ابزار کاربر

ابزار سایت


pea

نخود فرنگی (Pea)

نخود فرنگی بومی آسیای مرکزی و اروپا است. غلاف آن لطیف و کمی خمیده است و دانه هایی گرد و یا کمی مکعبی شکل با اندازه های مختلف دارد. نوع سبز آن رایج تر است و دانه های تازه آن نخود سبز و دانه خشک آن به شکل کامل و یا نیمه شده به عنوان لپه به رنگهای زرد یا سبز عرضه می گردد. دانه های گردتر خوش خوراک تر هستند و به صورت تازه و یا منجمد یسته بندی می شوند و دانه های کمی چروکتر شیرین تر هستند و معمولا در کنسروها استفاده میشوند.

خرید

انتخاب کنید: نخود فرنگی تازه با غلافهای لطیف دانه های نه چندان درشت، براق و رنگ شفاف دارند. البته نخود فرنگی تازه کمیاب و گران است. اجتناب کنید: غلافهای لکه دار و چروک را نخرید.

آماده سازی

ابتدا نخودفرنگی تازه را با غلاف کمی زیر آب سرد بگیرید، سر بالای غلاف را بشکنید و نوار باریک کمر غلاف را تا سر دیگر بکشید و سر دیگر را هم بکشید تا غلاف باز شود و نخودها را خارج کنید. نیازی به شستن نخود سبز نیست.

اطلاعات تغذیه ای

پخته

منبع خوب: اسید فولیک، پتاسیم، یتامین و منیزیوم حاوی: ویتامین C، روی، ویتامینB، یتاسین، آهن و فسفر

خشک

منبع غنی: پتاسیم و اسید فولیم منبع خوب: یتامین حاوی: منیزیم، روی، آهن، مس، فسفر، اسید پانتوتینک

پروتئین نخود فرنگی غیر کامل است.

ایده هایی برای سرو کردن

نخود سبز در کنار سایر سبزیجات مانند هویج و مارچوبه همراه مرغ و گوشت مصرف دارد. همچنین در سوپ و یا سالاد استفاده میشود. لپه در سوپ و خورش ها و حتی به شکل پوره پخت میشود. نحوه پخت نخود سبز را خیلی کم بپزیدتا رنگ و عطر آن از بین نرود. جوشاندن: ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بخارپز: بین دو برگ کاهو قرار دهید لپه: ۱ تا ۱/۵ ساعت تا کمی نرم شود. اگر زیاد پخته شود له میشود. از زودپز استفاده نکنید چون مقدار زیادی تفاله ایجاد میکند و ممکن است سوپاپ را ببندد.

نحوه ذخیره کردن

نخود سبز را بیشتر از ۱۲ ساعت نگهداری نکنید در یخچال: حداکثر ۴ تا ۵ روز در یخچال و در کیسه های غیر در بسته و یا سوراخ دار نگهداری کنید. در فریزر: پیش از انجماد حدود ۱ تا ۲ دقیقه بلنچ کنید.

pea.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)