد غذاخوری روی قاشق را تمیز کنیم نباید هیچ دانه برنجی از روی قاشق بریزد. معمولا یک انگشت شست حدود دو قاشق غذاخوری (۳۰ سی سی) است.

قاشق مربا خوری

قاشق مرباخوری معادل ۱۰ سی سی است.

قاشق چای خوری

قاشق چای خوری معادل ۵ سی سی است. معمولا نوک انگشت دست حدود یک قاشق چای خوری (۵ سی سی) است.

اونس مایع

اونس مایع معادل ۳۰ سی سی است.

سایر موارد

یک برش نان به اندازه یک کف دست است. در اپلیکیشن خورشاد، یک پًرس (عدد) غذا، با در نظر گرفتن آنچه که عموما در رستورانها و کتابها رایج است عنوان شده است.

measurements.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)