ابزار کاربر

ابزار سایت


olive

زیتون (Olive)

میوه درخت زیتون. زیتون یکی از قدیمی ترین میوه های زراعی است. به دلیل طول عمر استثنایی خود بسیار شناخته شده است. طول درخت زیتون معمولاً ۳ تا ۷ متر می باشد. اما گاهی اوقات به ۱۵ متر نیز میرسد. درخت زیتون میزان زیادی محصول میده که رنگ، اندازه و میزان گوشتی بودن آن بستگی به نوع آب و هوا و روش کشت آن دارد. زیتون سبز زمانی برداشت میشود که به اندازه نرمال خود رسیده باشد و درست قبل از اینکه تغییر رنگ بدهد. زیتون سیاه زمانی برداشت میشود که رسیده باشد. رنگ آنها بنفش تیره و تقریبا سیاه است. زیتون در وضعیت طبیعی خود غیر قابل خوردن است. چرا که حاوی ترکیب شیمیایی بسیار تلخ است که دستگاه گوارش را تحریک میکند. برای قابل خوردن بودن، زیتون باید فرآیند های متعددی را طی کند که بستگی به نوع و محل رویش زیتون دارد. زیتون سبز طی دو فرایند اصلی آماده می شود. روش اسپانیایی که شامل تخمیر می شود و روش آمریکایی که شامل تخمیر نیست. روش یونانی که در ان نمک اضافه می شود برای زیتون های سیاه کاربرد دارد. زیتون را میتوان در نمک نگهداری کرد. این کار باعث ایجاد چروک در زیتون میشود اما پوست زیتون کامل باقی می ماند. زمانی که زیتون آماده مصرف می شود، آنرا در بشکه یا ظروف مخصوص بسته بندی می کنند. بعضی از آنها هسته گیری می شوند و با مواد (فلفل دلمه ای، پیاز و بادام) پر می شوند. زیتون را گاهی نصف میکنند یا کاملاٌ خرد می کنند تا به شکل خمیر در آید.

خرید

زیتون یا به صورت باز یا در قوطی شیشه ای عرضه می شود. دقت کنید زیتون هایی که باز هستند در جای مناسب و با دقت نگهداری شوند.

نگهداری

زیتون را میتوان در دمای اتاق به مدت یکسال در ظرف درپوش دار نگهداری کرد. در یخچال: زیتون هایی را که به صورت باز تهیه کرده اید در یک ظرف دردار در یخچال نگهداری کنید. زیتون سبز و زیتون های خشک نمک سوده ماندگاری زیادری ندارند.

ایده هایی برای سرو کردن

زیتون بیشتر به صورت پیش غذا استفاده می شود. در سالاد و در کنار گوشت و مرغ نیز استفاده می شود. زیتون جزو مواد اولیه برای بسیاری از غذا ها از جمله پیتزا و خوراک هاست. زیتون در بسیاری از غذاهای مدیترانه ای مورد استفاده قرار میگیرد. برای ملایم کردن طعم نمکی زیتون برای مدت ۱۵ دقیقه آنرا بجوشانید (با اینکار کمی از عطر خود را از دست میدهند). میتوان آبی که زیتون در آن نگهداری میشود را عوض کرد، همچنین می توان زیتون را در ترکیب آب، سرکه، سیر و آویشن نگهداری کرد.

اطلاعات تغذیه ای

حاوی: چربی (12_30 %)، آهن ( زیتون سیاه)

عناصر کمیاب: ویتامین ها و مواد غذایی خواص: مسهل ، اشتها آور

روغن زیتون: گفته میشود استفاده موضعی از روغن زیتون برای جلوگیری از ریزش مو و آکنه موثر است.

برگ زیتون: قابض، مفید برای کاهش فشار خون، کاهش قند خون

olive.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)