ابزار کاربر

ابزار سایت


pineapple

آناناس (Pineapple)

آناناس بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا به ویژه برزیل است. آناناس ترکیبی از چند میوه است که به هم پیوسته اند. هیچ هسته ای ندارد. بافت زرد رنگ آن بیضی، آبدار و شیرین است. بافت پایین میوه تردتر، شیرین تر، رنگی تر است. کنسرو کردن آناناس یکی از صنایع عمده است. از پوست، مرکز و انتهای آناناس در تهیه کمپوت، سرکه و علوفه چهارپایان استفاده می شود.

خرید

آناناسی را انتخاب کنید که به نسبت اندازه آن سنگین است و بوی خوشایندی دارد، بدون هیچ گونه لکه، کپک، بخش مرطوب، که بافت آن با فشار انگشت به مقدار کمی فرو برود. برگ های آناناس باید رنگ سبز خوبی داشته باشد. آناناس را با کف دست به آهستگی ضربه بزنید، پیچیدن صدا نشان دهنده رسیده بودن میوه است. صدای تو خالی نشان دهنده کم آب بودن میوه است.از خریدن آناناس ها با بوی خیلی زیاد و قوی، سوراخ های سیاه، قسمت های نرم و برگ های زرد خودداری کنید.

نگهداری

آناناس بسیار مستعد خراب شدن است، بلافاصله بعد از خرید آن را بخورید. در دمای اطاق: ۱ تا ۲ روز قابل نگهداری است. در یخچال: ۳ تا ۵ روز در یک کیسه پلاستیکی به صورت آزاد یا در کیسه سوراخ شده نگهداری کنید. چند دقیقه قبل از خوردن از یخچال خارج کنید تا طعم بیشتری داشته باشد. آناناس بریده شده را با آب خودش بپوشانید و آن را در محفظه بدون هوا قرار دهید تا بتوانید آن را چند روز نگهداری کنید. در فریزر: تکه شده، در آب خودش یا در یک شربت شیرین قابل نگهداری است.

ایده هایی برای سرو کردن

آناناس به صورت ساده بسیار عالی است. در تهیه سس ها، پای ها، کیک ها، سالادهای میوه، ماست، بستنی، شربت و شیرینی ها از آن استفاده می شود. کیک آناناس یک از دسرهای کلاسیک آمریکای شمالی است. آناناس همراه غذاهای ترش و شیرین سرو می شود. همچنین در همراهی با غذاهای دریایی، اردک و جوجه طعم خوبی ایجاد می کند. آناناس همچنین همراه با پنیر کاتیج، برنج، سالاد کلم و جوجه مصرف می شود. آناناس خشک شده گاهی به صورت ساده یا در داخل آبمیوه استفاده می شود.

آماده سازی

پوست آناناس باید قبل از خوردن از آن جدا شود و برای این کار چند روش وجود دارد.

  1. سرو ته آن را ببرید و سپس پوست آن به صورت نازک از بالا تا پایین بکنید. لکه های سیاه را با بریدن دور آن با سر چاقو جدا کنید. سپس آن را به صورت حلقه و در صورت نیاز به صورت مکعب خرد کنید.
  2. سرو ته آناناس را ببرید و سپس آناناس را به صورت طولی به ۲ قسمت کنید. بافت آناناس رااز پوست آن و مرکز آن جدا کنید و سپس آن را ببرید. همچنین می توانید آناناس را کامل نگهدارید و فقط سر آن را ببرید و از داخل با چاقو گوشت آن را از پوست جدا کنید. پس از خرد کردن آناناس، میوه را داخل پوست آن مانند یک کاسه برگردانید.
  3. وسیله های مختلف استوانه ای شکلی برای جدا کردن پوست و مرکز آناناس پجود دارد.

اطلاعات تغذیه ای

حاوی: ویتامین C، پتاسیم، منیزیم و فولیک اسید خواص: مدر، اشتها آور، سم زدا آناناس حاوی آنزیمی است که گوشت را ترد می کند ولی از سفت شدن ژلاتین جلوگیری می کند و باعث بستن شیر می شود (تاثیر بر ماست و بستنی ندارد) و همچنین در سالاد میوه سبب نرم شدن میوه ها می شود. پختن این خاصیت آناناس را از بین میبرد از این رو بهتر است از کمپوت آناناس همراه در ژلاتین یا در سالاد میوه استفاده کرد.

pineapple.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:46 (ویرایش خارجی)