ابزار کاربر

ابزار سایت


onion

پیاز (Onion)

پیاز گیاه بومی آسیای مرکزی و فلسطین است. میزان طعم پیاز بستگی به گونه آن و آب و هوا دارد. پیاز اسپانیایی یکی از ملایم ترین پیاز هاست. پیاز سفید طعمی ملایم و شیرین دارد. پیاز قرمز شیرن ترین پیاز است. و پیاز زرد قوی ترین طعم را دارد. پیاز ویلالیا یک پیاز بزرگ با رنگ زرد کم رنگ می باشد که بومی شهر ویلالیای گرجستان میباشد. که آبدار و شیرین است.

بعضی از افراد در هضم پیاز مشکل دارند (به خصوص پیاز خام). بوی پیاز بر روی تنفس تاثیرگذار است اما میتوان بعد از مصرف آن، جعفری، نعنا یا دانه قهوه جدید که به تازه شدن فضای دهان کمک می کنند. بوی پیاز ناشی از روغن های ضروری فرار آن است که سرشار از آلین سولفید ها هستند.

خرید

پیاز هایی را انتخاب کنید که سفت هستند و علامتی از جوانه یا کپک بر روی آنها نیست. پوسته خارجی آن صاف و خشک و ترکدار است و گردن آن کوتاه است. پیاز ها معمولاً برای جلوگیری از جوانه زدن تحت تاثیر اشعه قرار می گیرند که معمولاً بر روی بسته بندی آنها ذکر نمیشوند. پیاز به شکل های مختلف خشک شده در بازار وجود دارد (پودر یا خرد شده) و یا ترکیب با سایر ادویه جات مانند نمک.

خواص تغذیه ای

حاوی: پتاسیم، ویتامین c، اسید فولیک، ویتامین B6، پیاز پخته شده از لحاظ ویتامین و املاح با پیاز خام تفاوتی ندارد.

خواص: مدر، آنتی بیوتیک، ضد آسکوربوت، محرک و خلط آور، برای درمان سرماخوردگی، ضد انگل های روده ای، سنگ های صفراوی، اسهال و روماتیسم مفید است.

آماده سازی

قسمت انتهایی پیاز را با ریشه هایی که به آن متصل است کاملاٌ جدا کنید. این کار باعث می شود جدا کردن لایه های پیاز آسان تر شود. بریدن پیاز باعث از دست رفتن آب آن میشود. پیاز را مدت زمان طولانی قبل از آشپزی نبرید و آن را روی سطوح آشپزخانه یا تخته های چوبی رها نکنید. برای از بین بردن بوی پیاز از روی دست، دست ها را با آب لیمو یا سرکه آغشته کنید و آنها را به هم بمالید.

پیاز را در دستگاه غذا ساز خرد نکنید چرا که تبدیل به پوره میشود. هر چه پیاز ریز تر خرد شود سریعتر می پزد اما طعم بیشتر از دست میدهد. آماده کردن پیاز معمولاٌ همراه با سوزش چشم و ریزش اشک می باشد. که در اثر شکسته شدن سلول های پیاز هنگام خرد شدن است. این سلول های ترکیبات سولفوری آزاد میکنند که در اثر ترکیب با هوای اطراف یک مولکول جدید به نام آلین سولفات ایجاد میکند که چشم را تحریک میکند. هر چه پیاز قوی تر باشد. چشم ها را بیشتر میسوزاند.

روش هایی برای جلوگیری از سوزش چشم:

  • از یک چاقوی خیلی تیز استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد دوراز پیاز بایستید.
  • پیاز را یک ساعت در یخچال یا 15 دقیقه در فریزر خنک کنید که عملکرد آنزیم های آن کند شود.
  • چشم ها را با سافتاده از عینک محافظت کنید تا در تماس مسقتیم با ماده محرک نباشد.
  • پیاز را زیر جریان آب سر ببرید تا مولکول های محرک در آب حل شوند.

نگهداری

مدت زمان نگهداری پیاز بستگی به نوع آن دارد. هر چه پیاز قوی تر باشد و محتوای آب آن کمتر باشد، ماندگاری آن بیشتر است. در دمای اتاق: پیاز را در جای خشک و خنک نگهداری کنید( پیاز زرد ۲ تا ۳ ماه، پیاز قرمز ۲ تا۶ ماه) پیاز را از سیب زمینی دور نگه دارید چرا که سیب زمینی رطوبت پیاز را میگیرد و باعث فساد و جوانه زدن سیب زمینی می شود. از نگهداری پیاز بریده شده خودداری کنید چرا که ویتامین های خود را از دست میدهد و ممکن است فاسد شود. علاوه بر این که به سرعت اکسیده می شوند.

در یخچال: می توان پیاز سبز را به مدت یک هفته نگهداری کرد.

در فریزر: بعد از پوست کندن و خرد کردن می توان پیاز را در فریزر نگه داری کرد. پیاز بعد از یخ زدایی نرم می شود و طعم خود را از دست میدهد.

پیاز را میتوان خشک کرد: برش هاینازنک بزنید روی یکی سینی شیرینی پزی بچینید و ۲ تا ۳ روز زیر آفتاب بگذارید. سپس در فر با دمای ۹۰ درجه سانتی گراد برای مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید.

ایده هایی برای سرو کردن

پیاز به صورت خام یا پخته استفاده می شود. طعم پیازهای قطعه قطعه شده خام با چند دقیقه جوشاندن و سپس خنک کردن زیر آب سرد ملایم تر می شود. پیاز زرد جزء مواد اولیه اصلی برای درست کردن تارت پیاز ، سوپ پیاز فرانسوی. پیاز میتواند به صورت گراتین، سرخ شده به صورت غوطه ور در روغن، سرخ شده در تابه سرو شود.

پختن

پختن باعث می شود طعم شیرین پیاز بیشتر شود و آنزیم های سولفوری خود را از دست بدهد و طعم آن را ملایم تر میکند. سرخ کردن پیاز به صورت ملایم بدون اینکه قهوه ای شوند باعث می شود تا پیاز بافت ترد به خود بگیرد.

onion.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)