ابزار کاربر

ابزار سایت


sesame

کنجد (Sesame)گیاهی که دانه روغنی تولید می کند و بومی اندونزی و شرق آفریقا است. این گیاه بوته‌ای با گل های جذاب سفید و صورتی دارد که یک غلاف تولید می کنند. این غلاف چندین دانه کوچک و تخت را در برگرفته که بسته به گونه آن در رنگ های سفید- کرم، زرد،قرمز ،سیاه دیده می‌شوند. این دانه‌ها در پوسته‌ای نازک و قابل خوردن پوشیده شده‌اند.

خرید

دانه های کنجد به پوسته نازک، بدون پوسته، خام یا بوداده فروخته میشود.

ایده‌هایی برای سرو کردن

دانه ها کنجد به صورت خام یا بوداده مصرف می‌شود. معمولا برای تزیین نان ها و کیک ها از آن استفاده می شود. کنجد ماده اولیه پایه در تهیه حلوا-ارده (گاهی همراه عسل و بادام و …)است. از کنجد های آسیاب شده آرد درست می شود. این آرد گلوتن ندارد و به صورت ترکیب شده با سایر آردها یا به تنهایی استفاده می‌شود. کنجد خام یا بو داده را تفت می‌دهند و از آن خمیر (کره کنجد) و یا مایع ارده شیره تهیه میشود. ارده شیره در خاورمیانه و آسیا بسیار محبوب است و از آن در سس ها،غذاهای اصلی و دسرها استفاده میشود. روغن خارج شده از کنجد برای سرخ کردن، پختن، طعم دادن و چاشنی غذا استفاده می شود.

نگهداری

در دمای اتاق: کنجد ها را با پوسته در محفظه بدون نفوذ هوا دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید. در یخچال: بدون پوسته در فریزر: به مدت یک سال قابل نگهداری است.

اطلاعات تغذیه‌ای

منبع عالی: مس، منیزیم، آهن، کلسیم، زینک، فسفر، تیامین، B6، اسید فولیک و پتاسیم. کنجد خشک شده منبع غنی فیبر است. چربی آن از ۸۲ درصد اسید چرب غیر اشباع (۳۸ درصد اسید چرب با یک پیوند دو گانه و ۴۴ درصد اسید چرب با چند پیوند ۲ گانه) خواص: مسهل،التیام دهنده پوست، ضد آرتروز، مفید برای سیستم ایمنی. همچنین کنجد برای سیستم گردش خون و هاضمه مفید است. روغن کنجد برای ماساژ عالی است. بهتر است دانه ها کنجد را آسیاب کنید چون به دلیل اندازه کوچک جویدن آنها مشکل است و ممکن است بدون له شدن بلعیده شود. مواد مغذی آن زمانی که به صورت روغن، کره و خمیر در می‌آید بهتر است.

sesame.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:45 (ویرایش خارجی)