ابزار کاربر

ابزار سایت


peanut

بادام زمینی Peanut

برخی بادام زمینی را جزو مغزها و دانه ها می دانند ولی در واقع جزو حبوبات است و مانند سایر حبوبات میتواند مصرف شود. اصالتا بومی آمریکا یا چین است. بادام زمینی از یک گیاه بوته ای و یا رونده به وجود می آید. ساقه گلداری که بارور شده است به سمت زمین خم میشود و به آن نفوذ میکند. انتهای ساقه متورم می شود، می رسد و غلاف شکل می گیرد. غلاف به راحتی می شکند ودارای 2 یا سه دانه خوراکی است. بیش از ۱۰ گونه مختلف بادام زمینی وجود دارند.

خرید

بادام زمینی کهنه، لک دار، سیاه و یا کپک دار نخرید.

پخت

بادام زمینی را حدود ۳۰ دقیقه بپزید. پخت طولانی و یا گرم کردن بادام زمینی پخته سبب نرم شدن و از بین رفتن بافت آن می شود. بنابراین باید فقط به اندازه یک وعده بادام زمینی به غذا افزود.

ذخیره کردن

بادام زمینی خام زودتر از بو داده آن خراب می شود. در دمای اتاق: در جای خشک و خنک نگهداری شود. در یخچال: بادام زمینی خام را در کیسه های بدون هوا نگهداری کنید. (پوست کنده تا 3ماه و با پوست تا 9ماه) در فریزر: پوست کنده تا 3ماه و با پوست تا 6ماه

اطلاعات تغذیه ای

خام

منبع غنی: یتامین، پناسین، منیزیم، و پتاسیم. منبع خوب: اسید پنتوتنیک، مس، روی و فسفر. حاوی: آهن.

خشک و یا بودار با روغن

منبع غنی: منیزیم، پتاسین و پتاسیم. منبع خوب: روی، مس، یتامین و فسفر. حاوی: اسید پنتوتنیک، آهن و ویتامین B6 بادام زمینی بو داده میزان زیادی فیبر دارد.

خواص: بادام زمینی میزان زیادی پروتئین، کالری و چربی (۸۵% اسیدهای چرب غیر اشباع، ۵۷% تک اشباع و ۲۸% چند اشباع) دارد. پروتئین آن غیر کامل است.

ایده هایی برای سرو کردن

بادام زمینی به شکل کامل، خرد شده و یا چرخ شده مصرف می شود. با پوست یا بدون پوست، نمکی و یا بدون نمک و گاهی پوشیده شده با شکلات و یا سایر چیزها فروخته می شود. همچنین به عنوان میان وعده و یا پیش غذا خورده میشود. در شیرینی پزی استفاده دارد. کره بادام زمینی سرشار از پروتئین است و در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آفریقا و اندونزی پر طرفدار است. بادام زمینی به همراه گوشت، ماهی، ماکیان، سوپ، سس، سالاد و دسر استفاده میشود. در آشپزی سس ساته را از بادام زمینی، شیر نارگیل، فلفل و سیر تهیه می کنند. روغن بادام زمینی عطر طبیعی دارد و برای هر منظوری مناسب است و تحمل دمای خیلی بالا داردو می توان برای سرخ کردن(گاهی حتی چندین بار) از آن استفاده کرد.

peanut.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)