ابزار کاربر

ابزار سایت


okra

بامیه

میوه ی گیاهی احتمالاً متعلق به آفریقا. بامیه مربوط به خانواده پنیرکیان، گل خطمی و گیاه پنبه است. بسته به نوع آن بامیه پوستی خوراکی، نرم یا کمی مخملی دارد. درون گیاه به چند قسمت تقسیم شده و حاوی تخمه های خوراکی سبز یا قهوه ای رنگ است. بامیه جنسی مرطوب دارد که هنگام برش پوست آبی از آن خارج میشود. طعم آن تیز بوده و بافتی غیرعادی دارد.

خرید

انتخاب: بامیه هایی خوش رنگ که ترد ولی محکم هستند، بدون لکه، و له شدگی و طول آن ده سانتیمتر باشد.

ایده های برای سرو کردن

بامیه به صورت خام یا پخته خورده می شود. میتوان آن را مثل مارچوبه یا بادمجان آماده سازی کرد، که میتواند در بسیاری از دستورالعمل غذایی جایگزین شود (زمان پخت را کاهش میدهد). با گوجه، پیاز، فلفل رنگی و بادمجان خوش طعم میشود. با گیاهان و ادویه جات زیر نیز خوب است: کاری، گشنیز، اورگانو، لیمو و سرکه. بامیه سرد و بلنچ شده به عنوان سالاد یا همراه تزئینات استفاده میشود. بامیه جزء لاینفک چندین غذای چند مزه ای یا کنار بشقابی مرغ است. بامیه در خورش ها و سوپ های غلیظ استفاده میشود به این منظور باید ده دقیقه قبل از پایان زمان آشپزی افزوده شود.

نحوه پخت

بامیه را میتوان به تنهایی یا همراه سبزیجات دیگر پخت. با آتش ملایم یا آب پز

بخار پز: 15-8 دقیقه

غلطاندن در آرد نان، سرخ کردن، ساته کردن یا مرینیت کردن

بامیه در قابلمه ی آهنی یا مسی تغییر رنگ میدهد.

اطلاعات تغذیه ای

منبع غنی: پتاسیم

منبع خوب: منیزیم و اسید فولیک

حاوی: ویتامین C، سیامین، ویتامین B6، روی، ویتامین A، کلسیم، فسفر، و نیاسین

ویژگیها: هاضم، کمی ملین و ضد یبوست.

نحوه آماده سازی

تمام بامیه هایی که پوششی مخملی دارند را به آرامی پاک کنید، بشوید و خشک کنید. اگر کل آن را می پزیدُ سر و ته آن را بزنید. در غذاهای غلیظ می توانید بامیه را حلقه حلقه کنید.

نحوه نگهداری

در یخچال: ۲ تا ۳ روز، داخل کیسه کاغذی یا دستمال کاغذی، سپس آن را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید که شل بسته شده یا سوراخ دارد.

okra.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)